ՀՀ Բնակչության 70 %-ից ավելին ակնկալում է հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացում և խորացում. Արամ Սաֆարյան
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Մոսկվա և հանդիպումը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կարևորագույն իրադարձություն է, որն արտացոլում է հայ-ռուսական հարաբերությունների բարձր մակարդակը և զարգացման մեծ հեռանկարները: Այդ մասին այսօր «Sputnik-Armenia» մամուլի ակումբում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը:
Սաֆարյանը նշել է, որ ՀՀ նախագահի այցին ընդառաջ «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ-ն Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հետ միասին իրականացրել են քաղաքական ընթացիկ հետազոտություն, որի շնորհիվ պարզել են հայ հասարակության վերաբերմունքը հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման նկատմամբ, ինչպես նաև այդ քաղաքական վեկտորի դերը խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի ծրագրերում:
«Հայաստանի բնակչության շրջանում կատարված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ ոչ քիչ քան բնակչության 70 տոկոսն ակնկալում է հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացում»,- ասել է Արամ Սաֆարյանը: Նա նաև նշել է, որ հայ հասարակության մեծամասնությունը ՀՀ գործող կառավարությունից ակնկալում է ՀՀ տնտեսության բարելավմանն ուղղված քայլեր, որոնք ենթադրում են ռուսական ներդրումների ծավալի մեծացում ու հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունների էլ ավելի խորացում:
Սաֆարյանը նաև նշել է, որ Ռուսաստանն այժմ նույնպես շահագրգռված է Հայաստանի տնտեսության առանձին ճյուղերի զարգացումը, գյուղատնտեսական նոր ձեռնարկությունների ստեղծումը խթանելու հարցում՝ հաշվի առնելով ՌԴ կողմից որդեգրված նոր տնտեսական քաղաքականությունը (Արևմուտքից ներկրվող ապրանքների փոխարինումը):
«Գլխավոր քաղաքական ուժը, որը տարիներ շարունակ կրել է Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների զարգացման վեկտորը, եղել է իշխող կուսակցությունը՝ ՀՀԿ-ն»,- ասել է Սաֆարյանը՝ հավելելով, որ մյուս երկու քաղաքական ուժերը, որոնք իրենց ներդրումն են ունեցել ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունների զարգացման հարցում «Ծառուկյան» դաշինքն է, մասնավորապես՝ ԲՀԿ-ն, և Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը՝ մասնավորապես ՀԱԿ-ը:  «Խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելու մեծ հավանականություն ունեն հենց այն քաղաքական ուժերը, որոնք հետևողական կերպով հանդես են գալիս ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունների զարգացման օգտին»- ասել է Սաֆարյանը:
Նա կարևորել է Հայաստանի անկեղծ և թափանցիկ համագործակցությունը նաև Արևմուտքի հետ՝ նշելով, որ արևմտյան երկրների դիվանգետների և քաղաքական գործիչների հետ զրույցները ցույց են տալիս, որ նրանք ևս շատ լավ գիտակցում են ՀՀ-ՌԴ ռազմաքաղաքական դաշինքի կարևորությունը Հայաստանի համար և դրա այլընտրանք չունենալը:
«Աշխարհում չկա այլ ուժային բևեռ, որը պատրաստ է իր վրա վերցնել Հայաստանի հետ հարաբերությունների այս ամբողջ բեռը և հանդես գալ, որպես Հայաստանի ռազմաքաղաքական հովանավոր»,- նշել է Սաֆարյանը: «Հայաստանի քաղաքականությունը, որը հիմնված է հայ-ռուսական ռազմաքաղաքական դաշինքի զարգացման և դրա հետ մեկտեղ ուժային մյուս բևեռների հետ հարգանքի, վստահության, փոխօգնության և փոխադարձ ըմբռնման վրա, ճշմարիտ է, և քաղաքական դաշտում այս պահին այս դիրքորոշումն ուղղակի այլընտրանք չունի»,-եզրափակել է Արամ Սաֆարյանը:
Փարձագետը նշել է, որ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև քաղաքակրթական բախման այս իրավիճակում Հայաստանի համար աշխարհաքաղաքական ընտրության առակատումը լի է վտանգներով: Եվ այդ պարագայում կարևոր է Հայաստանի իշխանությունների թափանցիկ, բաց քաղաքականությունն ու անկեղծ կեցվածքը՝ երկրի անվտանգության ու կենսունակության համար:

Эксперт: "Более 70 процентов населения Армении ожидает развития и углубления армяно-российских отношений"
Визит президента Армении Сержа Саргсяна в Москву и его встреча с президентом РФ Владимиром Путиным - важнейшее событие, которое отражает высокий уровень и перспективы развития армяно-российских отношений. Об этом сегодня во время пресс-конференции в центре "Спутник-Армения" заявил председатель НПО "Интеграция и развитие" Арам Сафарян.
Сафарян сказал, что НПО "Интеграция и развитие" совместно с Евразийским экспертным клубом реализовали политическое исследование и выяснили отношение армянского общества к армяно-российским отношениям и значение этого внешнеполитического вектора в предвыборных программах политических сил, участвующих в назначенных на 2 апреля парламентских выборах в Армении.
"Исследование среди армянского общества показало, что не менее 70 процентов населения ожидает дальнейшего развития армяно-российских отношений", - сказал Арам Сафарян. Он также отметил, что большинство армянского общества ждет от правительства Армении шагов по улучшению экономической ситуации в стране, в том числе подразумевающих повышение уровня российских инвестиций и еще большего углубления армяно-российских отношений.
Сафарян отметил, что Россия нынче также заинтересована в том, чтобы способствовать развитию отдельных отраслей экономики Армении и основанию новых сельскохозяйственных организаций, учитывая политику России по импортозамещению.
"Главная политическая сила, которая на протяжении многих лет придерживалась вектора развития сотрудничества между Арменией и Россией - Республиканская Партия Армении, находящаяся у власти",- отметил Сафарян, добавив, что другие две партии, которые имеют немалый вклад в развитие армяно-российских отношений – это партия "Процветающая Армения" и "Национальный армянский конгресс". "На парламентских выборах велика вероятность победы именно тех политических сил, которые всегда последовательно выступали за развитие отношений Армении и России", - считает эксперт.
Он подчеркнул важность искреннего и прозрачного сотрудничества Армении также с Западом, отметив, что из бесед с дипломатами и политическими деятелями европейских стран видно, что они тоже осознают значение и безальтернативность военно-политического сотрудничества Армении с Россией. "В мире нет другого центра силы, который бы взял на себя весь этот груз отношений и выступил бы в роли военно-политического покровителя Армении", - сказал Арам Сафарян. "Политика Армении, основанная на развитии военно-политического союза с Россией и взаимном доверии, взаимопомощи и понимании с другими центрами силы, очень правильная и на данный момент она не имеет альтернативы", - заключил Арам Сафарян.
Эксперт отметил, что в нынешней ситуации цивилизационного столкновения между Россией и Западом необходимость осуществления цивилизационного выбора для Армении может содержать множество угроз. И в этом случае большое значение получает прозрачная, открытая и искренняя позиция властей Армении - с точки зрения безопасности и жизнеспособности страны.