Թրամփի որդեգրած տնտեսական կուրսը մեծ փոփոխությունների կարող է հանգեցնել
Դոնալդ Թրամփի՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց հետո մեծ փոփոխությունները համաշխարհային տնտեսությունում գրեթե անխուսափելի էին: Դա պայմանավորված է ոչ միայն հանգամանքով, որ Թրամփն իրեն նախորդող Օբամայի վարած կուրսի շարունակողը չէ, այլ նաև  նրա նախընտրական ծրագրում ներկայացրած բավական ռադիկալ խոստումներով ու նախագահությունը ստանձնելուց հետո արդեն իսկ ստորագրած որոշումներով:
Նման հայտարարություններից թերևս կարելի է առանձնացնել Թրամփի կողմից ամերիկյան ընկերություններին ուղղակի սպառնալիքներն, որոնց համաձայն,  եթե վերջիններս արտադրություն կազմակերպեն Մեքսիկայի տարածքում կամ առհասարակ, ԱՄՆ սահմաններից դուրս որևէ այլ տեղ,  հարկային բեռը շեշտակի կմեծանա: Թրամփի այդ մոտեցմանն արդեն կան արձագանքներ. ամերիկյան ավտոարտադրող Ford ընկերությունը հետ է կանգնել Մեքսիկայում փոքր մեքենաների արտադրության գործարան բացելու մտքից: Բնական է, որ այս գործընթացը պետք է ունենա նաև հակառակ էֆեկտը ԱՄՆ հիմնական առևտրային մրցակիցների կողմից: Որպես վառ օրինակ, նշենք չին-մեքսիկական ներդրումային նոր համաձայնագիրը, համաձայն որի Մեքսիկայում չինական մեքենաշինության գործարան կհիմնվի 200 մլն դոլար ներդրումային ծրագրի շրջանակներում:
Որպես այս գործընթացի հետևանք կարող է հանդիսանալ մի կողմից Հյուսիսամերիկյան ազատ առևտրային գոտու (NAFTA - որի մեջ մտնում են ԱՄՆ-ն, Մեքսիկան և Կանադան), մյուս կողմից Տրանսխաղաղօվկիանոսյան համագործակցության (TTP) ապակայունացումը: Բացի այդ,  մեքսիկական տնտեսության համար սահմանափակումներ մտցնելով, Թրամփն ԱՄՆ հիմնական մրցակիցներին Ամերիկյան մայրցամաքում առավել ակտիվանալու մեծ շանսեր է տրամադրում, որից կարծես թե սկսել են օգտվել:
ԱՄՆ նոր նախագահի կողմից առաջադրված ևս մեկ, ոչ պակաս աղմկահարույց գաղափար՝  «Առաջին հերթին Ամերիկային» թեզը և դրա իրագործման թրամփյան տեսլականն այսօրվա աշխարհատնտեսական դրության խոշոր տատանման ռիսկ է պարունակում: Այդ գաղափարի համաձայն՝ ամերիկյան ընկերությունները, որոնք գործում են ԱՄՆ տարածքից դուրս, գործում են ի նպաստ այլ երկրների և օտար քաղաքացիների բարօրության: Թրամփը, մասնավորապես, սպառնում է խոշոր մաքսաչափեր սահմանել ԱՄՆ տարածքից դուրս արտադրվող ամերիկյան ապրանքների համար: Նրա մոտեցումը բացատրում է նրանով, որ ամերիկյան ընկերությունները  այլ երկրի քաղաքացիներին աշխատանքով ապահովելու փոխարեն պետք է մնան ԱՄՆ-ում, այդտեղ ստեղծեն աշխատատեղեր: Նման որոշումն, իհարկե, զբաղվածության բեռի թեթևացում կապահովի՝ ունենալով կարճաժամկետ դրական հետևանք: Սակայն երկարաժամկետ կտրվածքով որոշումից սպասվող բացասական հետևանքները, կարծես թե, ավելի շատ են: Մի կողմից, հայտնի է, որ ամերիկյան աշխատուժն աշխարհի ամենաթանկ աշխատանքային ռեսուրսներից է, նույն ամերիկացու համար շատ ավելի ձեռնտու կլինի ձեռք բերել ներկրվող ամերիկյան արտադրանք ավելի էժան գնով, քան տեղում արտադրվողը՝ թանկ:  Այսինքն՝ գործազրկության մակարդակի նվազմանը զուգահեռ, ԱՄՆ-ում կբարձրանա գնաճի մակարդակը: Մյուս կողմից, մինչ այս մրցունակ ամերիկյան ապրանքները համաշխարհային շուկայում կկրոցնեն իրենց մրցունակությունն՝ ի հաշիվ թանկության: Ստացվում է, որ կարճաժամկետում նման որոշումը կլուծի զբաղվածության խնդիր, երկարաժամկետ կտրվածքով առաջացնելով ԱՄՆ քաղաքացու գնողունակության և ամերիկյան արտադրանքի մրցունակության անկում: Մյուս կողմից, եթե անգամ մաքսային սպառնալիքի ներքո, Թրամփի նպատակն իրականանա, ապա որքանո՞վ է փոխլրացվող դրա դիմաց վճարվելիք գինը, այն է՝ աշխարհով մեկ ամերիկյան տնտեսվարողների ուղղակի և անուղղակի ազդեցության լծակների թուլացումը:
Թրամփի՝ նախագահի պաշտոնը ստանձնելու հետո ոչ պակաս տատանումների է ենթարկվել նաև համաշխարհային արժութային շուկան: Ավելին՝ Թրամփն արդեն հասցրել է ձեռք բերել «արժութային պատերազմ» հրահողի համբավ: Խոսքը, մասնավորապես վերաբերում է ԱՄՆ նորընտիր նախագահի այնպիսի կտրուկ հայտարարություններին ինչպիսիք են «ամերիկյան դոլարի կայունությունն է խոչընդոտում ամերիկյան արտադրության մրցունակությանը համաշխարհային շուկայում» կամ «Գերմանիայի կողմից եվրոյի արժույթի արհեստական անկումն է խոչընդոտում ԱՄՆ-ԵՄ փոխշահավետ առևտրային գոտու ստեղծմանը» և այլն, որոնց նկատմամբ ֆինանսական շուկաների արձագանքը, ինչպես ցույց է տալիս տվյալները, եղել է գերզգայուն:
