«Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը և ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները. հարցազրույց Կիրո Մանոյանի հետ
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցազրույցը ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանի հետ:
-          Առաջինը, հայամետ և հայաստանակենտրոն քաղաքականությունն է, այսինքն` ոչ թե միտում այս կամ այն ճամբարին, այլ մեր ազգային պետական շահերից բխող արտաքին քաղաքականություն:
Երկրորդը, հիմնականում հարևանների հետ հարաբերություններին է վերաբերում, Արցախի հարցի կարգավորմանը: Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանը պետք է աշխատանք տանի նաև Արցախի ճանաչման ուղղությամբ: Դրա համար Հայաստանը նաև պետք է քայլեր ձեռնարկի՝ ցույց տալու ՀՀ կողմից Արցախի Հանրապետութան ճանաչման գործընթացը, և դրա համար ասել ենք, արդեն և եկար ժամանակ է պնդում ենք՝ պետք է Հայաստանն Արցախի հետ ստորագրի ռազմաքաղաքական համագործակցության պայմանագիր: Դա կնշանակի որոշ չափով բարձրացնել ճանաչման մակարդակը, և այդ դեպքում ավելի հեշտ կլինի դիմել նաև այլ պետություններին, որպեսզի ճանաչեն:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, մենք գտնում ենք, որ պետք է ընդհանրապես, անկախ Թուրքիայի հետ հարաբերություններ ունենալ-չունենալուց, Հայաստանը Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ աշխատանք տանի:
Եվ նաև՝ որպես չորրորդ ուղղություն, Հայաստան-Վրաստան հարաբերությունների սերտացում, որպեսզի այդ սերտացումից նաև բարելավվի ջավախահայության և ընդհանրապես վիրահայության վիճակը, պաշտպանվեն նրանց իրավունքները:
-          Մեր մոտեցումով Արցախն ի վերջո պետք է միացվի Հայաստանին. շարժումն այդ նպատակով է ստեղծվել: 1991թ., փաստորեն, մարտավարական նկատառումներով դեռ այն ժամանակ գործող սովետական օրենքների հիման վրա հռչակվել է անկախություն: Մեր տեսանկյունից անկախության հռչակումն ու ճանաչումը միայն հանգրվան է Հայաստանի հետ վերամիավորման գործընթացում: Այդ ուղղությամբ էլ պետք է աշխատել: Դրա համար էլ անհրաժեշտ է է՛լ ավելի զարգացնել ռազմաքաղաքական համագործակցության պայմանագրային հիմքերը: Սա մի բան է, որի մասին երկար ժամանակ ասել ենք: Հայաստանի նախագահն էլ անցյալ տարվա ապրիլի կռիվների ժամանակ հայտարարեց, որ Արտգործնախարարությանը հանձնարարել է պատրաստել այդպիսի փաստաթուղթ: Մեր տեղեկություններով փաստաթուղթը պատրաստել են, բայց, այսպես ասած, հարմար պահին են սպասում այն ստորագրելու համար:
Մեր համար արդեն այդ հարմար պահը կա: Նախ անցյալ տարվա կռիվները, երբ հայտարարվեց նախագահի կողմից (Արցախի Հանրապետության հետ ռազմաքաղաքական պայմանագրի մշակման մասին, խմբ.): Դրանից հետո էլ եղել են երկու հանդիպումներ կողմերի նախագահների մասնակցությամբ և ՄԽ համանախագահողների, նույնիսկ միջնորդ պետությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, որտեղ պայմանավորվածություններն են ձեռք բերվել, և այդ պայմանավորվածությունները չեն իրականացվում Ադրբեջանի կեցվածքի պատճառով: Դա բավարար առիթ է, որպեսզի այդ պայմանագիրը ստորագրվի Հայաստանի և Արցախի միջև:
