Ամերիկյան մետաղադրամները՝ «հանդուրժող»
ԱՄՆ առաջին անգամ կթողարկի 100 դոլար արժողությամբ ոսկյա մետաղադրամներ, որոնց վրա պատկերված կլինի աֆրոամերիկուհու դիմանկար, փոխանցում է utro.ru գործակալությունը:
Սևամորթ աղջիկը պատկերված կլինի  Ազատության Լեդիի տեսքով, նրա հետ՝ ԱՄՆ մյուս խորհրդանիշը՝ թռչող սպիտակագլուխ արծիվը:
Մետաղադրամների հատման մասին ԱՄՆ օրենքը, սկսած 1792թ.-ից, պահանջում է, որպեսզի դրանց վրա լինի «ազատության կերպար»: ԱՄՆ դրամատան փոխանցմամբ «երկրի զարգացմանը զուգահեռ զարգանում են նաև ազատության մասին պատկերացումները»:
Աֆրոամերիկուհու նկարով մետաղադրամներն, առաջին հերթին, նախատեսված են կոլեկցիոներների համար: Դրանց թողարկումը կապված է ԱՄՆ դրամատան 225-ամյակին:
Հետագայում նախատեսվում է թողարկել լատիանաամերիկյան, հնդկական և ասիական ծագում ունեցող ամերիկուհիների նկարներով մետաղադրամներ՝ ընդգծելու երկրի մշակութա-էթնիկական բազմազանությունը:

Американские деньги – более "толерантные"
Монетный двор США выпустит стодолларовые золотые монеты достоинством в $100, на которых впервые будет отчеканен профиль афроамериканки, передает utro.ru.
​Чернокожая девушка будет изображена в виде Леди Свободы, рядом с ней будет находиться изображение другого символа США - парящего белоголового орлана.
Закон США  о чеканке монет от 1792 года требует, чтобы все они содержали "образ свободы". Представители Монетном двора США указали, что "по мере того, как развивается страна, развивается и представление о свободе".
Монеты с афроамериканкой предназначены прежде всего для коллекционеров. Их выпуск приурочен к 225-летию организации Монетного двора США. В дальнейшем организация намерена выпускать монеты с лицами американок азиатского, латиноамериканского и индийского происхождения с целью подчеркнуть культурно-этническое разнообразие страны.