Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահին
Մարտի 30-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Քենթ Հարսթեդթին, ով Հայաստան է ժամանել խորհրդարանական ընտրություններին ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդական առաքելության կազմում, հայտնում ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Հայաստանում ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ։
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին ԵԱՀԿ օրակարգային և ԵԱՀԿ Խորհրդարական վեհաժողովի գործունեությանն առնչվող հարցերի:

Edward Nalbandian Received the Vice President of the OSCE Parliamentary Assembly
On March 30, Edward Nalbandian, the Minister of Foreign Affairs of Armenia, received Kent Harstedt, Vice President of the OSCE Parliamentary Assembly (PA), who arrived to Armenia as part of the OSCE PA observation mission for the parliamentary elections, the press service of the RA Foreign Minister reports.
During the meeting views were exchanged on preparatory works for the parliamentary elections to be held on April 2.
The interlocutors touched upon the issues related to the OSCE agenda and the activities of the OSCE Parliamentary Assembly.