Իրան. քաղաքական ակցիաներ Ռաֆսանջանիի հուղարկավորության ժամանակ
Իրանի նախկին նախագահ Ալի Աքբար Հաշեմի-Ռաֆսանջանիի հուղարկավորության արարողությունն իրանական ռեֆորմատորների համար դարձել է քաղաքական ակցիայի առիթ: Թափորի միջից մարդկանց առանձին խմբեր սկսել են իշխանություններին ուղղված պահանջներ և լոզունգներ բղավել՝ այդ թվում նաև պահանջելով ազատ արձակել նախկին վարչապետ ռեֆորմատոր Միր Հուսեյն Մուսավիին, ինչպես նաև աջակցություն հայտնելով նախկին նախագահ Մուհամմադ Խաթամիին: Վերջինս Ռաֆսանջանի հուղարակավորությանը ներկա չէ, քանի որ դատարանի որոշմամբ նրան արգելվում է հայտնվել հասարակական վայրերում:
Խաթամին համարվում է Իրանում բարեփոխումների իրականացման շարժման ռահվիրաններից մեկը: Համարվում է, որ Իրանում բարեփոխումների շրջանը եղել է հենց նրա նախագահության տարիներին՝ 1997-2005 թվականներին: Սակայն ազատությունների և արևմտյան ժողովրդավարական արժեքների տարածումն Իսլամական հեղափոխության առաջնորդները և կողմնակիցները՝ պահպանողականները, դիտարկում են որպես լուրջ վտանգ հեղափոխության գաղափարախոսության համար: Ամեն դեպքում Իրանի քաղաքական դաշտում բարեփոխումների կողմնակիցները բավականին մեծ ուժ են ներակայացնում:
Այսպես, 2016 թվականի սկզբին Իրանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում հաղթել են ռեֆորմիստական ճամբարին պատկանող թեկնածուները. Իրանի 10-րդ գումարման խորհրդարանում ռեֆորմիստները ստացել են 133, իսկ պահպանողականները՝ 125 տեղ:  Չնայած Իրանի խորհրդարանը երկրի քաղաքական կյանքում այդքան էլ մեծ դերակատարում չունի և իշխանությունն ամբողջությամբ կենտրոնացած է Իսլամական Հանրապետության հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Խամենեի ձեռքում, ընտրություններում ռեֆորմիստների հաղթանակը հնարավորություն կտա նախագահ Հասան Ռոհանիին շարունակել ներքին բարեփոխումների քաղաքական կուրսը:
Այստեղ հարկ է նշել, որ ի տարբերություն Խաթամիի՝ ռեֆորմիստ նախագահ Ռոհանին վայելում է հոգևոր առաջնորդի համակրանքը, ինչը պայմանավորված է Իրանի տարածաշրջանային հավակնությունների հարցում կողմերի միջև առկա համաձայնությամբ, ինչպես նաև այն հանգամանքով, որ Ռոհանին, ով փորձում է բացի ռեֆորմատորներից իր շուրջ հավաքել նաև չափավոր պահպանողականներին, բարեփոխումների հարցում ավելի շատ  շեշտը դնում է երկրի ներքին կյանքի վրա և հիմնակաում խուսափում է ռադիկալ քայլերից:
Արդյունքում, Ռոհանիի զգուշավոր քաղաքականության շնորհիվ դեռևս հնարավոր է դառնում խուսափել քաղաքական այս ուժերի միջև լուրջ բախումներից, ինչը կարող է Իրանում քաղաքական ճգնաժամի հանգեցնել:

Atta Kenare—AFP/Getty Images
Former Iranian president Akbar Hashemi-Rafsanjani's funeral became an occasion for political action for Iranian reformists. Separate groups of people from the procession were demanding from the authorities to release former Prime Minister Reformist Mir Hossein Mousavi, as well as expressed support to former President Mohammad Khatami.
Iran's "reform era" is sometimes said to have lasted from 1997 to 2005: the length of Khatami's two terms in office. But Islamic revolution’s leaders and supporters, conservatives, saw the spread of freedom and democratic values of West as a serious threat to the revolution ideology. In any case, the reformists are a big power in Iranian political life. Thus, parliamentary elections in Iran in early 2016 were won by candidates from the reformist camp: in the 10th session of the Iranian parliament, reformists received 133 seats, while the Conservatives 125.
Though the Iranian parliament does not have a big role in the political life, the government of the Islamic Republic is fully concentrated in the hands of Supreme Leader Ayatollah Khamenei, but the victory of reformists in the election will allow President Hassan Rohani to continue the policy of internal reforms. It should be noted that unlike Khatami reformist President Rouhani backed by Supreme Leader due to an agreement between the parties regarding the regional ambitions of Iran, as well as the fact that Rohani, who is trying to gather around him not only the Reformist but the moderate conservatives, emphasizes reforms more on the country's life and mainly avoid radical steps. As a result due to prudent policy of Rouhani it is still possible to avoid serious clashes between political forces, which could lead to a political crisis in Iran.