ԱՄՆ-ը ծրագրում է զգալիորեն կրճատել այլ երկրներին տրվող ֆինանսական օգնությունը
Սպիտակ տան վարչաբյուջետային վարչության տնօրեն Միք Մալվանին հայտարարել է, որ երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը կառաջարկի զգալիորեն կրճատել այլ պետություններին տրվող օտարերկրյա օգնության ծավալները:
«Մենք պատրաստվում ենք օտարերկրյա օգնության կրճատում առջարկել, և պատրաստվում ենք առաջարկել այդ փողերը ծախսել այստեղ (ԱՄՆ-ում)»,- Fox News հեռուստաալիքին հայտնել է Մալվանին՝ ընդգծելով, որ խոսքը «բավական զգալի կրճատումների մասին է»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թրամփի վարչակազմը նախատեսվում է 54 մլրդ դոլարով մեծացնել ռազմական բյուջեն, ինչի նպատակով որոշ ոլորտներում խնայումներ կանի:

Администрация Трампа намерена сократить помощь другим странам
В Белом доме подтвердили, что собираются изрядно сократить финансовую помощь другим странам, однако точный размер сэкономленных средств в администрации президента США пока не назвали, сообщает Интерфакс
Как рассказал директор бюджетного управления Белого дома Мик Малвэни, администрация сократит помощь и будет тратить деньги "здесь". Он уточнил, что экономия поможет изыскать средства, чтобы увеличить военный бюджет на $54 миллиарда, как было предложено ранее.
Подразделение госдепартамента USAID, ответственное за финансовую помощь, ежегодно тратит более $50 миллиардов.