Շոտլանդիան անկախության երկրորդ հանրաքվեն կանցկացվի, երբ պարզ դառնան Brexit-ի մանրամասները
Այն բանից հետո, երբ հայտնի դառնան Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից դուրս գալու համաձայնության մանրամասները, Շոտլանդիան անկախության երկրորդ ռեֆերենդումը կանցկացնի, հաղորդում է  Ռեգնում գործակալությունը:  Այդ մասին հայտարարել է Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլ Ստերջենը Շոտնլանդիայի ազգային կուսակցության գարնանային համագումարին:
Ստերջենի խոսքերով, Brexit-ի պայմանները հայտնի դառնալուց հետո դեռևս հնարավոր կլինի քաղաքական կուրս փոխելը, և Շոտլանդիայի ազգն ընտրություն կունենա:
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Ստերջենը փորձում էր Brexit-ի հարցով պայմանավորվել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ:
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ Շոտլանդիայում մեծամասնությունը կողմ է ԵՄ-ին անդամակցությանը: Մինչդեռ շոտլանդական կառավարությունը համաձայնել է մնալ Միացյալ Թագավորությունում, եթե ԵՄ-ից դուրս գալու պարագայում կարողանա մնալ եվրոպական միասնական շուկայի կազմում:

Scotland Tella When a New Referendum on Independence Will be Held
The referendum on Scottish independence will take place after the transaction of Brexit. This was stated by first Minister of Scotland Nicola Sturgeon, the en.news-original reports.
In Scotland, the timing of the independence referendum was linked with the terms of the agreement on Britain’s withdrawal from the EU.
"After the terms Brexit will become clear, when all will have the opportunity to change course, the people of Scotland will have a choice, will hold a referendum on independence", TASS quotes the words of the first Minister of Scotland Nicola Sturgeon.
Previously, Sturgeon announced that a second referendum on Scottish independence from the UK will take place between autumn 2018 and spring 2019.