Բաթումում վարորդին տուգանելու համար զանգվածային անկարգություններ են սկսվել. 20 մարդ է տուժել
Բաթումում զանգվածային անկարգություններ են տեղի ունեցել, որոնց հետևանքով տուժել է ավելի քան 20 մարդ, այդ թվում, 11 ոստիկան և մեկ պատգամավոր:
Ինչպես հաղորդում է «Բի-բի-սի»-ն` Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին կոչ է արել քաղաքի բնակիչներին և ոստիկանությանը հանգստություն պահպանել` իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու համար:
Նշվում է, որ բնակիչների ինքնաբուխ բողոքի ակցիան ծագել է այն բանից հետո, երբ ոստիկանության աշխատակիցները տուգանել են վարորդին երթևեկության կանոնները խախտելու համար, որին էլ հետևել է վերջինիս ձերբակալությունը;
Ոստիկանության աշխատակիցների խոսքով` վարորդը կտրականապես հրաժարվել է վճարել տուգանքը:
Վարորդին աջակցել են տեղի բնակիչները, ովքեր ծեծկռտուք են սկսել ոստիկանների հետ: Ոստիկանությանը դիմադրություն ցույց տալու համար վեց մարդ է ձերբակալվել:
Տեղի ունեցած միջադեպից կարճ ժամանակ անց քաղաքի մեկ այլ մասում Աջարիայի ներքին գործերի գլխավոր շենքի դիմաց մոտ հազար ցուցարար է հավաքվել, ովքեր, ըստ վրացական լրատվամիջոցների, պահանջել են պարեկային ոստիկանության նորանշանակ պետի հրաժարականը: Ցուցարարները պնդել են, որ նրա նշանակումից հետո ոստիկանությունը սկսել է վարորդներին տուգանել անհիմն խոշոր չափերով:

В Батуми в ходе стихийных беспорядков пострадали более 20 человек
В грузинском Батуми в результате стихийных столкновений местных жителей с полицейскими пострадали более 20 человек, среди них 11 полицейских и один депутат, сообщают в министерстве здравоохранения Аджарии.
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили призвал жителей города и полицию сохранять спокойствие и не допустить еще большей эскалации ситуации, передает Би-би-си
Сообщается, что стихийная акция протеста жителей, возмущенных ростом штрафов за нарушение правил дорожного движения, последовала за задержанием патрульными полицейскими двух водителей, которые, утверждая свою правоту, категорически отказались платить штрафы.
Водителя поддержали находящиеся рядом местные жители, которые устроили потасовку с полицейскими. За оказание сопротивления полицией были задержаны шесть человек.
Вскоре после того инцидента в другой части города, у здания главного управления внутренних дел Аджарии, собралось около тысячи протестующих, которые, по данным грузинских СМИ, потребовали отставки нового начальника патрульной полиции Малхаза Батиашвили. Участники акции протеста утверждают, что после назначения Батиашвили полиция стала штрафовать водителей на необоснованно крупные суммы.
По информации корреспондента Русской службы Би-би-си, протестующие требовали отставки не Батиашвили, а нового начальника управления полиции Аджарии Кахи Бухрадзе.