Թալեաթ փաշայի շրջաբերականը՝ հայերի կրոնափոխության հանգամանքների վերաբերյալ
Akunq.net կայքը հրապարակել է Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշայի շրջաբերականը, որից պարզ է դառնում որոշ մանրամասներ հայերի կրոնափոխության հանգամանքների վերաբերյալ:
Ինչպես հայտնի է՝ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում կրոնափոխված հայերին որոշ ժամանակ, մասնավորապես մինչև 1915 թ. հուլիսի 1-ը, թույլ են տվել, դավանափոխ լինելու դեպքում, զերծ մնալ տեղահանությունից, սակայն հուլիսի 1-ից մինչև նույն տարվա նոյեմբերի 4-ն արգելվել է հավատափոխ հայերի համար նման բացառություն անելը:
Սույն փաստաթուղթն իր մեջ պարունակում է 1915 թ. նոյեմբերի 4-ին Թալեաթի կողմից Օսմանյան կայսրության բոլոր նահանգապետերին ուղարկված օսմաներեն հեռագրի պատճենը և դրա արևմտահայերեն թարգմանությունը: Սույն փաստաթղթից պարզ է դառնում, որ վերստին թույլ տրված կրոնափոխությունը ոչ բոլորին է վերաբերում և կարգավորվում է` ըստ որոշ սկզբունքների:
Այս կարևոր փաստաթուղթն արխիվում հայտնաբերել, թարգմանել և Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնին է տրամադրել ամերիկաբնակ պոլսահայ ուսումնասիրող Գևորգ Հակոբյանը:

Talaat Pasha's Circular on Circumstances of Deportation of Armenians in 1915
Akunq.net news agency has published the Ottoman Interior Minister Talaat Pasha's circular, which evidently shows some details on the circumstances of the Islamization of Armenians.
As it is known, during the Armenian Genocide, Islamized Armenians were given the opportunity to avoid deportation for a short time, particularly until July 1, 1915.
But from July 1 to November 4 of the same year the exception of deportation of Islamized Armenians was prohibited.
This document contains the copy of the telegram sent by the Ottoman minister Talaat on November 4, 1915 to all the governors of the country.
The document reveales that Religious Conversion didn’t refer to all Armenians, it was regulated by certain principles.
This important document was discovered, translated by U.S.-based Istanbul-Armenian researcher Gevorg Hakobyan.