Մենք գտնում ենք, որ հարցը պետք է խաղաղ կերպով փորձենք կարգավորել: Իսկ խաղաղ կարգավորումն անպայման չի նշանակում, որ Ադրբեջանը պետք է համաձայնվի. աշխարհում եղել են ուրիշ հակամարտություններ, որտեղ աշխարհը, կարճ ժամանակ անց, ոչ թե այսպես, երբ արդեն քսան տարուց ավել է՝ բանակցություններ կան, կողմնորոշվել է ՝ ասելով, որ այս համակարտության կողմերից մեկն իր տեսակետը չի փոխել, չի փոխելու (խոսքը Կոսովոյի համակարտության մասին է),  ինչի համար մենք որոշակի քայլեր կձեռնարկենք, այդ քայլերն էլ հիմնականում կդրսևորվեն Կոսովոյի ճանաչմամբ:
Մենք այդ ուղղությամբ էլ աշխատանք պետք է տանենք:
-          Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը բավական առաջ գնացել է: Առավել առաջ գնացած կարելի է համարել, եթե էլի պետություններ ճանաչեն: Դրա համար էլ այդ ուղղությամբ աշխատանք տանելու կողքին անհրաժեշտ է նաև հատուցման հարցերը բարձրացնել: Ինչպես Արցախի պարագայում մենք՝ որպես կուսակցություն, այդ ուղղությամբ աշխատանք տանում ենք, բայց արդեն պետությունը պիտի սկսի այդ ուղղությամբ աշխատել, այս դեպքում էլ, մենք՝ որպես կուսակցություն, արդեն հատուցման հարցերով որոշ քայլեր արել ենք, գիտենք նաև, որ պետության կողմից որոշ նախնական նախաձեռնություններ կան, բայց պետք է ավելի ակտիվ լինի պետությունն այդ ուղղությամբ՝ սկսած հատուցման խնդիրների սահմանումից, մինչև ճանապարհների որոնում, այդ աշխատանքների համադրում այլ դերակատարների հետ: Ամեն ինչ չէ, որ պետությունը կկարողանա անել, կամ պետք է անի, սակայն ճիշտ կլինի, որ պետությունն այդ ամբողջը համադրի, ղեկավարի: Դրա համար էլ պետք է, որ պետությունն ակտիվ լինի այս ուղղությամբ:
-          Երկրի ներսում՝ որպես համակարգի, հասարակարգի զարգացման ուղղություն, մենք կարծում ենք ճիշտ ուղղությունը եվրոպականն է: Եվ պետք է այդ ուղղությանը հետևենք, տեղայնացնենք, որովհետև մենք քաղաքակրթությամբ իրականում եվրոպացի ենք: Եվ Եվրամիության հետ անհրաժեշտ է այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տանել: Բնականաբար, ճիշտ է նաև տնտեսական համագործակցության ուղղությամբ աշխատանքներ տանել Եվրամիության հետ:
Մենք մինչև հիմա լրիվ չենք էլ օգտագործել այն հնարավորությունները, որոնք ունենք Եվրամիության հետ: Անհրաժեշտ է նաև ներքին որոշ փոփոխություններ կատարել՝ մեր արտադրանքի որակը բարձրացնելու և համապատասխանեցնելու ԵՄ չափանիշներին, որպեսզի կարողանանք նաև մտնել եվրոպական շուկա: Ունենք հիմա որոշ արտադրանքներ, սակայն դա շատ սահմանափակ է: Ավելին անելու հնարավորություն կա և ավելին պետք է անենք եվրոպական առանձին երկրների և Եվրամիության հետ ընդհանրապես:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ-ին, մենք կողմ ենք եղել ԵԱՏՄ մաս կազմելուն: Մենք ՀՀ  և ՌԴ նախագահների առաջին հայտարարություններն ենք քննադատել, որովհետև անհրաժեշտ քննարկումը, խորհդակցությունը չէր իրականացվել ՀՀ քաղաքական ուժերի և հասարակության հետ: Սակայն երբ պահը եկավ և արդեն պետք էր դիրքորոշում ցույց տալ, մենք կողմ ենք արտահայտվել: Դա չի նշանակում, որ շատ սահուն պիտի ընթանա ամեն ինչ: Տեսնում ենք նաև, որ Միությունում կան որոշ պետություններ, որոնք ադրբեջանամետ քաղաքականություն են վարում՝ ի վնաս մեզ հետ հարաբերությունների: Սակայն այդ ամբողջն իմանալով, անհրաժեշտ է, որ մենք այդ ինտեգրումը շարունակենք: Բնականաբար, ԵԱՏՄ-ի կամ դրա մաս չկազմող հարևան կամ մերձավոր երկրների հետ պետք է հնարավորինս աշխատանքներ տանենք:
Կարևոր երևույթ է և դրա մեջ մենք նաև դերակատարություն ունեցել ենք, որ ի վերջո Արտգործնախարարությունն ունեցավ արտաքին առևտրով զբաղվող փոխնախարար: Այսինքն, անհրաժեշտ է, որ արտաքին առևտուրը մաս կազմի մեր արտաքին քաղաքականության, բայց դրա համար անհրաժեշտ է երկրի ներսում ունենալ բարձր որակի արտադրանք, և այնպես չլինի, որ մենք միայն ներկրող երկիր ենք:
- Վրաստանը շեշտում ենք այս ընտրությունների առիթով, որովհետև որպես կուսակցություն, արդեն իրենց շրջանակների հետ հարաբերություններ հաստատելու որոշ նախաձեռնություններով  հանդես եկել ենք՝ նախքան իրենց խորհրդարանական ընտրությունները,  և մեր ընտրություններից հետո պիտի շարունակենք այդ հարաբերությունները: Ջավախահայերի և վիրահայության իրավունքների կատարմանն աջակցելու խնդիր կա:
Ինչ վերաբերում է Իրանին, բնականաբար, այդ երկրի հետ մեր հարաբերությունները պետք է սերտացնենք, խորացնենք տնտեսական և այլ գործակցությունը, տարածաշրջանային ծրագրերի ուղղությամբ պետք է նոր նախաձեռնություններ իրականացվեն: Բավական հարցերի մասին արդեն խոսվել է՝ նավթամուղ, երկաթգիծ: Բոլոր այդ հարցերն իրականանալի են քաղաքական տեսանկյունից: Մնում է դրանց գործնական իրականացումը: Այս առումով պետք է աշխույժ լինենք և ակնկալենք աշխուժություն նաև իրանական կողմից:  Մեզ համար անհանգստացնող կարող է լինել Իրանի և Արևմուտքի հարաբերությունների կրկին լարումը:
- Տարածաշրջանային ասելով, եթե ի նկատի ունենք Հարավային Կովկասը կամ Անդրկովկասն, ապա դա այնպիսի տարածաշրջան է, որը ճամբարների հանդիպման վայր է: Անհրաժեշտ է, որպեսզի այդ վայրը չհանդիսանա բախումների վայր, ինչը կվնասի տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդներին, ճանաչված կամ չճանաչված պետություններին: Այդ իմաստով, մենք գտնում ենք, որ պետք է ավելի խորացնել մեր հարաբերությունները մեր ռազմավարական դաշնակցի հետ, բայց նաև՝ այլ ուղղություններով, եթե հնարավոր է եվրոպական որոշ ուղղությունների, ՆԱՏՕ-ի հետ՝ առանց անդամակցության հարց դնելու: Մեր մոտեցումն այն է, որ եթե որևէ դաշինքի մաս ենք, դա ոչ թե ընդդեմ որևէ մեկի է, այլ՝ հանուն անվտանգության: Այս մոտեցումով անհրաժեշտ է, որ հարաբերությունները սերտացնենք, սակայն մյուս կողմին բացատրենք,  որ չնեղանա՝ շարունակելով զբաղվել մեր անվտանգության հարցերով:
