Թրամփը Կալիֆոռնիայում արտակարգ դրություն է հայտարարել
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կալիֆոռնիայում արտակարգ դրություն է հայտարարել Օրովիլ լճի շրջանից ամբարտակի ճեղքման ու ջրհեղեղի սպառնալիքի պատճառով, հայտնում է Интерфакс-ը:
Նշվում է, որ դա թույլ կտա արտակարգ իրավիճակների դաշնային ծառայությանը զբաղվել իրավիճակի հետևանքների չեզոքացմամբ: Հաղորդվում է նաև, որ Թարմփի վարչակազմն աջակցել է ամբարտակի ափի վերականգնումը, ինչպես նաև աջակցություն է ցուցաբերել տուժածներին:
Ամբարտակի հնարավոր փլուզման մասին բնապահպանները հայտնել էին դեռևս 2005 թվականին, սակայն Կալիֆոռնիայի իշխանություններն որոշել էին այդ զգուշացումն անտեսել:

Трамп объявил о чрезвычайной ситуации в Калифорнии
Президент США Дональд Трамп объявил режим чрезвычайной ситуации в Калифорнии из-за угрозы прорыва плотины в Оровилле, сообщает Интерфакс со ссылкой на телеканал KTLA.
Этот режим позволит Федеральному агентству по чрезвычайным ситуациям заняться ликвидацией последствий происшествия. Как отмечает местный телеканал CBS, также администрация Трампа поддержала восстановление берега поврежденной плотины Оровилл и оказание помощи пострадавшим людям.
Губернатор Калифорнии Джерри Браун, попросивший накануне Трампа выделить федеральные средства для помощи штату в связи с угрозой, заявил, что не знал о существовании отчета 2005 года, в котором экологи предупреждали о возможных проблемах с плотиной Оровилл.