Բոլոր մայրերը պետք է հպարտ լինեն, որ իրենց զավակները պատրաստ են ծառայել. նորակոչիկի մայր
Հունվարի 28-ին նշում ենք Հայոց բանակի կազմավորման 25-րդ տարեդարձը: Այս տարի առաջին անգամ Բանակի օրվա խորհուրդն ու շնորհավորանքների լիիրավ հասցեատեր լինելու կարգավիճակը կզգան հազարավոր նոր ընտանիքներ, ում զավակները նոր են զորակոչվել հայկական բանակ:
Օրերս զորակոչված Մաքս Թումանյանի մայրը՝ Մերի Կարապետյանը, չնայած դեռ չի համակերպվել որդու հեռու գտնվելուն, սակայն միևնույն ժամանակ հպարտ է որդու համար: «Հպարտ եմ, որ ունեմ առողջ զավակ, ով ծառայում է Հայոց բանակում»,- ասում է նա «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում:
Մերին պատմում է, որ չնայած զորակոչվելուց հետո անցած կարճ ժամանակահատվածին, զգում է՝ որդին ավելի ինքնուրույն է, ավելի ինքնավստահ: «Զգում եմ, որ ծառայությունը տղայիս համար նոր կյանքի սկիզբն է»,- ասում է նա:
Նորակոչիկների ծնողներին խորհուրդ է տալիս զինվել համբերությամբ. «Պետք է բոլոր մայրերը հպարտ լինեն, որ իրենց զավակները պատրաստ են ծառայելու, առողջ են ու արի»:
Նա շնորհավորում է Հայոց Բանակի օրվա կապակցությամբ. «Խաղաղություն եմ մաղթում հայ ազգին: Ամեն զավակ իր ընտանիքի սյունն է:
Թո´ղ բոլորն առողջ վերադառնան իրենց տուն»:
Հայկական զինված ուժերում գրեթե յոթ ամիս ծառայող Սարգսյան Էդուարդի մայրը՝ Նարինեն, պատմում է, որ սկզբում ընկալումներն այլ էին, հիմա՝ այլ: Նախկինում, երբ որդին դեռ նոր էր զորակոչվել, անհանգստությունն ու մտավախություններն ավելի մեծ էին: «Ինքն ասում է, որ հիմա ավելի լավ է, հարմարվել է, չէ-որ արդեն վեց ամիս է՝ ծառայում է»,- նշում է նա: Հարցին, թե ինչ է փոխվել որդու մեջ զինծառայության մեկնելուց հետո, մայրն ասաց. «Իհարկե փոփոխություն կա: Զինծառայության մեկնելիս տղաս ավելի պատանի էր, մտածելակերպն՝ այլ: Հիմա զգում եմ, որ հասունացել է, դարձել է տղամարդ»:
«Բանակի մասին խոսելիս, գոհ եմ, թե դժգոհ, չեմ կարող չասել, որ ավելի շատ զգացական են մոտեցումներս. հասկանալի է՝ տանն ուրիշ էր, ամեն ինչ իր ուզած ձևով, հագուստը, ուտելիքը»,- անկեղծանում է Նարինեն՝ միժամանակ նշելով, որ գիտակցում է որոշակի խստության անհրաժեշտությունը, զինվորին միշտ զգոն և կոփված պահելու կարևորությունը:  «Բա զինվոր են, պետք է կոփվեն: Ի դեպ՝ այդ խստության համար շատ շնորհակալ եմ հրամանատար Գևորգ Մանգասարյանին, ով շատ լավ է վերաբերում իր զինվորներին»,- ժպիտով նշում է մայրը:
Բանակի համակարգային փոփոխությունների մասով զինծառայողի մայրը, որպես դրական, առանձնացրեց ակնհայտ կարգապահությունն ու ոչ կանոնակարգային հարաբերությունների բացառումը բանակում: «Սպաներն առավել հարգալից են, կիրթ, զինվորն իր անելիքը գիտի, անգամ զորամասի մաքրությունն է հիմա քաղաքացիական հագուստով աշխատակիցների վրա: Զինվորներն այդ ամենի հետ կապ չունեն, և դա շատ լավ է»,- ասում է զինվորի մայրը:
Էդուարդի ծնողների միակ մտահոգությունն այն է, որ որդին զորակոչվելուց հետո կարճ ժամանակ անց սահմանային ծառայություն է իրականացրել. «ՊՆ նոր նախարարի որոշումը՝ նորակոչիկների վեց ամիս ուսումնական ծառայության պահելուց հետո միայն սահման բարձրացնել, շատ դրական եմ համարում: Իմ տղայի ժամանակ այդ օրենքը դեռ ընդունված չէր, լավ է, որ հիմա դա կա, գովելի է»,- ասաց Նարինեն: Նաև օգտվեց հարցազրույցի ընձեռած առիթից և առաջարկեց Պաշտպանության նախարարությունում քննարկել մեկ արու զավակ ունեցող ընտանիքների զինվորներին առաջին գիծ չտանելու հարցը. «շատ լավ կլինի, որ նման մոտեցում լինի», կարծում է Նարինեն:
Շնորհավորելով բանակի օրվա կապակցությամբ զինծառայողի մայրը մաղթեց առաջնահերթ խաղաղություն մեր երկրին. «Ամեն զինվոր իր տան ճրագն է, թող բոլորը գան հասնեն իրենց մայրերին»:
