Սյունիքի մարզում Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտու նշանակությունը պետք չէ թերագնահատել
Պաշտոնական տեղեկության համաձայն՝ ազատ գոտում աշխատելու ցանկություն արդեն իսկ հայտնել են շուրջ 20 ներդրող` Ռուսաստանից, Իրանից, Չինաստանից ու ԵՄ-ից: Տնտեսական գոտու տարածքը կկազմի 32 հա: Ազատ տնտեսական գոտու ծրագրի իրականացումը փուլային սկզբունքով է: Առաջին փուլում նախատեսվում է ենթակառուցվածքների կառուցումը, այդ թվում՝ մաքսային կետ, ավտոկայանատեղի, ցանկապատ, առաջին բուժօգնության կետ: Առաջին փուլում Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման կազմակերպիչ հանդիսացող «ՍՅՈՒՆԻՔ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ընկերությունը ենթակառուցվածքների կառուցման համար կկատարի 10 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում, ինչի արդյունքում գոտում կստեղծվեն մոտ 80 նոր աշխատատատեղ: Երկրորդ փուլը շահագրգիռ կողմերի ներգրավման փուլն է, ինչպես նաև բնակելի շենքեր, զվարճանքի և այլ կենտրոնների կառուցում, որի ժամանակ կազմակերպիչ ընկերության ներդրումները կհասնեն 30 մլն ԱՄ դոլարի:
Ծրագիրը բավական ընդգրկուն է՝ հաշվի առնելով նպատակներն՝ արդեն իրականացման փուլում մասնակից օտարերկրյա ընկերությունները թիվը հասցնել մինչև 120-ի, ինչը ենթադրում է 350-400 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ:  Նշենք, որ, ըստ news.am-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Կարեն Կարայանի տված հարցազրույցի, Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտու գործարկումը, հնարավոր է սկսվի արդեն այս տարվա աշնանը:
Սյունիքում Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտու դերը դժվար է գերագնահատել որևէ կերպ, քանզի այն առնչվում է ոչ միայն Իրան-Հայաստան տնտեսական, առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը: Իրանի տեսանկյունից, սա հրաշալի գործիք է հայկական շուկայի միջոցով դուրս գալու դեպի ԵԱՏՄ 180 մլն-անոց շուկա: Մյուս կողմից, Հայաստանի այս նախաձեռնողականությունը կարող է բավական հեշտացված մոդելներ առաջարկել դեպի ոչ այնքան հասանելի իրանական շուկա ԵԱՏՄ արտադրության ապրանքների մուտքի: Այս իմաստով, կարևորվում է ոչ միայն ազատ տնտեսական գոտով ամրագրված արտոնյալ պայմանները, այլև փաստը, որ այս շրջանակներում ՀՀ-ում ստեղծվելու է «Հալալ» սննդամթերքի համապատախանության գնահատման գրասենյակ, որը կողմնորոշիչ կհանդիսանա իրանական շուկայով հետաքրքրված ինչպես հայրենական արտադրողների, այնպես էլ ԵԱՏՄ մեր գործընկերների համար: ԵԱՏՄ և առավելապես՝ ՌԴ-ի համար, Սյունիքի ազատ տնտեսական գոտին յուրօրինակ գործարար դարպաս է դառնում դեպի մերձավորարևելյան տնտեսություն:
Մյուս կողմից, և՛ Իրանի, և՛ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար, Հայաստանում նմանատիպ տնտեսական ակտիվ կենտրոնը կրկնակի նշանակություն ունի՝ շնորհիվ արևմտյան շուկաների հետ գործող GSP և GSP+ առևտրի արտոնյալ համակարգերի:
Երևի թե ավելորդ չի լինի նշելը, որ Եվրոպայի և արևմտյան շուկաների, հատկապես՝ Կանադայի, Ճապոնիայի և ԱՄՆ համար Սյունիքի ազատ տնտեսական գոտում ներկայացուցչություններ ունենալու պարագայում լրացուցիչ արտոնյալ պայմաններով դուրս գալ մի կողմից դեպի մերձավորարևելյան, մյուս կողմից՝ ԵԱՏՄ շուկա: Ինչո՞ւ լրացուցիչ պայմաններով, քանի որ նշված երկրների հետ Հայաստանն արդեն իսկ ունի GSP և CSP+ համակարգերը:
Իրանի հետ Սյունիքում ստեղծվելիք ազատ տնտեսական գոտին կարող է շատ լավ ազդակ դառնալ նաև շնորհիվ Հայաստանի աշխարհագրական դիրքի, Հայաստանը դարձնել տնտեսական տարբեր գոտիները կապող յուրահատուկ գեներատոր: Այս իմաստով, ոչ մի կերպ չթերագնահատելով սպասվելիք տնտեսական գոտու նշանակությունը, պետք է ամեն ջանք ներդրվի դրա արդյունավետ, հաջող ու հնարավորինս արագ գործարկման համար. դա կարող է մեր երկրում նմանատիպ այլ գոտիների ստեղծման արդյունավետության քննությունը դառնալ:

Значение свободной экономической зоны с Ираном в сюникском марзе не стоит недооценивать
Правительство РА 30-го марта приняло решение о создании свободной экономической зоны на границе с Ираном. Согласно официальному сообщению, желание работать в свободной зоне уже выразили около 20 инвесторов из России, Ирана, Китая и ЕС. Площадь экономической зоны составит 32 га.
На первом этапе предполагается построение инфраструктуры, в том числе и таможенного пункта, автостоянки, ограждения, пункта первой медицинской помощи. Являющаяся на первом этапе совместно с Ираном организатор создания свободной экономической зоны - компания "СВОБОДНАЯ ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЗОНА СЮНИК" - потратит на создание инфраструктуры 10 млн долларов США, в результате чего в зоне будет открыто около 80 рабочих мест. Второй этап - этап вовлечения заинтересованных сторон, как и построение жилых зданий, центров досуга и др., на что со стороны организующей все это компании потребуется 30 млн долларов США. Отметим, что, согласно данному News.am интервью министра экономического развития и инвестиций Карена Караяна, эксплуатация свободной экономической зоны с Ираном может начаться уже осенью этого года.
Роль свободной экономической зоны с Ираном в Сюнике трудно переоценить, поскольку это касается не только развития экономических, торговых отношений Иран-Армения. С точки зрения Ирана, это также прекрасный мост - через армянский рынок выйти на 180-миллионный рынок ЕАЭС. С другой стороны, данная инициатива Армении может предложить довольно-таки облегченные модели для доступа товаров, произведенных в ЕАЭС, на не очень доступный иранский рынок. В смысле сказанного становятся важными не только льготные условия, закрепленные свободной экономической зоной, но и тот факт, что в ее рамках в РА будет создан офис сертификации пищевых продуктов "Халал", который станет ориентиром для заинтересованных иранским рынком как отечественных производителей, так и наших партнеров в ЕАЭС. Для ЕАЭС, тем более – для РФ, свободная экономическая зона Сюника является своеобразными воротами в ближневосточную экономику.
С другой стороны и для Ирана, и для стран-членов ЕАЭС подобный активный экономический центр в Армении имеет двойное значение - благодаря действующей с западными странами системе льготной торговли GSP и GSP+.
Наверно, не будет лишним отметить, что для европейских и западных рынков, особенно для Канады, Японии и США, в случае открытия представительств в свободной экономической зоне Сюника создается возможность выхода с дополнительными льготными условиями с одной стороны на ближневосточный, а с другой – на рынок ЕАЭС. Почему с дополнительными условиями? Поскольку у названных стран с Арменией уже действуют системы GSP и GSP+.
Создаваемая свободная экономическая зона с Ираном в Сюнике может стать очень хорошим импульсом также благодаря географическому положению Армении, сделать ее своеобразным генератором, связывающим различные свободные экономические зоны. В смысле сказанного, нисколько не недооценивая значение ожидаемой экономической зоны, необходимо приложить все усилия для эффективного, удачного и по возможности ее быстрого запуска, что может стать экзаменом эффективности для других подобных зон в нашей стране.