Ամերիկյան աշխարհասփյուռ ընկերությունների նկատմամբ Թրամփի «վերջնագրային» որոշումները, արժութային շուկաների դեռևս շարունակվող անորոշությունը՝ կրկին պայմանավորված Թրամփի ռադիկալ հայտարարություններով, Մեքսիկայի նկատմամբ յուրօրինակ տաբուների սահմանումը, որոնք ամերիկյան մայրցամաքում աշխուժություն կապահովեն ԱՄՆ հիմնական առևտրային մրցակիցների համար, թույլ են տալիս ենթադրելու, որ գլոբալ տնտեսությանը կտրուկ փոփոխություններ են սպասվելու: Թե որ երկիրը կամ միությունը ինչ օգուտներ/վնասեր կարող է կրել այդ փոփոխություններից, դեռևս միանշանակ չեն: Միանշանակ է առայժմ Թրամփի «ԱՄՆ կրկին առաջատար տնտեսությունը» դարձնելու դեռևս նախընտրական քարոզարշավից առաջ տարվող թեզը, որը, սակայն, շատերի մոտ ուղղակի հարց է առաջացնում՝ իսկ մի՞թե ԱՄՆ էլ առաջատարը չէր....

Экономический курс Трампа может привести к большим переменам
После избрания Дональда Трампа на пост президента США большие перемены в мировой экономике почти неизбежны. Это обусловлено не только тем, что Трамп фактически не является поддерживающим политический курс своего предшественника - Обамы, поскольку они представляют разные политические партии, но и тем, какие предвыборные обещания давал Трамп и какие указы подписал уже после избрания.
Из его заявлений можно выделить прямые угрозы тем американским компаниям, которые производят продукцию на территории Мексики или не в США. В особенности речь идет о высоком налоговом бремени для таких фирм. Это заявление Трампа уже стало поводом для громких откликов. Например, американский автопроизводитель Ford уже отказался от своего намерения открыть завод в Мексике. Естественно, этот процесс привел и к обратной реакции. В качестве яркого примера можно привести китайско-мексиканское инвестиционное соглашение, которое провозглашает об открытии машиностроительного завода в Мексике в рамках инвестиционного проекта, стоящего 200 млн долларов.
Совокупным результатом всего этого процесса может стать нестабильность Североамериканского соглашения о свободной зоне торговли (NAFTA, в которую входят США, Мексика и Канада) с одной стороны и Транстихоокеанского партнерства (TTP) - с другой.
Другой не менее сенсационной идеей является тезис, известный как "В первую очередь - США". "Трамповское" видение реализации этого тезиса тоже содержит высокие риски. Согласно этой идее, те американские фирмы, которые ведут экономическую деятельность вне США, способствуют повышению уровня процветания других стран и чужих наций. Трамп грозится установить высокие таможенные тарифы на импорт тех американских товаров, которые произведены в других странах. Свой подход Трамп объясняет тем, что эти компании должны оставаться в Америке и создавать рабочие места для американских граждан, а не для чужих. Конечно, реализация этого решения приведет к краткосрочному положительному эффекту в виде сокращения уровня безработицы в США, но в долгосрочной перспективе отрицательные результаты такого плана, кажется, станут более ощутимы. Так, в первую очередь известно, что американская рабочая сила - не из дешевых, и для самого американца более выгодно покупать американскую продукцию, произведенную в другой стране, но по доступной цене, чем ту продукцию, которая произведена в США, но по этой причине имеет большую себестоимость. Становится понятно, что параллельно со снижением уровня безработицы в Америке поднимется инфляция. Кроме того, на международном рынке американская продукция потеряет конкурентоспособность за счет высоких цен.
Даже если эта цель Трампа станет реальностью, то какова будет цена этого шага? Например, Америка может потерять прямые и коственные рычаги влияния на разные экономики по всему миру.
Добавим, что после избрания Дональда Трампа большие колебания затронули и международный валютный рынок. Трамп уже успел получить статус генератора "валютных войн". Речь идет об эффектах от таких резких заявлений, как "стабильность доллара США препятствует американской конкурентоспособности на мировом рынке", или же "искусственное снижение курса евро со стороны Германии препятствует достижению соглашения по взаимовыгодной торговой зоне между США и ЕС", и тому подобное… Очевидно, что финансовые рынки гиперчувствительны к такого рода заявлениям.
Ультиматумы в отношении американских фирм, продолжающаяся неоднозначность финансовых рынков, уникальные табу для Мексики, которые способствуют активизации основных конкурентов  США на американском континенте, - все это говорит о том, что мировая экономика вскоре подвергнется большим изменениям.
Какая страна или какой союз возымеет какие-либо выгоды или понесет потери - пока неоднозначно. Но, бесспорно, однозначна цель Трампа сделать "США вновь ведущей экономикой". Но здесь возникает и вполне логичный вопрос: неужели США были уже не ведущими?!.