Արցախը ոչ թե հակամարտության գոտի է, այլ պետություն. ավարտվեց Բլոգերների միջազգային ֆորումն Արցախում
Մարտի 19-ից 21-ն Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կայացավ բլոգերների միջազգային ֆորումը, որին մասնակցեց շուրջ 30 բլոգեր՝ աշխարհի 11 երկրներից: Ֆորումի արդյունքներն ամփոփելու նպատակով՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ֆորումի մասնակիցների հետ:
Ֆորումի բանախոս, «Աշխարհ» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն  Հրաչյա Արզումանյանն, անդրադառնալով ֆորումի կարևորությանը, նկատեց.
«Հաճախ անհրաժեշտ են լինում ոչ միայն քաղաքական, դիվանագիտական գնահատականներ, այլ նաև ոչ պաշտոնական գնահատականներ, որոնք հնչում են նման միջոցառումների ընթացքում: Բացի այդ, օտարերկյա մասնակիցներն, այցելելով Արցախ, հնարավորություն են ստանում անձամբ ծանոթանալու հայկական իրականությանը՝  այնուհետև կիսել իրենց տպավորություններն արտերկրում իրենց գործընկերների հետ»:
Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի փորձագետ, ֆորումի մասնակից Գևորգ Մելիքյանի կարծիքով ֆորումը հնարավորություն տվեց օտարերկյա հյուրերին անձամբ ծանոթանալու Արցախում տիրող իրավիճակին՝ տեսնելու Արցախը ոչ որպես կոնֆլիկտ, այլ որպես պետություն:
Անդրադառնալով ֆորումի կարևորությանը՝ Գևորգ Մելիքյանը առանձնացրեց չորս հիմնական կետ.
«Միջոցառումը նախևառաջ կարևոր է նրանով, որ հնարավորություն է տալիս օտարերկյա լրագրողներին անձամբ ծանոթանալ Արցախի Հանրապետությանը:  Ղարաբաղյան հակամարտությունն այսօր դեռևս շարունակվում է, և շատերի մոտ տպավորություն է, որ Արցախում միայն ավերակներ են, սոված մարդիկ: Ուստի, սա հնարավորություն է օտարերկրյա հյուրերի համար՝ տեսնելու, թե այս տարիների ընթացքում Արցախն ինչ ձեռքբերումներ է ունեցել: Երկրորդ, յուրաքանրյուր բլոգեր, լրագրող ունի իր հետևորդների ցանցը և նրանց միջոցով այդ մարդիկ նույնպես հնարավորություն են ստանում տեղեկանալ Արցախի մասին: Երրորդ, եթե դիտարկենք քաղաքական միջազգային համատեքստն, ապա պետք է փաստենք, որ Լապշինի դեպքից հետո, կար մտավախություն, որ այն մարդիկ, ովքեր հայտնվում են Ադրբեջանի սև ցուցակում, այլևս կխուսափեն Արցախ այցելել, սակայն նման միջոցառումներն ապացուցում են հակառակը: Եվ վերջապես չորրորդ, նման միջոցառումները միջոց են կոչ անելու միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի վրա, որպեսզի վերջին չխոչընդոտի լրագրողների, բլոգերների ազատ տեղաշարժը»:
Հավելենք, որ նախաձեռնության հեղինակներն էին Արցախի ժուռնալիստների միությունը և «Արցախակերտում» հասարակական կազմակերպությունը:

Арцах – не зона конфликта, а государство: по итогам Международного форума блогеров в Карабахе (эксклюзив)
19-21марта в столице Республики Арцах Степанакерте проходил международный форум блогеров, в работе которого принимали участие 30 блогеров из 11 стран мира. С целью обобщить результаты форума ИАА "Армедиа" побеседовала с участниками форума.
Один из докладчиков форума, директор центра стратегических исследований "Ашхар" Рачья Арзуманян, говоря о важности форума, заметил: "Часто бывают необходимы не только политические, дипломатические оценки, но и неофициальные, которые звучат на подобных форумах. Кроме того, зарубежные участники, посещая Арцах, получают возможность лично ознакомиться с армянской действительностью, чтобы затем за границей поделиться своими впечатлениями с коллегами".
По мнению эксперта армянского института по международным вопросам и безопасности Геворга Меликяна, форум дал возможность зарубежным гостям лично ознакомиться с ситуацией в Арцахе, рассматривая Арцах не как конфликт, а как государство.
Обращаясь к важности форума, Геворг Меликян выделил четыре основных пункта: "Мероприятие, во-первых, важно тем, что дает возможность иностранным журналистам лично ознакомиться с Республикой Арцах. Карабахской конфликт сегодня все еще продолжается, и у многих создается впечатление, что Арцах находится в руинах, люди там голодают. Следовательно, этот форум дает возможность зарубежным гостям увидеть, какие в течение этих лет имел достижения Арцах. Второе: каждый блогер, журналист имеет сеть своих читателей, и эти люди - через авторов, которых читают - также имеют возможность получать информацию об Арцахе. Третье: если рассматривать международный политический контекст, то должны зафиксировать, что после случая с Лапшиным были опасения, что попавшие в "черный список" Азербайджана люди отныне будут избегать посещения Арцаха, однако подобные мероприятия доказали обратное. И, наконец, четвертое: такие мероприятия являются средством обращения с призывом к международной общественности оказать давление на Азербайджан, чтобы последний не препятствовал свободному перемещению журналистов, блогеров".
Добавим, что инициаторами организации форума были Союз журналистов Арцаха и общественная организация "Арцахакертум".