Շոտլանդիան անկախության երկրորդ հանրաքվեն կանցկացվի, երբ պարզ դառնան Brexit-ի մանրամասները
Այն բանից հետո, երբ հայտնի դառնան Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից դուրս գալու համաձայնության մանրամասները, Շոտլանդիան անկախության երկրորդ ռեֆերենդումը կանցկացնի, հաղորդում է  Ռեգնում գործակալությունը:  Այդ մասին հայտարարել է Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլ Ստերջենը Շոտնլանդիայի ազգային կուսակցության գարնանային համագումարին:
Ստերջենի խոսքերով, Brexit-ի պայմանները հայտնի դառնալուց հետո դեռևս հնարավոր կլինի քաղաքական կուրս փոխելը, և Շոտլանդիայի ազգն ընտրություն կունենա:
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Ստերջենը փորձում էր Brexit-ի հարցով պայմանավորվել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ:
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ Շոտլանդիայում մեծամասնությունը կողմ է ԵՄ-ին անդամակցությանը: Մինչդեռ շոտլանդական կառավարությունը համաձայնել է մնալ Միացյալ Թագավորությունում, եթե ԵՄ-ից դուրս գալու պարագայում կարողանա մնալ եվրոպական միասնական շուկայի կազմում:

Шотландия хочет провести второй референдум о независимости после Brexit
Второй референдум о независимости Шотландии будет проведен после того, как станут известны условия соглашения о выходе Великобритании из Евросоюза. Об этом первый министр Шотландии Никола Стерджен заявила, завершив своей речью весенний съезд Шотландской национальной партии (ШНП), передает ИА REGNUM.
По словам Стерджен, когда будут известны условия Brexit, все еще будет возможность изменить курс, то у народа Шотландии будет выбор. Тогда и будет проведен референдум о независимости.
В течение последних нескольких месяцев Стерджен пыталась договориться с премьер-министром Великобритании Терезой Мэй по вопросу Brexit. Политик сказала, что в Шотландии большинство выступает за членство в ЕС.
Однако шотландское правительство согласилось с условием, что Шотландия останется в Соединенном Королевстве, если при выходе из ЕС сможет сохранить членство в едином европейском рынке.