Օբաման մեղմացրել է WikiLeaks-ի ինֆորմատորի դատավճիռը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր հեռանալուց երեք օր առաջ մեղմացրել է Չելսի Մենինգի դատավճիռը, ով 2013 թվականին 35 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել WikiLeaks-ին գաղտնի փաստաթղթեր փոխանցելու համար։ Մենինգն ազատ կարձակվի արդեն այս տարվա մայիսի 17-ին։
Իրաքում 2010 թվականին ծառայություն անցնելով՝ հետախուզության կրտսեր վերլուծաբանը Իրաքում և Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի ռազմական գործողությունների վերաբերյալ մոտ 700 հազար գաղտնի փաստաթղթեր էր փոխանցել WikiLeaks-ին: Ամենահայտնի արտահոսքը դարձել էր ամերիկացին զինծառայողների կողմից խաղաղ իրաքցիների սպանության 39-րոպեանոց տեսագրությունը:

Обама смягчил приговор информатору WikiLeaks
Президент США Барак Обама за три дня до своего ухода с поста смягчил приговор информатору сайта WikiLeaks Челси Мэннинг, осужденной на 35 лет тюрьмы за передачу секретных сведений. Мэннинг за счет этого выйдет на свободу 17 мая текущего года, передает lenta.ru.
Информатор WikiLeaks, рядовой американской армии Бредли Мэннинг, впоследствии сменивший пол, был арестован в мае 2010 года. Его обвинили в передаче около 700 тысяч секретных документов, касавшихся военных операций США в Ираке и Афганистане. Самой известной утечкой стала 39-минутная видеозапись убийства американскими военными мирных иракцев.