Ինչո՞վ է պայմանավորված ՀՀ-ից ՌԴ արտահանման ծավալների աճը․ մեկնաբանում են Եվրասիական Զարգացման Բանկից
Thinktanks.by
2016 թվականը հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունների առումով կարելի է հաջողված տարի համարել: Այդ մասին են վկայում Հայաստանի վիճակագրական տվյալները: Իհարկե, շատ անգամ հարցեր են բարձրացվել, թե արդյոք այս իրավիճակը կապված է Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցության գործոնի հետ: Սակայն, ըստ երևույթին, ավելի ողջամիտ է քննարկվող թեման ներկայացնել մասնագետների մոտեցումների և համապարփակ գնահատականների հիման վրա:
Այսպես, «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի համար «2016 թ.-ին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող ապրանքների ծավալների աճի պատճառները» վերնագրով վերլուծություն է ներկայացրել Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԶԲ) ֆինանսական վարկերի գծով տնօրեն Ալիշեր Միրզոևը:
Ըստ այդ հոդվածի՝ Հայաստանից 2016 թ.-ի արտահանումը դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն աճել է 52%-ով` համեմատած նախորդ տարվա ցուցանիշի 26.7% անկման հետ: Միաժամանակ, փորձագետը նշում է, որ շատ կարևոր դեր է խաղացել այն հանգամանքը, որ այս աճը հիմնականում պայմանավորված է արտահանվող արտադրանքի ֆիզիկական ծավալների աճով: «Հիմնական դերակատարումն արտահանման ընդլայնման մեջ ունեցել է ալկոհոլային խմիչքների, պարենային ապրանքների՝ հատկապես մրգի և բանջարեղենի, ադամանդի և տեքստիլ արտադրանքի ծավալների մեծացումը», - ասվում է հոդվածում:
Եթե, այնուամենայնիվ, ընդգծենք Հայաստանից դեպի Ռուսաստան արտահանման ծավալների աճի հիմնական պատճառները, հեղինակն իր նյութում բաժանում է դրանք մի քանի կետերի: Առաջին հերթին, դա պետությունների երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ցածր բազան է, երկրորդը` Ռուսաստանի հարաբերությունների վատթարացումը Թուրքիայի, ինչպես նաև Եվրոպական Միության հետ, որը նկատվում է 2015-2016 թվականներին: Դա նաև դրամի իրական փոխարժեքի թուլացումն է ՌԴ ռուբլու նկատմամբ և, իհարկե, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության տնտեսական ազդեցությունը:
Պետք է նշել, որ եթե վերոնշյալ առաջին երկու գործոնները անկանխատեսելի են, ապա այն գործոնները, որոնք կապված են ռուբլու նկատմամբ դրամի փոխարժեքի հետ, Միրզոևի  գնահատմամբ, հանգեցրել են հայկական ապրանքների գնային մրցունակությանը, իսկ Եվրասիական տնտեսական միությանն ինտեգրվելը քաղաքականապես հաշվարկված էր Հայաստանի Հանրապետության կողմից, ինչն արդյունավետ հաշվարկ դուրս եկավ:
Միրզոևի մեկնաբանություններում նշվում է, որ «անդամակցումը ԵԱՏՄ-ին և ռուսական 30% մաքսի վերացումը թանկարժեք քարերի համար զգալի դրական ազդեցություն են ունեցել Հայաստանի մշակված ադամանդների արտահանման վրա: Ըստ նախնական տվյալների՝ 2016 թ.-ին ադամանդների արտահանումը դեպի ՌԴ աճել է 3.5-4 անգամ՝ 2015 թ.-ի համեմատ»:
Ալիշեր Միրզոևը նաև նշել է, որ զգալի աճել է ալկոհոլի արտահանումը (55-60%)՝ հիմնականում պայմանավորված 2015 թ.-ի ցածր բազայով, որի արդյունքների համաձայն, Ռուսաստանում ալկոհոլի մատակարարման 40% նվազեցում էր նկատվել: Թուրքական գյուղատնտեսական մթերքների արտահանման վրա դրված Ռուսաստանի սահմանափակումները ևս տեղ բացեցին հայկական ապրանքների մուտքի համար, ինչի արդյունքում հայկական բանջարեղենի և մրգի արտահանումը Ռուսաստան մինչ 2016 թվականի վերջն աճեց 210%  և 54.9%-ով համապատասխանաբար, իսկ լոլիկի արտահանումն, օրինակ, աճեց 37 անգամ, խաղողինը`11 անգամ»:

"Причины роста экспорта товаров из Армении в Россию в 2016 году": эксклюзивный комментарий из ЕАБР
2016 год с точки зрения армяно-российских торгово-экономических связей можно назвать успешным годом. Об этом свидетельствуют статистические данные Армении. Конечно же, не раз были подняты вопросы, насколько эта ситуация связана с фактором членства Армении в ЕАЭС. Однако, думается, более разумно показывать подходы к обсуждаемому вопросу, исходя из цифр и всеобъемлющих оценок.
