Ռուսաստանը սահմանապահներ կտեղակայի Բելառուսի հետ սահմանին
Ռուսաստանը սահմանային գոտի կստեղծի Բելառուսի հետ սահմանին: Համապատասխան կարգադրությունն արել է ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովը, հաղորդում է Sputnik-ը:
Սահմանային գոտին կստեղծվի Սմոլենսկի, Պսկովի և Բրյանսկի շրջաններով անցնող սահմանի երկայնքով: Փաստաթղթի համաձայն այս որոշման նպատակն է «ՌԴ պետական սահմանի պաշտպանության անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել»: Ռուսական Անվտանգության դաշնային ծառայության վարչությունները պետք է նախազգուշացնող նշաններ տեղադրեն սահմանին, ինչպես նաև որոշեն սահմանային գոտի մուտք գործելու համար նախատեսված տեղն ու ժամը:
Մինչ այժմ Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև սահմանային գոտի չի եղել, և քաղաքացիները և ավտոմեքենաները (բացառությամբ սննդամթերք և սպառողական ապրանքներ տեղափոխող ավտոմեքենաների) առանց սահմանափակումների հատել են սահմանը:

Россия устанавливает пограничные зоны на границе с Беларусью
Директор ФСБ России Александр Бортников распорядился установить на границе с Беларусью пограничную зону, сообщает Sputnik.
Пограничная зона установлена на границе, проходящей в Смоленской, Псковской и Брянской областях. Согласно документам, цель данного решения – создание необходимых условий охраны госграницы России. Приказами предусмотрено, что региональные управления ФСБ в указанных областях определят время и места для проезда и прохода лиц, транспортных средств в пограничную зону, установят соответствующие предупреждающие знаки.
До этого момента пограничных зон на границах субъектов России с Беларусью не было, а граждане и машины пересекали рубеж без каких-либо ограничений (за исключением транспорта, перевозящего продукты питания и потребительские товары).