Ռուսական կողմը խորապես հիասթափված է. ՌԴ ԱԳՆ-ը՝ Լապշինի արտահանձնման մասին
ՌԴ ԱԳՆ-ն ափսոսանք է հայտնել բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելու Բելառուսի իշխանությունների որոշման կապակցությամբ։
«Ռուսական կողմը խորապես հիասթափված է այդ որոշմամբ, որը չի համապատասխանում Ռուսաստանի և Բելառուսի միջեւ դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն»,-  ասված է պաշտոնական հաղորդագրության տեքստում։
Նախարարությունից նաև հայտնել են, որ պլանավորում են քայլեր ձեռնարկել Լապշինի իրավունքների և շահերի պաշտպանության համար։
Ինչպես հայտնել ենք, փետրվարի 7-ին Բելառուսի Գերագույն դատարանը հաստատել է դատախազության որոշումը՝ Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու մասին։ Նույն օրը նա արտահանձնվել է Ադրբեջանին:

МИД РФ об экстрадиции Лапшина в Азербайджан: российская сторона глубоко разочарована
Москва разочарована решением Верховного суда Беларуси о выдаче А.В.Лапшина Азербайджану. Об этом сообщается на официальном сайте МИД России.
"По имеющейся информации, 7 февраля Верховный суд Республики Белоруссия, рассмотрев дело в закрытом режиме, не удовлетворил жалобу гражданина России и Израиля Александра Лапшина на решение Генеральной прокуратуры Республики Белоруссия о его выдаче в Азербайджан.
Российская сторона выражает глубокое разочарование данным решением, не соответствующим духу союзнических отношений между Россией и Белоруссией.
Намерены и дальше принимать все необходимые меры по защите прав и законных интересов российского гражданина с целью его скорейшего возвращения к своей семье", - говорится в сообщении МИД РФ.