Итак, достаточно интересный анализ под заголовком "Причины роста экспорта товаров из Армении в Россию в 2016 году" представил эксклюзивно для ИАА "Армедиа" директор проектной группы по финансовым кредитам ЕФСР Евразийского банка развития (ЕАБР) Алишер Мирзоев.
Согласно материалу, по итогам 2016 года экспорт Армении в Российскую Федерацию в стоимостном выражении вырос на 52% - против падения на 26,7% в предыдущем году. Эксперт отмечает, что важнейшую роль играет факт, что этот рост шел преимущественно за счет увеличения физических объемов экспортируемой продукции. "Основной вклад в расширение экспорта внесли увеличение поставок алкогольной продукции, продовольственных товаров, в особенности, овощей и фруктов, ограненных алмазов и текстильных изделий", - говорится в статье.
Если же подчеркнуть основные причины роста экспорта из Армении в Россию, то автор материала разделяет их на несколько пунктов. Во-первых, это низкая база двусторонних торговых отношений двух государств; во вторых - ухудшение отношений России с Турцией, а также с Евросоюзом, наблюдаемое в 2015-2016 г.г.; это ослабление реального обменного курса драма к российскому рублю и, конечно же, экономический эффект присоединения Армении к ЕАЭС.
Нужно заметить, что если первые два фактора из вышеперечисленных пунктов отображают непредсказуемые ситуации и их эффект на торговые отношения двух стран, то факторы, связанные с обменным курсом драма к рублю, что, по оценкам Мирзоева, привело к повышению ценовой конкурентоспособности армянских товаров, и присоединение к интеграционной группировке Евразийского экономического союза, является политически рассчитанным курсом Республики Армения, в этом случае - эффективным курсом.
В комментарии директора проектной группы по финансовым кредитам ЕФСР Евразийского банка развития говорится, что "присоединение к ЕАЭС и отмена Россией 30%-го тарифа на экспорт драгоценных камней имели значительный положительный эффект на увеличение Арменией экспорта обработанных алмазов. По предварительным данным, в 2016 году экспорт ограненных алмазов в Россию возрос против 2015 г. в 3,5-4 раза".
В комментарии Алишера Мирзоева также отмечается, что значительное увеличение экспорта алкогольной продукции (на 55-60%), в первую очередь, связано с низкой базой 2015 г., по итогам которого было зафиксировано 40%-ое сокращение поставок алкоголя в РФ: "введение Россией временных ограничений на турецкие поставки сельскохозяйственной продукции освободило нишу для армянских товаров. В результате экспорт Армении по позициям "овощи" и "фрукты" в РФ по итогам 2016 года вырос на 210% и 54,9% соответственно, при этом экспорт томатов, например, вырос в 37 раз, винограда -  в 11 раз".