Նալբանդյանն ու Իրանի ԱԳ փոխնախարարը քննարկել են ԵԱՏՄ-Իրան համագործակցության հետ կապված հարցեր
Մարտի 24-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Իբրահիմ Ռահիմփուրին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհավորեց Իբրահիմ Ռահիմփուրին Նոռուզի կապակցությամբ՝ մաղթելով Իրանի ժողովրդին առաջընթաց և բարեկեցություն:
Իբրահիմ Ռահիմփուրը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին փոխանցեց Իրանի արտգործնախարար Ջավադ Զարիֆի ողջույնները:
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց անցյալ տարեվերջին Իրանի Նախագահի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։ Իբրահիմ Ռահիմփուրն ընդգծեց, որ 2016թ. Իրանի նախագահի, առաջին փոխնախագահի, մի շարք նախարարների այցերը Հայաստան վկայում են այն կարևորության մասին, որ Իրանը տալիս է Հայաստանի հետ հարաբերություններին:
Նախարար Նալբանդյանն ու փոխնախարար Ռահիմփուրը քննարկեցին երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ: Երկուստեք շեշտվեց առևտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության առավել սերտացմանն ուղղված շարունակական ջանքերի կարևորությունը:
Հանդիպման օրակարգում էին ԵԱՏՄ-Իրան համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Զրուցակիցիները գոհունակությամբ արձանագրեցին Նոռուզը տոնելու նպատակով Հայաստանում մեծաթիվ իրանցի զբոսաշրջիկների առկայությունը և ընդգծեցին նախորդ տարի երկու պետությունների միջև մուտքի արտոնագրի ազատականացման վերաբերյալ որոշման կարևորությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը և Իբրահիմ Ռահիմփուրը անդրադարձան երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդատվություններին:

RA Foreign Minister and the Deputy Foreign Minister of Iran Discussed Issues of EAEU-Iran Cooperation
On March 24, Edward Nalbandian, Minister of Foreign Affairs of Armenia, received Ibrahim Rahimpour, Deputy Foreign Minister of Iran, the press service of the RA MFA reports.
Edward Nalbandian congratulated Ibrahim Rahimpour on the occasion of Nowruz wishing the people of Iran progress and prosperity.
Ibrahim Rahimpour conveyed to Edward Nalbandian good wishes of Foreign Minister of Iran Mohammad Javad Zarif.
The sides touched upon the process of implementation of the agreements reached during the visit of the President of Iran to Armenia at the end of the last year. Ibrahim Rahimpour underlined that visits of the President, First Vice-President and a number of ministers of Iran to Armenia in 2016 attest to the importance attached by Iran to the relations with Armenia.
Minister Nalbandian and Deputy Minister Rahimpour discussed wide range of issues of bilateral agenda. Both sides highlighted the importance of continuous efforts aimed at further deepening of the trade and economic cooperation.
Issues of EAEU-Iran cooperation were on the agenda of the meeting.
The interlocutors noted with satisfaction the presence of numerous Iranian tourists in Armenia on the occasion of Nowruz and emphasized the importance of the agreement on visa liberalisation reached between the two states last year.
Edward Nalbandian and Ibrahim Rahimpour touched upon the issue of regular consultations between the ministries of foreign affairs of the two countries.
The sides also exchanged views on urgent international and regional issues and the situation in the Middle East.