ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում հասել ենք մի նոր հանգրվանի. փորձագետ
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Բրյուսել կարևոր էր ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ժամացույցները ճշգրտելու և համագործակցության զարգացման հետագա ուղենիշները սահմանելու տեսանկյունից: Այս մասին «Նովոստի-Արմենիա» մամուլի ակումբում այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ասել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Աննա Կարապետյանը:
«Այս մասին են վկայում Բրյուսելում ՀՀ նախագահի անցկացրած հանդիպումները: Նախագահ Սարգսյանը հանդիպումներ ունեցավ ԵՄ հիմնական կառույցների ղեկավարների հետ: Այցի ընթացքում արձանագրվեց, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում, և այսօր հասել ենք մի նոր հանգրվանի, երբ ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ավարտվել են, և ակնկալվում է դրա ստորագրումը», - նշեց փորձագետը:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի և դրա կարևորության մասին՝ Կարապետյանը նշեց, որ «այն 2015 թվականի դեկտեմբերից մեկնարկած հետևողական և ակտիվ բանակցությունների արդյունք էր»: «Այն, որ հաջողվեց մեկ տարվա ընթացքում ավարտել բանակցությունները նոր համաձայնագրի շուրջ, պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ դրա քաղաքական մասն արդեն իսկ բանակցված և համաձայնեցված էր Ասոցացման համաձայնագրով, և նոր համաձայնագիրը քաղաքական մասով հիմնվում է հենց Ասոցացման համաձայնագրի վրա»: «Այս նոր համաձայնագրի հիմնական տարբերությունը կայանում է նրանում, որ որոշակի փոփոխություններ են կատարվել տնտեսական մասում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին և դրանից բխող մեր պարտավորությունները», - ընդգծեց փորձագետը:

Мы достигли нового рубежа в нашем сотрудничестве с ЕС: эксперт
Визит президента Армении Сержа Саргсяна в Брюссель имеет важное значение с точки зрения сверки часов в контексте отношений между Арменией и ЕС и определения дальнейших ориентиров развития сотрудничества. Такую точку зрения сегодня на пресс-конференции в пресс-центре "Новости-Армения" представила эксперт аналитического центра "Взгляд" Анна Карапетян.
"Об этом свидетельствуют встречи президента в Брюсселе. Президент Саргсян встретился с главами основных структур ЕС. Во время визита было отмечено, что отношения Армении с ЕС динамично развиваются, и сегодня мы достигли нового рубежа в нашем сотрудничестве, когда переговоры по рамочному соглашению Армения-ЕС завершены и ожидается подписание соглашения", - отметила Карапетян.
Говоря о важности нового соглашения между Арменией и ЕС, эксперт отметила, что "оно является результатом последовательных и активных переговоров, которые начались в декабре 2015 года". "То, что за год удалось завершить переговоры по новому соглашению, обусловлено еще и тем, что его политическая часть уже была согласована в соглашении об Ассоциации, и новое соглашение основывается на соглашении об Ассоциации по политической части".
"Основное отличие нового соглашения состоит в том, что были внесены некоторые изменения в экономической части, учитывая присоединение Армении к Евразийскому экономическому союзу и наши обязательства, которые вытекают из этого", - подчеркнула эксперт.