Նոր Սահմանադրության նախագիծն ամուր հիմք է ապահովում Արցախի ժողովրդավարական զարգացման համար. գերմանացի պրոֆեսոր
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ակտիվ ընթանում է սահմանադրական հանրաքվեի քարոզարշավը: Սակայն, հատկապես չճանաչված պետությունների համար կարևոր է երկրում ընթացող գործընթացների համապատասխանութունը միջազգային իրավական չափանիշներին: «Արմեդիա» ՏՎԳ գործընկեր «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն՝ ԼՂՀ նոր Սահամանդրության նախագծի վերաբերյալ փորձագիտական կարծիքի խնդրանքով դիմել է Համբուրգի համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր Օտտո Լուխթերհանդթին:
Վերջինս բարձր է գնահատել ԼՂՀ նոր Սահմանադրության նախագիծը՝ կարևորելով դրանում իշխանության ճյուղերի փոխադարձ հավասարակշռման մեխանիզմների առկայությունը: «Նախագահի ու խորհրդարանի միջև հարաբերությունների առնչությամբ կարելի է արտահայտել այն ակնկալիքը, որ Ազգային ժողովի հարաբերական ուժեղ դիրքը կդրդի նախագահին ոչ թե պառլամենտի հետ առճակատում փնտրելու, այլ ավելի շուտ կստիպի նրան ձգտել կոնսենսուսի, իսկ վիճելի հարցերում փոխզիջման գնալ Ազգային ժողովի հետ»,- նշել է գերմանացի պրոֆեսորը:
Պրոֆեսոր Լուխթերհանդթը հատկապես կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայած կիսանախագահականից նախագահական կառավարման համակարգին անցմանը՝ Նախագիծը բավական ամուր դիրքեր է ապահովում օրենսդիր մարմնին՝ «ստեղծվում է ինստիտուցիոնալ հակակշիռ, որն ուժեղացնում է իշխանությունների բաժանման սկզբունքը»: Ընդգծվում է, որ, հաշվի առնելով պատգամավորների փոքր թիվը (33 պատգամավոր), մեծանում է խորհրդարանի յուրաքանչյուր պատգամավորի քաղաքական կշիռը:
Հատուկ շեշտվում է քաղաքացիական հասարակությանն օրենսդիր լիազորություններ շնորհելու կարևորությունը: «Հավանության է արժանի 122-րդ հոդվածի 2-րդ մասի կարգավորումն այն մասին, որ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների մի համեմատաբար փոքրաթիվ, բայց ակտիվ խումբ (երկուսուկես տոկոսը) կարող է օրենքի նախագիծ ներկայացնել Ազգային ժողովին»,- նշում է փորձագետը:
Իշխանության ճյուղերի բաժանման համատեքստում նշվում է, որ նախագիծը բավարարում է նաև դատական համակարգի անկախության պահանջին:
Անդրադառնալով նախագահական կառավարման համակարգի անցնելու առաջարկին՝ պրոֆեսորը դիտարկում է այն հիմնական գործոնները, որոնք այս հարցում որոշիչ դերակատարում են ունենում և գալիս է եզրակացության, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման տեսակետից նախագահական կառավարման մոդելի ընտրությունն արդարացված է:
Որպես Սահմանադրության թերացում նա նշում է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների փոքրաթիվ լինելը՝ 5 հոգի: Նշվում է, որ դատավորներից մեկի բացակայությունը կարող է խափանել Խորհրդի գործունեությունը, և առաջարկում է մեծացնել Խորհրդի անդամների թիվը կամ ձևավորել ռեզերվային կազմ:
«Նախագիծը լավ և ամուր հիմք է ապահովում Արցախի Հանրապետության, նրա պետական հաստատությունների և նրա քաղաքացիական հասարակության կայուն, իրավունքի վրա հիմնված ժողովրդավարական զարգացման համար։ Նախատեսված հանրաքվեով Սահմանադրության նախագծի ընդունմամբ Արցախի ժողովուրդը կայուն հիմք կստեղծի իր պետության միջազգային ճանաչման արդարացված պահանջի համար»,- եզրակացնում է Լուխթերհանդթը:

The New Draft Constitution Provides a Solid Basis for the Democratic Development of Artsakh: German Professor
The campaign on Constitutional reforms in Nagorno-Karabakh Republic is actively going on. For unrecognized states the correspondence of the processes taking place in the country to international legal standards is very important. With the request of "Armedia" IAA’s partner NGO "Euroepan Integration" the Professor of the University of Hamburg Dr. Otto Luchterhandt gave an expert opinion on the new graft of NKR Constitution.
The latter highly praised the draft of the Constitutional reforms of NKR highlighting the importance of the existence of the balance of the branches of powers in it.
"As for the relations between the president and the parliament one can have the following expectation: the relatively strong position of the National Assembly will urge the president not to seek confrontation with the parliament, but rather will force him seek consensus with the National Assembly and compromise on contentious issues," the German professor said.
Professor Luchterhandt especially stressed the importance of the fact that despite passing from semi-presidential system to the presidential one, the draft grants quite strong position to the legislative body. "It creates an institutional counterbalance, which strengthens the principle of the division of power." It is stressed that taking into consideration the small number of the deputies (33), the political weight of each deputy in the Parliament raises.
The importance of granting legislative powers to the civil society is particularly emphasized. "The regulation of Part 2 of Article 122 is a praising one, as it gives a relatively small number of civilians (2.5 percent), but a very active one, who have the right to vote, to present a draft bill to the National Assembly," the expert mentioned.
In the context of the separation of the branches of powers, it is noted that the project satisfies the requirement of independence of the judiciary.
Referring to the suggestion of passing to presidential system of governance, the professor considered all the factors that will have a decisive role and concluded that for ensuring the security of Artsakh people passing to the presidential system is justified.
As a drawback in the draft Constitution, he mentioned the small number of the members of the Supreme Court of Appeals – 5 people. He noted that the absence of one of the judges could disrupt the activities of the Council, and proposed to increase the number of Council members or form a reserve staff.
"The draft provides a good and strong basis  for the development of Artsakh Republic, its state institutions and the civil society, for the development of democracy based on law. With the adoption of the Constitutional reforms during the referendum, Artsakh people will create a solid basis for the justified demand of its international recognition," Luchterhandt concluded.