Չինաստանի ռազմական բյուջեն 2017-ին կաճի 7 տոկոսով
Չինաստանի ռազմական բյուջեն այս տարի կմեծանա 7 տոկոսով և կկազմի ՀՆԱ-ի 1,3 տոկոսը: Ինչպես հայտնում է BBC-ն, այս մասին հայտնել է Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆու Ինը:
«Ամեն տարի ռազմական բյուջեն կազմում ենք՝ հաշվի առնելով Չինաստանի տնտեսական զարգացումը և մեր պահանջները: Այս տարի ռազմական բյուջեն կմեծանա գրեթե 7 տոկոսով և կկազմի ՀՆԱ-ի 1,3 տոկոսը»,- ասել է նա:
Ռազմական բյուջեն մեծացնելու Չինաստանի որոշման վրա ազդել են պետական անվտանգության ապահովման խնդիրները, այլ ոչ թե այլ երկրներին դիմագրավելու կամ սպառնալու հարցերը, նշել է Ֆու Ինը:

Китай увеличит военный бюджет на 7% в 2017 году
"Каждый год мы составляем военный бюджет с учетом экономического развития Китая и наших потребностей. В этом году военный бюджет вырастет примерно на 7% и составит 1,3% от ВВП", - сказала официальный представитель Всекитайского собрания народных представителей Фу Ин.
По ее словам, на решение об увеличении бюджета повлияли вопросы обеспечения государственной безопасности, а не угроза или противостояние другим странам. "Дальнейшее развитие военного строительства Китая - это потребность обеспечения безопасности нашей страны и суверенитета", - сказала она.