Հարավային Կորեայում դատախազությունը Samsung-ի փոխնախագահին ձերբակալելու վճիռ է կայացրել
Հարավային Կորեայի դատախազությունը երկրի նախագահի շուրջ ծագած կոռուպցիոն սկանդալի գործով ձերբակալելու թույլտվություն է տվել Samsung Electronics ընկերության փոխնախագահ Լի Չժե Յոնին:
Լի Չժե Յոնը մեղադրվում է այն բանում, որ Samsung-ը 2015 թվականին ստորագրել է ավելի քան 18 միլիոն դոլարի պայմանագիր ընկերության հետ, որը գտնվում է Գերմանիայում և փաստացի պատկանում է նախագահի մտերիմ ընկերուհուն՝ Ցոի Սուն Սիլին։
Դրա դիմաց Հարավային Կորեայի պետական կենսաթոշակային հիմնադրամը նախագահի վարչակազմի ճնշումների ներքո աջակցել է Samsung-ի երկու ընկերությունների միաձուլմանը։ Կենսաթոշակային հիմնադրամի ղեկավարը ևս մեղադրվում է կոռուպցիայի մեջ։

В Южной Корее выдали ордер на арест "наследника" Samsung
Прокуратура Южной Кореи выдала ордер на арест одного из богатейших бизнесменов страны, вице-председателя компании Samsung Electronics Ли Джэ Ена, передает РИА Новости.
Отмечается, что Ли Чжэ Ен подозревается в том, что его компания в 2015 году подписала контракт более чем на 18 миллионов долларов с базирующейся в Германии компанией, которая принадлежит центральной фигурантке коррупционного скандала Цой Сун Силь, приближенной президента Пак Кын ХЕ.
Взамен государственный пенсионный фонд, как утверждается, под давлением президентской администрации оказал поддержку слиянию двух компаний-подрядчиков Samsung. Главе пенсионного фонда Мун Хен Пхе также предъявлены обвинения в коррупции. Он был задержан месяц назад.