Անկախ ժամանակավոր լինելուց՝ ԵԱՏՄ-Իրան ազատ տնտեսական գոտին օգտակար կլինի Հայաստանի համար
Բիշքեքում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամները որոշում են կայացրել մեկնարկել աշխատանքները Եվրասիական տնտեսական միության ու Իրանի միջև ժամանակավոր ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման ուղղությամբ: Այդպիսի տնտեսական տարածքի ստեղծումը, բնականաբար, ուղղակիորեն բխում է ՀՀ շահերից, քանի որ, փաստացի, Հայաստանն է միակ երկիրը ԵԱՏՄ կազմում, որը սահմանակից է Իրանին։ Ազատ տնտեսական գոտին կնպաստի թե՛ ՀՀ դերակատարության աճին ԵԱՏՄ ներքո, թե՛ ուղղակի տնտեսական օգուտներ կբերի։
Իրան-ԵԱՏՄ ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու ԵԱՏՄ մտադրությունը, սակայն ինքնին հետաքրքիր է, և ոչ միայն ՀՀ դերակատարության մասով: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ Առևտրի գծով նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան բացատրել է ժամանակավոր ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու որոշումը նրանով, որ նախքան Իրանի հետ համապարփակ ազատ առևտրային հարաբերությունների անցման պայմանագրի կնքումը, ժամանակավոր ազատ տնտեսական գոտին հնարավորություն կտա ցածր մաքսային վճարներ կիրառել նաև այսպես ասած «ավելի վաղ շրջանի բերքահավաքի» ապրանքների ու ծառայությունների նկատմամբ:  Այլ խոսքերով, Իրանի հետ ժամանակավոր ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու նպատակը հետագա՝ խորը և համընդգրկուն տնտեսական պայմանագրային հարաբերությունների անցման փորձ է:
Եթե դիտարկենք Իրանի հետ նմանատիպ միջանկյալ պայմանագրի կնքման նպատակը, կարելի է առաջ քաշել մի քանի հիմնական տարբերակներ: Առաջին հերթին, չի բացառվում, որ կողմերի միջև երկուստեք կան մի շարք հարցերի շուրջ որոշ անհամաձայնություններ, որոնք միգուցե ծրագրվում է ներկայացնել գործնական քննության, պրակտիկ կիրառման մեջ փորձել դրանց հաղթահարման ուղիները: Երկրորդ հնարավոր խնդիրը, որն այսօր Իրանի հետ հարաբերություններ կառուցող ցանկացած կողմ հաշվի է առնում, այդ երկրի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցների վերականգնման հավանականությունն է, որի մասին Թրամփի ադմինիստրացիան բավական հաճախ խոսում է: Եվ ի վերջո, ԵԱՏՄ անթաքույց նպատակներից է միության աշխարհագրական ընդլայնումը, և չի բացառվում, որ Իրանը ԵԱՏՄ-ին ինտեգրելու հավանականությունը ևս դրված է այս ողջ գործընթացի տեսլականում:
Ինչպիսին էլ լինի ԵԱՏՄ-Իրան ազատ տնտեսական գոտին իր բովանդակությամբ և ժամկետներով, այն Հայաստանի համար կրկնակի օգտակարություն կարող է ունենալ: Մի կողմից Հայաստանը, որպես Իրան-ԵԱՏՄ կապող ցամաքային ուղի, կարող է օգտվել ինչպես Իրանից Հայաստան եկող մատչելի ապրանքների ու ծառայությունների, այնպես էլ դեպի Իրան հայկական արադրությունն ուղղորդելու տեսանկյունից: Մյուս կողմից, նույնիսկ ժամանակավոր լինելու պարագայում, Իրան-ԵԱՏՄ ազատ տնտեսական գոտին կարող է խթանել բազմաթիվ ծրագրերի իրականացմանը, որոնք մշտապես եղել են հայ-իրանական փոխհարաբերությունների դիտակետում:

Свободная экономическая зона ЕАЭС-Иран будет полезна для Армении - несмотря на ее временный характер
В Бишкеке члены Евразийского межправительственного совета приняли решение начать работы в направлении создания временной свободной экономической зоны между Евразийским экономическим союзом и Ираном. Создание подобного экономического пространства, естественно, напрямую исходит из интересов Армении, поскольку Армения фактически является единственной страной ЕАЭС, которая граничит с Ираном. Свободная экономическая зона будет способствовать как росту роли РА в ЕАЭС, так и принесет прямые экономические выгоды.
Замысел ЕАЭС создать свободную экономическую зону Иран-ЕАЭС интересен сам по себе, и не только в части роли Армении. Министр по торговле Евразийской экономической комиссии Вероника Никишина объяснила создание временной свободной экономической зоны тем, что до перехода к подписанию договора о всеобъемлющих свободных торговых отношениях с Ираном, временная свободная экономическая зона даст возможность применить низкие таможенные пошлины по отношению к товарам и услугам т.н. “более раннего сбора урожая”. Иными словами, целью создания временной свободной экономической зоны с Ираном является накопленный опыт, который будет полезен для перехода к глубоким и всеобъемлющим договорным экономическим отношениям.
Если рассмотреть цель подписания подобного промежуточного договора с Ираном, можно предложить несколько основных вариантов. В первую очередь не исключено, что между сторонами есть ряд определенной несогласованности по ряду вопросов, которые, возможно, планируется представить на деловое обсуждение, чтобы на практике попытаться найти пути их преодоления. Вторая возможная проблема, которую должна учитывать любая сторона, строящая отношения с Ираном, это возможное возобновление американских санкций против этой страны, о чем довольно-таки часто говорит администрация Трампа. И наконец, одной из нескрываемых целей ЕАЭС является географическое расширение союза, и не исключено, что вероятность интеграции Ирана в ЕАЭС также заложена в видении всего этого процесса.
Каковыми бы ни были содержание и сроки свободной экономической зоны ЕАЭС-Иран, она для Армении может оказаться вдвойне полезной. С одной стороны Армения, как сухопутная связь Иран-ЕАЭС, может воспользоваться как доступными товарами и услугами, идущими из Ирана в Армению, так и может быть в выигрыше с точки зрения экспорта товаров и услуг армянских производителей в Иран. С другой стороны, даже в случае временного характера, свободная экономическая зона Иран-ЕАЭС может стимулировать реализацию многочисленных программ, которые всегда были в центре внимания армяно-иранских отношений.