Փոխնախագահի պաշտոնն Իլհամ Ալիևի յուրահատուկ նվերն է կնոջն ամուսնության տարեդարձի կապակցությամբ
Հոդվածի հեղինակ Ամանդա Էրիկսոնի խոսքով, երբ Ալիևը լքի նախագահի պաշտոնը, նրա փոխարեն նախագահ կդառնա նախորդ աշնանը կայացած սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքում փոխնախագահ նշանակված 52-ամյա Մեհրիբան Ալիևան:
«Ամենայն հավանականությամբ, Մեհրիբանը կսկսի վերահսկել նաև նախարարների կաբինետը»,- նշվում է հոդվածում:
Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը 5-ից դարձել է 7 տարի: 2009-ին Ադրբեջանում տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքում էլ հանվել էր նախագահի թեկնածություն դնելու և ընտրվելու թվաքանակի սահմանափակումը: Ադրբեջանում վերջին սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում հանվել է նաև նախագահի թեկնածուների համար սահմանված տարիքային սահմանափակումը, ինչն էլ ճանապարհ է հարթում Ալիևների 19-ամյա որդու համար՝ նախագահի պաշտոնը հորից որդուն փոխանցելու նպատակով:

Ilham Aliyev's Special Anniversary Gift for his Wife Was her Appointment as Vice President- Washington Post
Mehriban-aliyeva.az
This year, Azerbaijani President Ilham Aliyev offered his wife a special anniversary present — he appointed her first vice president, the Washington Post reports.
On Tuesday, Aliyev announced that Mehriban Aliyeva, 52, would step into a role created last fall by constitutional referendum. In that position, she will succeed her husband if he steps down. She will also likely oversee the country's cabinet. (The constitutional amendments approved in the referendum also stretched the presidential term from five to seven years, after a 2009 referendum abolished term-limits in the former Soviet republic. And they ditched the age requirement for president, paving the way for the Aliyevs' 19-year-old son to run.)