Թրամփի որդեգրած տնտեսական կուրսը մեծ փոփոխությունների կարող է հանգեցնել
Դոնալդ Թրամփի՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց հետո մեծ փոփոխությունները համաշխարհային տնտեսությունում գրեթե անխուսափելի էին: Դա պայմանավորված է ոչ միայն հանգամանքով, որ Թրամփն իրեն նախորդող Օբամայի վարած կուրսի շարունակողը չէ, այլ նաև  նրա նախընտրական ծրագրում ներկայացրած բավական ռադիկալ խոստումներով ու նախագահությունը ստանձնելուց հետո արդեն իսկ ստորագրած որոշումներով:
Նման հայտարարություններից թերևս կարելի է առանձնացնել Թրամփի կողմից ամերիկյան ընկերություններին ուղղակի սպառնալիքներն, որոնց համաձայն,  եթե վերջիններս արտադրություն կազմակերպեն Մեքսիկայի տարածքում կամ առհասարակ, ԱՄՆ սահմաններից դուրս որևէ այլ տեղ,  հարկային բեռը շեշտակի կմեծանա: Թրամփի այդ մոտեցմանն արդեն կան արձագանքներ. ամերիկյան ավտոարտադրող Ford ընկերությունը հետ է կանգնել Մեքսիկայում փոքր մեքենաների արտադրության գործարան բացելու մտքից: Բնական է, որ այս գործընթացը պետք է ունենա նաև հակառակ էֆեկտը ԱՄՆ հիմնական առևտրային մրցակիցների կողմից: Որպես վառ օրինակ, նշենք չին-մեքսիկական ներդրումային նոր համաձայնագիրը, համաձայն որի Մեքսիկայում չինական մեքենաշինության գործարան կհիմնվի 200 մլն դոլար ներդրումային ծրագրի շրջանակներում:
Որպես այս գործընթացի հետևանք կարող է հանդիսանալ մի կողմից Հյուսիսամերիկյան ազատ առևտրային գոտու (NAFTA - որի մեջ մտնում են ԱՄՆ-ն, Մեքսիկան և Կանադան), մյուս կողմից Տրանսխաղաղօվկիանոսյան համագործակցության (TTP) ապակայունացումը: Բացի այդ,  մեքսիկական տնտեսության համար սահմանափակումներ մտցնելով, Թրամփն ԱՄՆ հիմնական մրցակիցներին Ամերիկյան մայրցամաքում առավել ակտիվանալու մեծ շանսեր է տրամադրում, որից կարծես թե սկսել են օգտվել:
ԱՄՆ նոր նախագահի կողմից առաջադրված ևս մեկ, ոչ պակաս աղմկահարույց գաղափար՝  «Առաջին հերթին Ամերիկային» թեզը և դրա իրագործման թրամփյան տեսլականն այսօրվա աշխարհատնտեսական դրության խոշոր տատանման ռիսկ է պարունակում: Այդ գաղափարի համաձայն՝ ամերիկյան ընկերությունները, որոնք գործում են ԱՄՆ տարածքից դուրս, գործում են ի նպաստ այլ երկրների և օտար քաղաքացիների բարօրության: Թրամփը, մասնավորապես, սպառնում է խոշոր մաքսաչափեր սահմանել ԱՄՆ տարածքից դուրս արտադրվող ամերիկյան ապրանքների համար: Նրա մոտեցումը բացատրում է նրանով, որ ամերիկյան ընկերությունները  այլ երկրի քաղաքացիներին աշխատանքով ապահովելու փոխարեն պետք է մնան ԱՄՆ-ում, այդտեղ ստեղծեն աշխատատեղեր: Նման որոշումն, իհարկե, զբաղվածության բեռի թեթևացում կապահովի՝ ունենալով կարճաժամկետ դրական հետևանք: Սակայն երկարաժամկետ կտրվածքով որոշումից սպասվող բացասական հետևանքները, կարծես թե, ավելի շատ են: Մի կողմից, հայտնի է, որ ամերիկյան աշխատուժն աշխարհի ամենաթանկ աշխատանքային ռեսուրսներից է, նույն ամերիկացու համար շատ ավելի ձեռնտու կլինի ձեռք բերել ներկրվող ամերիկյան արտադրանք ավելի էժան գնով, քան տեղում արտադրվողը՝ թանկ:  Այսինքն՝ գործազրկության մակարդակի նվազմանը զուգահեռ, ԱՄՆ-ում կբարձրանա գնաճի մակարդակը: Մյուս կողմից, մինչ այս մրցունակ ամերիկյան ապրանքները համաշխարհային շուկայում կկրոցնեն իրենց մրցունակությունն՝ ի հաշիվ թանկության: Ստացվում է, որ կարճաժամկետում նման որոշումը կլուծի զբաղվածության խնդիր, երկարաժամկետ կտրվածքով առաջացնելով ԱՄՆ քաղաքացու գնողունակության և ամերիկյան արտադրանքի մրցունակության անկում: Մյուս կողմից, եթե անգամ մաքսային սպառնալիքի ներքո, Թրամփի նպատակն իրականանա, ապա որքանո՞վ է փոխլրացվող դրա դիմաց վճարվելիք գինը, այն է՝ աշխարհով մեկ ամերիկյան տնտեսվարողների ուղղակի և անուղղակի ազդեցության լծակների թուլացումը:
Թրամփի՝ նախագահի պաշտոնը ստանձնելու հետո ոչ պակաս տատանումների է ենթարկվել նաև համաշխարհային արժութային շուկան: Ավելին՝ Թրամփն արդեն հասցրել է ձեռք բերել «արժութային պատերազմ» հրահողի համբավ: Խոսքը, մասնավորապես վերաբերում է ԱՄՆ նորընտիր նախագահի այնպիսի կտրուկ հայտարարություններին ինչպիսիք են «ամերիկյան դոլարի կայունությունն է խոչընդոտում ամերիկյան արտադրության մրցունակությանը համաշխարհային շուկայում» կամ «Գերմանիայի կողմից եվրոյի արժույթի արհեստական անկումն է խոչընդոտում ԱՄՆ-ԵՄ փոխշահավետ առևտրային գոտու ստեղծմանը» և այլն, որոնց նկատմամբ ֆինանսական շուկաների արձագանքը, ինչպես ցույց է տալիս տվյալները, եղել է գերզգայուն:
