ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում հասել ենք մի նոր հանգրվանի. փորձագետ
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Բրյուսել կարևոր էր ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ժամացույցները ճշգրտելու և համագործակցության զարգացման հետագա ուղենիշները սահմանելու տեսանկյունից: Այս մասին «Նովոստի-Արմենիա» մամուլի ակումբում այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ասել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Աննա Կարապետյանը:
«Այս մասին են վկայում Բրյուսելում ՀՀ նախագահի անցկացրած հանդիպումները: Նախագահ Սարգսյանը հանդիպումներ ունեցավ ԵՄ հիմնական կառույցների ղեկավարների հետ: Այցի ընթացքում արձանագրվեց, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում, և այսօր հասել ենք մի նոր հանգրվանի, երբ ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ավարտվել են, և ակնկալվում է դրա ստորագրումը», - նշեց փորձագետը:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի և դրա կարևորության մասին՝ Կարապետյանը նշեց, որ «այն 2015 թվականի դեկտեմբերից մեկնարկած հետևողական և ակտիվ բանակցությունների արդյունք էր»: «Այն, որ հաջողվեց մեկ տարվա ընթացքում ավարտել բանակցությունները նոր համաձայնագրի շուրջ, պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ դրա քաղաքական մասն արդեն իսկ բանակցված և համաձայնեցված էր Ասոցացման համաձայնագրով, և նոր համաձայնագիրը քաղաքական մասով հիմնվում է հենց Ասոցացման համաձայնագրի վրա»: «Այս նոր համաձայնագրի հիմնական տարբերությունը կայանում է նրանում, որ որոշակի փոփոխություններ են կատարվել տնտեսական մասում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին և դրանից բխող մեր պարտավորությունները», - ընդգծեց փորձագետը:

We Have Reached a New Milestone in the EU-RA Relations: Expert
The RA Presidnet Serzh Sargsyan’s visit to Brussels was important in the context of the RA-EU relations for adjusting the clocks and setting new guidelines for the development of that cooperation. This was declared by the expert of "Insight" Analytical Center for Applied Policy and Research, Anna Karapetyan.
"The meetings of the RA President in Brussels come to prove this. President Sargsyan met with the heads of the main institutions of the EU. During the meeting it was stressed that the RA-EU relations are dynamically developing and today we have reached a new milestone, as the negotiations on the RA-EU framework agreement are over and it is expected to sign it soon," the expert mentioned.
Talking about the new RA-EU agreement and its importance, Karapetyan mentioned, that this was the result of consistent and active negotiations launched on December, 2015. "The fact that it was possible to complete the negotiations on the new framework agreement within a year is also conditioned by the fact that its political side was already negotiated and agreed in the framework of the Association agreement, and the political part of the negotiations is based mainly on the Association agreement."
"The main difference of the new agreement is that there are some changes made in the economic part taking into consideration the membership in the EAEU and our commitments in that framework," the expert mentioned.