Եթե մի քիչ ավելի լայն նայենք՝ Մերձավոր Արևելք, Սիրիա, Իրաք, Թուրքիա, ապա պետք է ասել, որ կա անորոշություն, սակայն մենք այս ուղղություններով էլ պետք է լինենք ակտիվ, գործունյա, հատկապես Սիրիայի և Իրաքի պարագայում, որտեղ ունենք համայնքներ: Ճիշտ է Թուրքիայում էլ ունենք համայնք, սակայն այդ երկրի հետ չունենք դիվանագիտական հարաբերություններ: Այս ուղղություններով էլ պետք է լինենք դերակատար, կողմ հանդիսանալու խնդիր չկա, սակայն մեր անվտանգության հարցերի և այդ երկրներում մեր հայրենակիցների շահերի սպասարկման իմաստով պետք է ակտիվ լինենք:
- Այս ընտրություններին մասնակցի միակ կուսակցությունն ենք, որը և՛ ՀՀ-ում, և՛ Արցախի Հանրապետություն, և՛ արտասահմանյան շուրջ երեսուն երկրներում կառույց  ունենք: Այդ իսկ պատճառով մեր տեսանկյունը շատ առարկայական է, օբյեկտիվ. այն իմաստով, որ գիտենք՝ ինչի մասին ենք խոսում և ինչ կարող ենք անել:
Անհրաժեշտ է Սփյուռքին առավել ևս մասնակից դարձնել ՀՀ բոլոր բնագավառների զարգացումներին: Ճիշտ է՝ որոշներում կա Սփյուռքի մասնակցություն, պարզ է, որ դա միատարր միավոր չէ, խոսում ենք ընդհանուրի մասին: Ճիշտ է, որոշ կառույցներին անդամակցելով, անհատապես կամ այլ կերպ դրսում ապրող մեր հայրենակիցները մասնակցություն ունեն ՀՀ ներքին հարցերին, սակայն անհրաժեշտ է, որ նրանք մասնակցություն ունենան նաև քաղաքական զարգացումներին: Դրա ամենակարճ ճանապարհը երկքաղաքացիությունն է:
Բնականաբար պետք է մի կողմից երկրի վիճակը բերել բավարար մակարդակի, իսկ մյուս կողմից՝ աշխատանքներ տանել, որպեսզի նաև տեղի ունենա հայրենադարձություն՝ և՛ ՀՀ-ում ծնված հեռացածների, և՛ ՀՀ-ում չծնվածների: Դա, բացի ժողովդրագրական հարցերի լուծումներից, կնպաստի նաև երկրի տնտեսական վիճակի բարելավմանը:

Армянская Революционная партия "Дашнакцутюн" и внешнеполитические приоритеты РА: интервью с Киро Манояном
Представляем интервью ИАА "Армедиа" с руководителем офиса "Айдат" (Армянский суд) и политическим вопросам АРФД Киро Манояном.
- Первое – это проармянская и армяноцентристская политика - т.е. неприсоединение к тому или иному лагерю, а внешняя политика, исходящая из наших национальных интересов.
Второе направление в основном касается наших отношений с соседями, урегулирования проблемы Арцаха. Мы считаем, что Армения должна прилагать усилия также в направлении признания Арцаха. Для этого Армения, во-первых, должна предпринять шаги, чтобы показать процесс признания Республики Арцах со стороны РА, а для этого мы говорили и уже долгое время утверждаем, что Армения с Арцахом должны подписать договор о стратегическом сотрудничестве. Это означает -поднять на определенную высоту уровень признания, а в этом случае будет легче обратиться с просьбой о признании к другим странам.
Что касается Турции, то мы считаем, что независимо от того, имеем мы отношения с Турцией или нет, Армения должна проводить работу в направлении признания Геноцида.