Մենք զրուցեցինք նաև Էդուարդի քրոջ՝ Քրիստինեի հետ, ով արդեն հասցրել է կրել եղբոր համազգեստը: «Հպարտություն եմ զգում այդ համազգեստը կրելուց, որ զինվորի քույր եմ, չնայած պետք է ասեմ, որ նաև կարոտի զգացումն է շատ մեծ»: Հարցին, թե ինչ կարծիք ունի «կինը բանակում» գաղափարի շուրջ, ասաց, որ բանակում ծառայելը եղել է իր երազանքը, չնայած չի պատկերացնում, որ կինն ու տղամարդը կարող են նույն կերպ ծառայել:

All Mothers Should Be Proud that Their Children Are Ready to Serve: Mother of Serviceman
Today - on January 28 all Armenians are celebrating the 25th anniversary of the formation of Armenian Army. The addressees of the congratulations of the Day of the Army besides our soldiers are also those thousands of families whose children have recently gone to the army.
Recently recruited Max Tumanyan's mother, Mary Karapetyan, has not yet got used to being away from her son, but at the same time she is very proud of him. "I am proud that I have a healthy son, who serves in the army," she said in a talk with "Armedia" IAA.
Mary said that despite the fact that a very short period has passed, she already feels that her son is more independent, more self-confident. "I feel that the service life of my son is a new beginning," she said.
Mary advised all the parents of soldiers to be patient. "We should all be proud moms as our children are ready to serve, they are healthy and brave."
She congratulated Armenians on the occasion of Army Day. "I wish peace to Armenian people. Every child is his family's column. Let everyone return home healthy. "
Sargsyan Edward's mother, a new recruited soldier who has been serving almost seven months in the Armenian armed forces, said, that her perceptions were different at first. When her son was first recruited, the worry and fear was much greater. "He says he is now better adjusted. Of course there is a change in him. My son was a teenager when leaving for military service. Now I feel that he is a mature man."
"It is obvious that everything was different at home, the clothes, the food etc." said Narine in a talk with "Armedia" IAA, pointing out that however she recognizes the importance of a certain severity, the importance of keeping the soldier cautious and alert. "By the way, I am very grateful for his severity to the commander George Mangasaryan who treats very well to his soldiers, "she said with a smile.
"The officers are very respectful, polite, and soldiers know what to do, "said the soldier's mother. The only concern of Edward's parents was that their son had been sent to border service shortly after being recruited.
"The new Defense Minister ordered to send the soldiers to borders only after six months of their educational service, and I think it is a very positive decision.’’
Narine also took advantage of the opportunity of an interview and suggested the Defense Ministry not to send to the first line those soldiers whose families have only one male child "It would be a very good approach," she said.
Congratulating on the Day of the Army, the soldier's mother wished peace which is a priority in our country. "Every soldier is the light of his home, let everyone come back to their mothers."
We also talked with Edward's sister, Christine, who had already managed to wear his uniform. "I feel proud wearing the uniform of the soldier, being a sister of a soldier, although I must say that I miss him very much too." Asked what she thought about the idea of a ​​"woman in army" she said that it was her dream to serve in the army, although she realizes that men and women cannot serve in the same way.