Էրդողանը ցանկանում է հանդիպել Թրամփի հետ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպելու իր մտադրության մասին, հաղորդում է Hurriyet թերթը։
«Ես ցանկություն ունեմ հանդիպել պարոն Թրամփի հետ առանց որևէ հապաղման։ Բանակցությունների գլխավոր թեմաներից մեկը կլինի թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին գնահատական տալը։ Արդյո՞ք այժմ լավ են աշխատում մեր ռազմավարական կապերը։ Մենք պետք է առողջացնենք դրանք»,-ասել է Էրդողանը թուրք լրագրողների հետ հանդիպմանը։
Էրդողանի խոսքով՝ լինելով ՆԱՏՕ անդամներ՝ այսօր ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի հարաբերությունների մակարդակը համապատասխանում է դաշինքի անդամ երկրների համերաշխությանը։ «Իհարկե, այս կապակցությամբ մենք ուզում ենք նաև ավելի լավ իմանալ՝ ինչ է նշանակում ՆԱՏՕ-ի վերաբերյալ Թրամփի վերջին հայտարարությունը»,-հավելել է Էրդողանը։

Эрдоган хочет встретиться с Трампом
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил о своем намерении встретиться с президентом США Дональдом Трампом для оздоровления турецко-американских отношений, передает РИА Новости.
"У меня есть желание встретиться с господином Трампом без особых задержек. Одной из главных тем переговоров будет оценка турецко-американских отношений. Работают ли хорошо сейчас наши стратегические связи? Нет. Мы должны сделать их здоровыми", - его цитирует газета Hurriyet.
"Мы две страны - члены НАТО, но нельзя сказать, что нынешний уровень отношений отвечает солидарности стран НАТО. Конечно, в этой связи мы также хотим узнать лучше, что означают недавние заявления Трампа о НАТО", - отметил турецкий лидер.