Արցախը ոչ թե հակամարտության գոտի է, այլ պետություն. ավարտվեց Բլոգերների միջազգային ֆորումն Արցախում
Մարտի 19-ից 21-ն Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կայացավ բլոգերների միջազգային ֆորումը, որին մասնակցեց շուրջ 30 բլոգեր՝ աշխարհի 11 երկրներից: Ֆորումի արդյունքներն ամփոփելու նպատակով՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ֆորումի մասնակիցների հետ:
Ֆորումի բանախոս, «Աշխարհ» ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն  Հրաչյա Արզումանյանն, անդրադառնալով ֆորումի կարևորությանը, նկատեց.
«Հաճախ անհրաժեշտ են լինում ոչ միայն քաղաքական, դիվանագիտական գնահատականներ, այլ նաև ոչ պաշտոնական գնահատականներ, որոնք հնչում են նման միջոցառումների ընթացքում: Բացի այդ, օտարերկյա մասնակիցներն, այցելելով Արցախ, հնարավորություն են ստանում անձամբ ծանոթանալու հայկական իրականությանը՝  այնուհետև կիսել իրենց տպավորություններն արտերկրում իրենց գործընկերների հետ»:
Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի փորձագետ, ֆորումի մասնակից Գևորգ Մելիքյանի կարծիքով ֆորումը հնարավորություն տվեց օտարերկյա հյուրերին անձամբ ծանոթանալու Արցախում տիրող իրավիճակին՝ տեսնելու Արցախը ոչ որպես կոնֆլիկտ, այլ որպես պետություն:
Անդրադառնալով ֆորումի կարևորությանը՝ Գևորգ Մելիքյանը առանձնացրեց չորս հիմնական կետ.
«Միջոցառումը նախևառաջ կարևոր է նրանով, որ հնարավորություն է տալիս օտարերկյա լրագրողներին անձամբ ծանոթանալ Արցախի Հանրապետությանը:  Ղարաբաղյան հակամարտությունն այսօր դեռևս շարունակվում է, և շատերի մոտ տպավորություն է, որ Արցախում միայն ավերակներ են, սոված մարդիկ: Ուստի, սա հնարավորություն է օտարերկրյա հյուրերի համար՝ տեսնելու, թե այս տարիների ընթացքում Արցախն ինչ ձեռքբերումներ է ունեցել: Երկրորդ, յուրաքանրյուր բլոգեր, լրագրող ունի իր հետևորդների ցանցը և նրանց միջոցով այդ մարդիկ նույնպես հնարավորություն են ստանում տեղեկանալ Արցախի մասին: Երրորդ, եթե դիտարկենք քաղաքական միջազգային համատեքստն, ապա պետք է փաստենք, որ Լապշինի դեպքից հետո, կար մտավախություն, որ այն մարդիկ, ովքեր հայտնվում են Ադրբեջանի սև ցուցակում, այլևս կխուսափեն Արցախ այցելել, սակայն նման միջոցառումներն ապացուցում են հակառակը: Եվ վերջապես չորրորդ, նման միջոցառումները միջոց են կոչ անելու միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի վրա, որպեսզի վերջին չխոչընդոտի լրագրողների, բլոգերների ազատ տեղաշարժը»:
Հավելենք, որ նախաձեռնության հեղինակներն էին Արցախի ժուռնալիստների միությունը և «Արցախակերտում» հասարակական կազմակերպությունը:

Artsakh Not As a Conflict Zone But a State: the International Bloggers’ Forum Is Over
From March 19 to 21 in the capital city of Artsakh Republic (Nagorno-Karabakh Republic), Stepanakert, the International Bloggers’ Forum took place. 30 bloggers from 11 different countries participated in the forum. To summarize the results of the event, "Armedia" IAA talked to the forum participants.
The Speaker of the forum, the director of "Ashkhar" Center for Strategic Research, Hrachya Arzumnayan, referring to the importance of the meeting noted:
"Very often there is a need of not only political, diplomatic estimations but also of non-official ones, which are heard during such events. In addition, foreign participants, visiting Artsakh, get an opportunity to get acquainted with the reality there then to share their impressions with their colleagues abroad."
The expert of the Armenian Institute of International and Security Affairs, forum participant Gevorg Melikyan noted that the event gave the opportunity to the participants not to view Artsakh as a conflict zone but a state by personally getting acquainted with the situation on the ground.
Refereeing to the importance of the forum, Gevorg Melikyan underlined four main points.
"The event, first of all, is important by the fact that it gives opportunity to foreign journalists to personally get acquainted with Artsakh Republic. The ongoing Karabakh conflict makes many people believe that in Artsakh there are only ruins, the people are hungry. Thus, this is an opportunity for foreign guests to see the achievements of Artsakh during those years were. Second, each blogger has a network of its followers that also gives an opportunity to become informed about Artsakh. Third, if we consider the political context, then we are to state that after the Lapshin’s case, there was a concern that those people, who are in the Azerbaijani black least, will avoid visiting Artsakh. However, such kind of events prove that the opposite. And finally, forth, such events are tools to urge the international community to make a pressure on Azerbaijan not to hinder free movements of journalists and bloggers."