Նոր Սահմանադրության նախագիծն ամուր հիմք է ապահովում Արցախի ժողովրդավարական զարգացման համար. գերմանացի պրոֆեսոր
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ակտիվ ընթանում է սահմանադրական հանրաքվեի քարոզարշավը: Սակայն, հատկապես չճանաչված պետությունների համար կարևոր է երկրում ընթացող գործընթացների համապատասխանութունը միջազգային իրավական չափանիշներին: «Արմեդիա» ՏՎԳ գործընկեր «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն՝ ԼՂՀ նոր Սահամանդրության նախագծի վերաբերյալ փորձագիտական կարծիքի խնդրանքով դիմել է Համբուրգի համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր Օտտո Լուխթերհանդթին:
Վերջինս բարձր է գնահատել ԼՂՀ նոր Սահմանադրության նախագիծը՝ կարևորելով դրանում իշխանության ճյուղերի փոխադարձ հավասարակշռման մեխանիզմների առկայությունը: «Նախագահի ու խորհրդարանի միջև հարաբերությունների առնչությամբ կարելի է արտահայտել այն ակնկալիքը, որ Ազգային ժողովի հարաբերական ուժեղ դիրքը կդրդի նախագահին ոչ թե պառլամենտի հետ առճակատում փնտրելու, այլ ավելի շուտ կստիպի նրան ձգտել կոնսենսուսի, իսկ վիճելի հարցերում փոխզիջման գնալ Ազգային ժողովի հետ»,- նշել է գերմանացի պրոֆեսորը:
Պրոֆեսոր Լուխթերհանդթը հատկապես կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայած կիսանախագահականից նախագահական կառավարման համակարգին անցմանը՝ Նախագիծը բավական ամուր դիրքեր է ապահովում օրենսդիր մարմնին՝ «ստեղծվում է ինստիտուցիոնալ հակակշիռ, որն ուժեղացնում է իշխանությունների բաժանման սկզբունքը»: Ընդգծվում է, որ, հաշվի առնելով պատգամավորների փոքր թիվը (33 պատգամավոր), մեծանում է խորհրդարանի յուրաքանչյուր պատգամավորի քաղաքական կշիռը:
Հատուկ շեշտվում է քաղաքացիական հասարակությանն օրենսդիր լիազորություններ շնորհելու կարևորությունը: «Հավանության է արժանի 122-րդ հոդվածի 2-րդ մասի կարգավորումն այն մասին, որ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների մի համեմատաբար փոքրաթիվ, բայց ակտիվ խումբ (երկուսուկես տոկոսը) կարող է օրենքի նախագիծ ներկայացնել Ազգային ժողովին»,- նշում է փորձագետը:
Իշխանության ճյուղերի բաժանման համատեքստում նշվում է, որ նախագիծը բավարարում է նաև դատական համակարգի անկախության պահանջին:
Անդրադառնալով նախագահական կառավարման համակարգի անցնելու առաջարկին՝ պրոֆեսորը դիտարկում է այն հիմնական գործոնները, որոնք այս հարցում որոշիչ դերակատարում են ունենում և գալիս է եզրակացության, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման տեսակետից նախագահական կառավարման մոդելի ընտրությունն արդարացված է:
Որպես Սահմանադրության թերացում նա նշում է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների փոքրաթիվ լինելը՝ 5 հոգի: Նշվում է, որ դատավորներից մեկի բացակայությունը կարող է խափանել Խորհրդի գործունեությունը, և առաջարկում է մեծացնել Խորհրդի անդամների թիվը կամ ձևավորել ռեզերվային կազմ:
«Նախագիծը լավ և ամուր հիմք է ապահովում Արցախի Հանրապետության, նրա պետական հաստատությունների և նրա քաղաքացիական հասարակության կայուն, իրավունքի վրա հիմնված ժողովրդավարական զարգացման համար։ Նախատեսված հանրաքվեով Սահմանադրության նախագծի ընդունմամբ Արցախի ժողովուրդը կայուն հիմք կստեղծի իր պետության միջազգային ճանաչման արդարացված պահանջի համար»,- եզրակացնում է Լուխթերհանդթը:

Немецкий профессор: проект новой Конституции обеспечивает прочную основу для демократического развития Карабаха
В Нагорно-Карабахской Республике активно проходит агитационная кампания перед конституционным референдумом. Однако - особенно для непризнанных республик - очень важно соответствие их политических процессов международным демократическим стандартам. Партнер ИИА "Армедиа" -  НПО "Европейская интеграция" обратилась к немецкому доктору, профессору из Университета Гамбурга Отто Люхтерганту с просьбой дать экспертную оценку проекту новой Конституции НКР.
Г-н Люхтергант высоко оценил проект новой Конституции Карабаха, придав особую важность наличию в документе механизмов, обеспечивающих разделение трех ветвей власти. "Относительно взаимоотношений президента и парламента можно ожидать, что сильные позиции Национального Собрания подтолкнут президента не к противостоянию с парламентом, а к поиску путей достижения консенсуса, а в спорных вопросах - к взаимным компромиссам с Национальным Собранием", - отметил немецкий профессор.
Профессор Люхтергант особо выделил то обстоятельство, что несмотря на переход от полу-президентской формы правления к президентской, проект обеспечивает довольно сильную позицию законодательной власти: "создается институциональный противовес, который укрепляет принцип разделения власти". Подчеркивается, что учитывая малое число депутатов (33) в парламенте НКР, растет политический вес каждого из них.
Особо отмечается важность того, что гражданскому обществу также предоставляется возможность законодательных инициатив. "Достойна положительной оценки поправка 2-ой части 122-ой статьи о том, что относительно малая, но активная группа граждан, имеющих право выбора (2,5 процента), может представлять законопроекты в Национальное Собрание", - говорит профессор.
В контексте разделения властей отмечается, что проект удовлетворят также требования о независимости судебной власти.
Обращаясь к предложению о переходе к президентской форме правления, немецкий профессор рассматривает те основные факторы, которые обуславливают такую необходимость, и приходит к заключению, что с точки зрения обеспечения безопасности своих граждан в Карабахе выбранная модель президентской формы правления оправдывает себя.
В качестве недостатка новой Конституции г-н Люхтергант отмечает малое число членов Верховного судебного Совета – 5 человек. Отмечается, что отсутствие одного из судей может привести к коллапсу деятельности Совета, и предлагает увеличить число судей или сформировать резервный состав.
"Проект обеспечивает хорошую и прочную основу для Арцахской Республики, ее государственных институтов и устойчивости ее гражданского общества, для развития демократии, основанной на правах. Принятием этого проекта Конституции на референдуме народ Арцаха обеспечит прочную основу для законного требования международного признания независимости своего государства", - заключает Люхтергант.