Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այցով եղել է Գյումրիում (լուսանկարներ)
Տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում գործունեություն ծավալող «Սաստեքս» ընկերության շենքի շինհրապարակում շրջայցի ընթացքում Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է կատարված աշխատանքներին: 12 մլն ԱՄՆ դոլար արժեքով ներդրումային ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Գյումրիում հիմնել կարի ֆաբրիկա՝ 700-800 աշխատատեղի ստեղծմամբ: Այդ նպատակով կառավարությունն ընկերությանն է տրամադրել նախկին մարզային հիվանդանոցի շենքը և հարակից տարածքները:
«Սաստեքս» ՍՊԸ տնօրեն Քրիստիան Գելեջին վարչապետին տեղեկացրել է, որ ամբողջությամբ ավարտին են հասցված հիմքերի ամրացման աշխատանքները, շենքը սեյսմակայուն է և գրեթե պատրաստ շահագործման, մնացել են ներքին և արտաքին հարդարման, էլեկտրական հոսանքագծերի կառուցման աշխատանքները: Ֆաբրիկան բաղկացած է լինելու 5 շինությունից: Մարզային հիվանդանոցի շենքը ծառայելու է որպես ուսումնական կենտրոն, որտեղ տեղավորվելու է նաև ընկերության վարչական մասը, պատրաստի արտադրանքի ցուցադրության սրահը: Արտադրանքի 90 տոկոսն արտահանվելու է: Քրիստիան Գելեջին նաև նշել է, որ նորակառույց գործարանի հարևանությամբ կան տնակներ, որոնք տարածքից հեռացնելուց հետո այնտեղ ապրող ընտանիքներին բնակարանով ապահովելու խնդիր է առաջանում, և այդ նպատակով նույն տարածքում 16 ընտանիքի համար կառուցվում են միահարկ տներ, որոնք կտրամադրվեն անհատույց: Նշվել է, որ առաջին 8 տունը պատրաստ կլինի այս տարվա հուլիսին:
Ներկայացնելով «Սաստեքս»-ի զարգացման հետագա քայլերը՝ ընկերության տնօրենը կառավարության ղեկավարին դիմել է երկաթգծի մոտ գտնվող չօգտագործվող շինությունները ևս իրենց տրամադրելու խնդրանքով: Ողջունելով տեքստիլ արդյունաբերությամբ զբաղվող ձեռնարկության ընդլայնման ծրագրերը՝ կառավարության ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել այդ հարցում:
Կարեն Կարապետյանը եղել է նաև Գյումրու թիվ 21 «Օյունջյան» միջնակարգ դպրոց-վարժարանում: Վարչապետը նախ դիտել է վարժարանի սաների պատրաստած երաժշտական ելույթը, ապա ծանոթացել դպրոցի 2-րդ մասնաշենքի կառուցման աշխատանքներին: Կառավարության ղեկավարին տեղեկացրել են, որ վարժարանի 2-րդ մասնաշենքի բացումը նախատեսվում է այս տարի:

Премьер Армении посетил Гюмри (фотографии)
Премьер-министр Армении Карен Карапетян совершил рабочую поездку в город Гюмри Ширакской области, передает пресс-служба правительства РА.
На стройплощадке здания компании "Састекс", осуществляющей деятельность в сфере текстильной промышленности, Карен Карапетян ознакомился с выполненными работами. В рамках инвестиционной программы стоимостью 12 миллионов долларов США планируется в Гюмри основать швейную фабрику с созданием 700-800 рабочих мест. С этой целью Правительство предоставило компании здание бывшей областной больницы и прилегающие территории.
Директор ООО "Састекс" Кристиан Геледжи проинформировал Премьер-министра, что полностью завершены работы по укреплению фундаментов, здание сейсмоустойчиво и почти готово к эксплуатации, остались работы по внутренней и внешней отделке, монтажу электропроводки. Фабрика будет состоять из 5 строений. Здание областной больницы будет служить в качестве учебного центра, где будет также располагаться административная часть компании, зал демонстрации готовой продукции. 90 процентов продукции будет экспортироваться. Кристиан Геледжи также отметил, что по соседству с новопостроенным заводом есть домики, и после того, как они будут убраны с территории, возникнет проблема жилищного обеспечения проживающих здесь семей, и с целью ее решения на той же территории для 16 семей строятся одноэтажные дома, которые будут предоставлены безвозмездно. Было отмечено, что первые 8 домов будут готовы в июле этого года.
Представляя дальнейшие шаги по развитию "Састекс"-а, директор компании обратился к Главе Правительства с просьбой также предоставить им находящиеся рядом с железной дорогой неиспользуемые строения. Приветствуя программы по расширению предприятия текстильной промышленности, Глава Правительства выразил готовность оказать содействие в этом вопросе.
Карен Карапетян побывал также в средней школе-гимназии "Оюнджян" №21 города Гюмри. Премьер-министр сначала посмотрел подготовленное воспитанниками гимназии музыкальное выступление, затем ознакомился с работами по строительству 2-го корпуса школы. Главу Правительства проинформировали, что открытие 2-го корпуса гимназии планируется в этом году.