Есть и четвертое направление – сближение отношений Армения-Грузия, чтобы от подобного сближения улучшилось состояние джавахкских, да и вообще грузинских армян, были бы защищены их права.
- В наших представлениях Арцах в конце концов должен присоединиться к Армении – Движение было инициировано именно с этой целью. В 1991-ом году, фактически в тактических целях, еще по действующим тогда советским законам, была провозглашена независимость Карабаха. С нашей точки зрения провозглашение независимости и признание являются лишь вехами в процессе воссоединения с Арменией. Именно в данном направлении мы должны работать. А для этого необходимо более развивать основы стратегического сотрудничества. Это то, о чем долгое время говорилось. И президент Армении во время прошлогодней апрельской войны заявил, что поручил министерству иностранных дел подготовить такой документ. По нашим сведениям, документ уже подготовлен, однако, говоря иными словами, все ждут удобного момента для его подписания.
Для нас этот удобный момент наступил. Во-первых, прошлогодняя война, когда было селано заявление со стороны президента (о разработке стратегического договора с Республикой Арцах – ред.). После этого были две встречи с президентами (конфликтующих – ред.) сторон и с сопредседателями МГ, даже с участием представителей стран-посредников, на которых были достигнуты договоренности, и эти договоренности не выполняются из-за позиции Азербайджана. Все это является достаточным поводом для подписания договора между Арменией и Арцахом.
Мы считаем, что должны попытаться решить проблему мирным путем. А это не означает обязательным образом, что должно быть согласие Азербайджана – в мире есть другие конфликты, в которых не так как у нас, когда уже более двадцати лет идут переговоры. В этих конфликтах мир определился, сказав, что одна из сторон конфликта не изменила свою точку зрения и не будет ее менять (речь идет о косовском конфликте), вследствие чего мы предпримем определенные шаги, которые в основном будут означать признание Косово.
Мы должны вести работы и в этом направлении.
- Международное признание Геноцида достаточно продвинулось вперед. Можно будет говорить о большем прогрессе, если еще будут признавшие Геноцид государства. Для этого, наряду с работой, проводимой в данном направлении, необходимо также поднимать вопросы компенсации. Как и в случае с Арцахом, мы как партия ведем работу в данном направлении, но уже пора, чтобы государство работало в этом направлении. Мы как партия в вопросах компенсации уже сделали определенные шаги, знаем также, что есть определенная инициатива со стороны государства, но оно должно быть более активным, начиная с определения вопросов компенсации, заканчивая поисками путей их решения, координации усилий с другими акторами. Но не все может делать государство, и не все оно должно делать. Однако будет правильным, если государство будет координировать всю работу, руководить ею. Для этого и нужно, чтобы государство было активным в данном направлении.
- Внутри страны - как направление развития общества, системы - мы считаем правильным европейское направление. И должны следовать этому направлению, имплементировать его, поскольку в цивилизационном плане мы на самом деле являемся европейцами. Необходимо вести работы с Евросоюзом в данном направлении. Естественно, правильной является и деятельность в направлении экономического сотрудничества с Евросоюзом.
Мы до сих пор не полностью использовали те возможности, которые имеем с Евросоюзом. Необходимо также провести определенные внутренние реформы – поднять уровень нашей продукции и привести ее в соответствие со стандартами ЕС, чтобы суметь проникнуть и на европейский рынок. Есть у нас некоторая продукция, однако ее количество очень ограничено. Есть возможность достижения большего, и мы должны достигнуть этого с отдельными странами и с Евросоюзом вообще.
Что касается ЕАЭС, то мы были сторонниками членства в ЕАЭС. Мы критиковали первые заявления президентов РА и РФ, поскольку была необходимость в дискуссии, не были проведены консультации с политическими силами РА и с обществом. Однако когда наступил момент и необходимо было показать позицию, мы выразились "за". Это не означает, что все должно идти гладко. Видим также, что в Союзе есть некоторые страны, которые ведут проазербайджанскую политику, во вред нашим отношениям. Однако зная все это, мы продолжили интеграцию в данном направлении. Естественно, по возможности необходимо проводить работу с ЕС или со странами, не являющимися его членами, а также с ближайшими нам странами.
