ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան. ՀՀ-ԵՄ բանակցությունները եզրագիծ են դուրս եկել
Փետրվարի 14-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտյեն նշել է, որ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև բանակցությունները եզրագիծ են դուրս եկել:
Ըստ դիվանագետի՝ մոտակա օրերին սպասվում է, որ բանակցությունները կավարտվեն, ինչը համաձայնագրի ստորագրում է ենթադրում:
«Դեռևս մի քանի չհամաձայնեցված դրույթներ կան: Բանակացությունները բավական բարենպաստ պայմաններում են ընթանում»,- նշեց դեսպանը՝ հավելելով, որ առաջիկայում փոխշահավետ համաձայնագիր կստորագրվի:
«Այս կապակցությամբ Ֆրանսիան կարող է միայն գոհունակություն հայտնել՝ լինելով Հայաստանի և ԵՄ-ի հարաբերությունների խորացման կողմնակից»,- նշեց դիվանագետը՝ ընդգծելով, որ համաձայնագրի ստորագրումից հետո կարևոր է տնտեսության, քաղաքականության, ժողովրդավարության զարգացման, իրավական պետության կառուցման ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը:

Negotiations over Armenia-EU Framework Agreement Will Be Completed in a Few Days: Ambassador of France to Armenia
Armenia and the European Union (EU) negotiations over framework agreement will be completed in a few days, Ambassador of France to Armenia Jean François Charpentier said, Tert.am reports.
The Armenian and EU leaders have to agree on a number of points, the Ambassador said adding that he is optimistic that both the sides will be satisfied with the agreement.
As for France’s objections to an Armenia-EU agreement, particularly to Armenian cognac and champagne export to European markets, the French diplomat said that France is consistent in dealing with the sale of the brands bearing French place names on European markets.
According to him it is a difficult issue for both France and Armenia because it is of economic importance and it is not only beverages that are in question.