Ամերիկյան աշխարհասփյուռ ընկերությունների նկատմամբ Թրամփի «վերջնագրային» որոշումները, արժութային շուկաների դեռևս շարունակվող անորոշությունը՝ կրկին պայմանավորված Թրամփի ռադիկալ հայտարարություններով, Մեքսիկայի նկատմամբ յուրօրինակ տաբուների սահմանումը, որոնք ամերիկյան մայրցամաքում աշխուժություն կապահովեն ԱՄՆ հիմնական առևտրային մրցակիցների համար, թույլ են տալիս ենթադրելու, որ գլոբալ տնտեսությանը կտրուկ փոփոխություններ են սպասվելու: Թե որ երկիրը կամ միությունը ինչ օգուտներ/վնասեր կարող է կրել այդ փոփոխություններից, դեռևս միանշանակ չեն: Միանշանակ է առայժմ Թրամփի «ԱՄՆ կրկին առաջատար տնտեսությունը» դարձնելու դեռևս նախընտրական քարոզարշավից առաջ տարվող թեզը, որը, սակայն, շատերի մոտ ուղղակի հարց է առաջացնում՝ իսկ մի՞թե ԱՄՆ էլ առաջատարը չէր....

Economic Policy Adopted by Trump May Lead to Great Changes
After the election of Donald Trump as the US president, big changes in the world economy are almost inevitable. This is due to not only the fact that Trump is actually not supporting his predecessor Obama's policies, as they represent different political parties, but also to what promises Trump gave during the campaign and what decisions he signed after the election.
From his announcements we can fix the direct threats to those US companies that organize production not only in the territory of the USA, but elsewhere, in particular, in Mexico. This concerns the high tax burden for such firms. This statement has instilled great reactions. For example, American automaker Ford has already renounced its intention to open a factory in Mexico. Naturally, this process will result in the opposite effect. A striking example is the Chinese-Mexican investment agreement, which states the opening of the machine-building plant in Mexico as part of an investment project of $ 200 million.
The cumulative result of this process can be instability of the North American Free Trade Agreement Area (NAFTA, which includes the United States, Mexico and Canada), on the one hand and the Trans-Pacific Partnership (TTP) on the other hand.
Another, no less sensational idea is the thesis, known as the "The United States the first" the implementation of which by Trump also contains high risks of fluctuation. According to this idea, those US firms that undertake an economic activity outside the US, contribute to raising the prosperity of other countries and foreign nations. Trump threatened to set higher tariffs for the import of the US goods that are manufactured in other countries. Trump explains his approach by the fact that these companies need to stay in America and create jobs for their own citizens, and not for others. Of course, the implementation of this idea will lead to a short-term positive effect in terms of decrease of unemployment rate in the country, but in the long term, negative results seem to be more visible. So, first of all, we know that American workforce is not cheap, and for most Americans it is more profitable to buy American products made in another country with an affordable price than the product made in the US with high cost. It thus becomes clear that by reducing the unemployment, the inflation will rise in America. In addition, the international market of American products will lose competitiveness due to higher prices.
Even if the goal of Trump is realized, then what will be the price of this step? For example America may lose direct and indirect leverage on different economies around the world.
Let us add that after his election Donald Trump has already gained the status of "currency wars master." We are talking about the effects of such harsh statements such as "the US dollar stability prevents American competitiveness in the global market", or "artificial depreciation of the euro by Germany prevents an agreement of the mutually beneficial trade zone between the US and the EU" and so on ... It is obvious that financial markets are hypersensitive to such types of applications.
The ultimatum towards US firms, continuing ambiguity of the financial markets, the decision of unique taboos for Mexico, which contribute to the activation of major US competitors in the American continent, makes it clear that the global economy will soon undergo major changes.
Which country or union will have any gains or losses as a result, is not clear yet. It is only Trump's goal that is quite clear – to make "the US a leading economy again." But this raises a logical question: ''Was not the US a leading one?!''