Մահմուդ Աբասը Բեթղեհեմում մասնակցել է Հայ եկեղեցու կազմակերպած Սուրբ Ծննդյան տոնին
Հունվարի 18-ին Պաղեստինի նախահագ Մահմուդ Աբբասը մասնակցել է Բեթղեհեմի Ծննդյան Տաճարի Սուրբ Այրում կատարվող Հայ եկեղեցու կողմից նշվող Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնին:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ Մահմուդ Աբբասը մասնակցել է նաև տոնի առթիվ ավելի վաղ Ծննդյան Տաճարի Հայոց Վանքում Երուսաղեմի Հայ Պատրիարք Տ. Նուրհան Արք. Մանուկյանի կողմից տրված հյուրասիրությանը, որի ընթացքում նախ Պատրիարք Սրբազանը ողջունել է Աբբասի ներկայությունը, որից հետո Պաղեստինի Նախագահը շնորհավորել է Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբյանց Միաբանությանը և Սուրբ Երկրի հայերին` Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնի առթիվ:
Հավելենք, որ Սուրբ երկրում Հայ Եկեղեցին Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնը նշում է հունվարի 18/19-ին:

Palestine President Participated in Armenian Church’s Nativity Celebration in Bethlehem
On January 18, President of Palestine Mahmoud Abbas participated in the celebration of the Nativity and Theophany celebrated by the Armenian Church at the Church of the Nativity in Bethlehem.
As reported Hayern Aysor, Mahmoud Abbas also participated in the reception that Armenian Patriarch of Jerusalem, Fr. Archbishop Nourhan Manoukian had hosted earlier at the Armenian Monastery of the Church of the Nativity. During the reception, His Holiness first welcomed the presence of Abbas, after which the President of Palestine congratulated the Saint Hakobyants Congregation of Jerusalem and the Armenians of the Holy Land on the occasion of the Nativity and Theophany.
Let us add that the Armenian Church in the Holy Land celebrates the Day of Nativity and Theophany on the 18th or 19th of January.