Հայաստան-Սիրիա. փոխադարձ երախտագիտության վրա հիմնված 25-ամյա բարեկամություն
2017 թվականը խորհրդանշական տարի է Հայաստանի և արտաքին աշխարհի միջև դիվանագիտական կապերի հաստատման տեսանկյունից: Հայաստանը նշում է աշխարհի բազմաթիվ երկրների հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Այդ երկրների շարքում իր առանձնահատուկ տեղն ունի Սիրիան, որի հետ երկկողմ հարաբերությունները խարսխված են ամուր պատմամշակութային հիմքերի վրա և բազում հարթություններ ունեն:
Հայ-սիրիական հարաբերությունների հիմքում ընկած կարևոր բաղադրիչներից է փոխադարձ երախտագիտության զգացումը, որը սիրիական հակամարտության տարիներին նոր երանգ է ստացել: Սիրիայի իշխանություններն ու ժողովուրդը գոհունակությամբ են արձանագրում Հայաստանի հավասարակշռված մոտեցումը սիրիական հակամարտության հարցում:
Մարտի 6-ին Հայաստանի և Սիրիայի արտգործնախարարները ուղերձներ փոխանակեցին երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ: Էդվարդ Նալբանդյանը և Ուալիդ ալ-Մուալլիմը հերթական անգամ ընդգծեցին փոխադարձ երախտագիտության այն խորը զգացումը, որն առկա է հայ և սիրիացի ժողովուրդների հարաբերություններում: «Հայ ժողովուրդը չի մոռանա այն մեծ մարդասիրական հոգածությունը, որը Սիրիայի ժողովուրդը դրսևորել է՝ ապաստան տալով Ցեղասպանությունից փրկված իր զավակներին», - ընդգծել է Է.Նալբանդյանը: Իր հերթին, Սիրիայի արտգործնախարարը նշում է, որ «Սիրիան՝ իր քաղաքական ղեկավարությամբ, կառավարությամբ և ժողովրդով, ամենայն գնահատանքով է դիտում բարեկամ Հայաստանի նպաստավոր դիրքորոշումները՝ Սիրիայի դեմ ահաբեկչական ագրեսիայի նկատմամբ»:
Հատկանշական է, որ Սիրիայում լիովին ընկալում և բարձր են գնահատում սիրիական ճգնաժամի հարցում Հայաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը: Սա բազմիցս ընդգծվել է հայ-սիրիական ամենատարբեր առնչություններում, այդ թվում նաև 2015 թվականին Դամասկոսում Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ Նալբանդյանի հանդիպման ժամանակ: Կարևորելով Հայաստանի արտգործնախարարի այցը Սիրիա՝ Բաշար Ասադը միաժամանակ բարձր է գնահատել սիրիական ճգնաժամի վերաբերյալ Հայաստանի հավասարակշիռ դիրքորոշումը:
Պետք է փաստել, որ Հայաստանը կարևոր դերակատարում ունի նաև Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների իրական պատկերն աշխարհին ներկայացնելու հարցում: Սիրիական իշխանությունների և ժողովրդի հետ մշտական կապն, այդ թվում նաև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով պահելուց և   հնարավորության սահմաններում մարդասիրական օժանդակություն տրամադրելուց բացի, Հայաստանը փորձում է նաև իր ներդրումն ունենալ անկողմնակալ տեղեկատվություն տրամադրելու  հարցում: Հայաստանի և Սիրիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ իր ուղերձում Նալբանդյանն ընդգծում է, որ «Հայաստանը սիրիական ճգնաժամի ամենասկզբից միջազգային տարբեր հարթակներում մշտապես բարձրաձայնում է Սիրիայում խաղաղության և անվտանգության հաստատման կարևորությունը, դատապարտում է ահաբեկչությունը»:
Հատկանշական է նաև, որ առկա է երկկողմ լավատեսություն համագործակցության հետագա խորացման հարցում: Սիրիայի արտգործնախարարի կարծիքով ահաբեկչության դեմ վերջնական հաղթանակից հետո Սիրիայի վերականգնումը կարող է բացառիկ առիթ հանդիսանալ երկու երկրների միջև հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում խորացնելու համար:

Армения-Сирия: 25 лет дружбы, основанной на взаимной признательности
2017 год символичен с точки зрения установления дипломатических отношений между Арменией и внешним миром. Армения отмечает 25-летие установления дипломатических отношений со многими странами мира. Среди этих стран особое место занимает Сирия, с которой двусторонние отношения имеют крепкие исторические корни и множество измерений.
Одним из важнейших составляющих армяно-сирийских отношений является чувство взаимной признательности, которое в годы сисрийкого кризиса получило новую окраску, новый смысл, новое значение. Сирийские власти и народ Сирии с удовлетворением отмечают сбалансированную позицию Армении по сирийскому кризису.
6-го марта министры иностранных дел Армении и Сирии обменялись посланиями по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между странами. Эдвард Налбандян и Уалид аль-Муаллем в очередной раз подчеркнули чувство взаимной признательности, которое присутствует в отношениях двух народов. "Армянский народ не забудет то огромное человеческое участие, которое проявил народ Сирии, дав убежище спасшимся от Геноцида его сыновьям", - отмечает Налбандян. В свою очередь, министр иностранных дел Сирии подчеркивает, что "Сирия, ее политическое руководство, правительство и народ по достоинству оценивают благоприятную позицию дружеской Армении в отношении террористической агрессии против Сирии".
Не секрет, что в Сирии высоко оценивают позицию Армении по сирийскому кризису. Это было неоднократно подчеркнуто во время встреч с сирийской стороной, в том числе во время встречи министра иностранных дел Армении с президентом Сирии Башаром Асадом в Дамаске в 2015 году. Отмечая важность визита Налбандяна, сирийский президент высоко оценил сбалансированную позицию Армении по сирийскому кризису.
Следует отметить, что Армения играет важную роль и в вопросе предоставления миру реальной картины событий в Сирии. Кроме предоставления гуманитарной помощи сирийскому народу и сохранения своих дипмиссий в стране, Армения пытается также внести свой вклад в предоставлении объективной информации. В своем послании по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между двумя странами Налбандян отмечает, что "Армения с самого начала сирийского кризиса постоянно поднимает в разных международных платформах вопрос о важности обеспечения мира и безопасности в Сирии, осуждает терроризм".
Примечателен и тот факт, что Армения и Сирия оптимистично настроены в вопросе дальнейшего углубления двустороннего сотрудничества. По словам сирийского министра иностранных дел, после окончательной победы над терроризмом восстановление Сирии может стать "уникальной возможностью для расширения сотрудничества между нашими двумя странами во всех областях".