Նավթի արդյունահանման ծավալների կրճատման համաձայնագիրը չի երկարաձգվի
ՕՊԵԿ-ը և նավթ արդյունահանող մյուս երկրներն, ամենայն հավանականությամբ, չեն երկարաձգի նավթի արդյունահանման ծավալների սառեցման շուրջ ձեռք բերված համաձայնագիրը: Այդ մասին հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի Էներգետիկայի գործող նախարար Խալիդ ալ-Ֆալիհը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. հունվարի մեկից ՕՊԵԿ անդամ, ինչպես նաև նավթ արդյունահանող այլ երկրներ սկսել են «սև ոսկու» արդյունահանման ծավալների կրճատման համաձայնագրի իրականացումը՝ վառելիքի համաշխարհային շուկան կարգավորելու համար:
Սաուդյան Արաբիայի Էներգետիկայի նախարարը, սակայն, անդես գալով լրագրողների առաջ, հայտնել է, որ նավթ արտահանողներն ուշադրությամբ կհետևեն շուակյի զարգացումներին, և եթե կարիքը զգացվի, համաձայնագիրը կերկարաձգվի.

ОПЕК: cоглашение о сокращении добычи нефти не продлится
ОПЕК и другие страны - экспортеры нефти вряд ли будут продлевать соглашение о сокращении объемов добычи черного золота после истечения (через полгода) срока действующей сделки, заявил министр энергетики Саудовской Аравии Халид аль-Фалих, передает ИА REGNUM.
Однако Фалих, выступая перед журналистами, заявил, что страны - экспортеры нефти будут тщательно оценивать ситуацию на рынке и при необходимости могут продлить соглашение.
«В настоящий момент мы не считаем, что есть необходимость в продлении сделки», - сказал он.
Напомним: с первого января 2017 года страны ОПЕК, а также другие страны, не входящие в картель, начали сокращение объемов добычи нефти, чтобы стабилизировать мировой рынок топлива.