Важно (и в этом есть также наша роль), что министерство иностранных дел имеет заместителя министра, занимающегося внешней торговлей. Т.е., необходимо, чтобы внешняя торговля составляла часть внешней политики, но для этого необходимо иметь внутри страны продукцию высокого качества, и чтобы мы не являлись лишь импортирующей страной.
- Грузию подчеркиваем в контексте этих выборов, поскольку как партия мы уже выступали с определенной инициативой установления отношений с некоторыми кругами Грузии еще до их парламентских выборов там, а после наших выборов продолжим эти отношения. Есть вопросы поддержки прав джавахских и грузинских армян.
Что касается Ирана, естественно, отношения с этой страной мы должны сблизить еще больше, углубить экономические и другие связи с ней, а в направлении региональных программ должны быть осуществлены новые инициативы. О многих вопросах уже говорилось – нефтепровод, железная дорога. Все эти вопросы разрешимы с политической точки зрения. Остается их действительное осуществление. В этом смысле мы должны быть инициативны и также должны ожидать инициативу с иранской стороны. Беспокоящим нас обстоятельством может стать новая напряженность в отношениях Ирана с Западом.
- Говоря о региональной безопасности, если имеете ввиду Южный Кавказ или Закавказье, то это такой регион - место пересечения дорог. Необходимо, чтобы это место не являлось местом конфликтов, что вредит живущим в регионе народам, признанным или непризнанным странам. В этом смысле мы находим, что необходимо более углубить наши отношения с нашим стратегическим союзником, но и по другим направлениям, если есть возможность – с некоторыми европейскими странами, с НАТО, без постановки вопроса членства. Наш подход заключается в том, что если мы являемся частью какого-либо альянса, то это не против кого-то, а во имя безопасности. При данном подходе необходимо углублять отношения, одновременно продолжая заниматься вопросами нашей безопасности, объясняя это другой стороне, чтоб никого не обидеть.
Если рассматривать вопрос немного шире – Ближний Восток, Сирия, Ирак, Турция, - то должны сказать, что есть неопределенность, однако и в данных направлениях мы должны быть активными, инициативными, особенно в случае с Сирией и Ираком, где у нас есть общины.
Правда, и в Турции у нас есть община, однако с этой страной у нас нет дипломатических отношений. И в этом направлении тоже мы должны играть роль. Здесь нет вопроса – быть сторонником какой-либо стороны, однако в плане обеспечения нашей безопасности, интересов наших соотечественников в этих странах, мы должны быть более активными.
- Мы являемся единственной партией - участницей этих выборов, которая имеет свои структуры как в РА, так и в Республике Арцах, и в около тридцати зарубежных странах. Именно по этой причине наша точка зрения очень предметна, объективна, в том смысле, что знаем о чем говорим и что можем сделать.
Необходимо углубить соучастие Спюрка в развитии всех областей РА. Правда, в некоторых областях есть участие Спюрка, ясно, что он не является однородной единицей – мы сейчас говорим в общем. Правда и то, что, становясь членами некоторых структур, живущие за пределами нашей страны соотечественники имеют свой вклад во внутренних вопросах РА. Однако необходимо, чтобы они участвовали также в политических процессах. Самый короткий путь достижения этого – двойное гражданство.
Естественно, необходимо с одной стороны привести страну в удовлетворительное состояние, а с другой – вести работы, чтобы также имела место репатриация как родившихся в РА, так и тех, кто родился вне ее границ. Это, кроме решения демографических вопросов, будет также способствовать улучшению экономического состояния страны.
В случае со Спюрком к каждой из сторон необходим индивидуальный подход и не надо рассматривать его в одном цвете.