Բաքվում «Մուսուլմանական միության» ակտիվիստները դատապարտվել են ազատազրկման
Բաքվի դատարանը դատավճիռ է կայացրել` մեղավոր ճանաչելով 18 կրոնական ակտիվիստներին Նարդարան գյուղում իրականացված անկարգությունների գործով:
Ինչպես տեղեկացնում է BBC-ն, նրանց մեղադրում էին սպանության, ահաբեկչության, զանգվածային անկարգություններ իրականացնելու, ապօրինի զենք պահելու և այլ հանցագործությունների մեջ:
«Մուսուլմանական միություն» չգրանցված շարժման առաջնորդ Թալեհ Բագիրովին դատապարտել են 20 տարվա ազատազրկման: Շարժման մյուս մասնակիցները 10-20 տարվա ազատազրկման պատիժ են կրելու:
2015-ի նոյեմբերին Ադրբեջանի ոստիկանությունը հատուկ գործողություններ է իրականացրել Բաքվի մոտակայքում գտնվող Նարդարան բնակավայրում, որի ընթացքում 4 բնակիչ և մի քանի ոստիկան  է զոհվել:
Նշենք, որ Նարդարանի բնակչությունը առանձնանում է իր կրոնավորությամբ, կանայք այստեղ ավանդական մուսուլմանական հագուստ են կրում: Միևնույն ժամանակ ավանի բնակչության շրջանում Բաքվի իշխանությունների նկատմամբ ընդդիմադիր տրամադրություններ են տարածված:

Активисты "Мусульманского единства" осуждены в Баку
Суд в Баку вынес обвинительный приговор 18 религиозным активистам, которые проходят по делу о беспорядках в селе Нардаран.
Их обвиняли в убийстве, терроризме, организации массовых беспорядков, незаконном хранении оружия и других преступлениях, передает BBC.
Лидера незарегистрированного движения "Мусульманское единство" Талеха Багирова приговорили к 20 годам лишения свободы. Остальные участники движения получили сроки от 10 до 20 лет.
В ноябре 2015 года полиция Азербайджана провела спецоперацию в поселении Нардаран около Баку. Во время операции были убиты четыре местных жителя, а также несколько полицейских.
В поселке находится база движения "Мусульманский союз". В целом население поселка отличается религиозностью, а к нынешней власти в стране настроено оппозиционно. Женщины здесь носят традиционные мусульманские одежды.