Լոնդոնը կփորձի հետաձգել Շոտլանդիայի հարցով հերթական հանրաքվեն
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը քննադատել է Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությանը, որը ձգտում է Միացյալ Թագավորության կազմից Շոտլանդիայի դուրս գալու հարցով հերթական հանրաքվեն անցկացնել:
«Ես ափսոսանք եմ հայտնում այն ոչ հեռանկարային մոտեցման առնչությամբ, որը ցույց է տվել այսօր Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը»,- ասել է Մեյը լրագրողներին:
«Այն ընթացքում, երբ մենք բանակցություններ ենք վարում Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու առնչությամբ, ես կցանկանայի, որ այդ համաձայնագիրը գործի ամբողջ Մեծ Բրիտանիայի համար, որը ներառում է նաև Շոտլանդիան»,- հավելել է Բրիտանիայի վարչապետը:
Լոնդոնը հիմա պետք է փորձի ամեն հնարավորն անել 2014 թվականի սեպտեմբերին Շոտլանդիայում անցկացված հանրաքվեի կրկնությունից խուսափելու համար:

London Will Try to Delay the New Referendum on Scottish Independence
John Curtice, Professor of Politics at Strathclyde University and President of the British Polling Council told that Prime Minister Theresa May will likely try to delay the new referendum on Scottish independence because she hardly wants to be fighting on two fronts, Sputnik informs.
According to him, not a single UK government has ever wanted a referendum on Scottish independence, but from the perspective of this government the timing could not be worse.
As previously reported,  on Monday, First Minister Nicola Sturgeon announced that she will ask London to give Edinburgh legal powers to hold a new referendum on Scotland's independence since Theresa May's government has failed to consider Edinburgh's interests when devising the Brexit strategy.