Հռոմի հռչակագիր. ամբողջական
Մարտի 25-ին Հռոմում կայացավ ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթաժողով՝ նվիրված ԵՄ ստեղծման համար հիմք ծառայած  Հռոմի համաձայնագիր 60-ամյակին: Միջոցառման ավարտին անդամ երկրների ղեկավարները ստորագրեցին համատեղ հռչակագիր, որով սահմանվում են ԵՄ հետագա զարգացման ուղղությունները միության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց հետո:  Ստորև ներկայացնում ենք հռչակագիրն ամբողջությամբ՝ ոչ պաշտոնական թարգմանությամբ:
Հռոմի հռչակագիր[*]
25.03.2017
Եվրոպական միության 27 անդամ պետությունների ղեկավարների, Եվրոպական խորհրդի, Եվրոպական խորհրդարանի և Եվրոպական հանձնաժողովի հռչակագիր
Մենք՝ ԵՄ 27 անդամ պետությունների և ԵՄ ինստիտուտների առաջնորդներս, հպարտ ենք Եվրոպական միության ձեռքբերումներով. Եվրոպական միության կառույցը համարձակ և հեռատես նախաձեռնություն է: Վաթսուն տարի առաջ վերականգնվելով երկու համաշխարհային պատերազմների ողբերգությունից՝ մենք որոշեցինք միավորվել և վերակառուցել մեր մայրցամաքը մոխրի միջից: Մենք կառուցեցինք եզակի միություն՝ ընդհանուր հաստատություններով և ուժեղ արժեքներով: Խաղաղության, ազատության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության մի համայնք, խոշոր տնտեսական ուժ՝ սոցիալական պաշտպանության և բարեկեցության չտեսնված մակարդակով: Եվրոպական միասնականությունը սկսվել է որպես մի քանիսի երազանք, սակայն դարձել է հույս շատերի համար: Այնժամ Եվրոպան կրկին մեկ ամբողջություն դարձավ: Այսօր մենք միասնական ենք և ուժեղ: Հարյուր միլիոնավոր մարդիկ ամբողջ Եվրոպայում օգտվում են ընդլայնված միության հնարավորություններից, որոնց միջոցով հաղթահարվել են հին տարանջատումները:
Եվրոպական միությունը կանգնած է աննախադեպ մարտահրավերների առջև, ինչպիսիք են համաշխարհային ու ներքին տարածաշրջանային հակամարտությունները, ահաբեկչությունը, միգրացիոն ճնշումները, հովանավորչության քաղաքականությունը, սոցիալական և տնտեսական անհավասարությունը: Միասին մենք վճռական ենք պատասխանել արագ փոփոխվող աշխարհի մարտահրավերներին և առաջարկել մեր քաղաքացիներին անվտանգություն և նոր հնարավորություններ:
Մենք կդարձնենք Եվրամիությունն ավելի ուժեղ և տոկուն՝ է՛լ ավելի միասնական և համերաշխ լինելու, ինչպես նաև ընդհանուր կանոնները հարգելու միջոցով: Միասնությունն, ինչպես անհրաժեշտություն է, այնպես էլ մեր ազատ ընտրությունը: Առանձին-առանձին մենք մի կողմ կնետվեինք համաշխարհային դինամիկայից: Միասին լինելը մեր լավագույն հնարավորությունն է՝ պաշտպանելու մեր ընդհանուր շահերը և արժեքները: Մենք պետք է գործենք միասնաբար՝ շարժվելով, անհրաժեշտության դեպքում տարբեր տեմպերով և ինտենսիվությամբ, սակայն նույն ուղղությամբ, ինչպես դա արել ենք անցյալում՝ համաձայն առկա պայմանագրերի և դուռը բաց պահելով բոլոր նրանց համար, ով ցանկանում է միանալ մեզ: Մեր միությունն անբաժան և անքակտելի է:
Մոտակա տասը տարիներին մենք ցանկանում ենք ունենալ Միություն, որն անվտանգ և ապահով է, բարեկեցիկ, մրցունակ, կայուն և սոցիալապես պատասխանատու, ինչպես նաև աշխարհում և ձևավորվող գլոբալիզացիայում առանցքային դեր խաղալու կամքով և եռանդով լի: Մենք ցանկանում ենք ունենալ Միություն, որտեղ քաղաքացիները մշակութային ու սոցիալական զարգացման և տնտեսական աճի նոր հնարավորություններ կունենան: Մենք ցանկանում ենք ունենալ Միություն, որը բաց կմնա այն եվրոպական երկրների համար, որոնք հարգում են մեր արժեքները, և ձգտում խթանել դրանք:
Փոփոխության այս ժամանակներում, տեղյակ լինելով մեր քաղաքացիների մտահոգություններից, մենք պարտավորվում ենք հետևողական լինել Հռոմի օրակարգին, և խոստանում ենք աշխատել՝ կառուցելու.
1. անվտանգ և ապահով Եվրոպա. միություն, որտեղ բոլոր քաղաքացիներն իրենց անվտանգ կզգան և կկարողանան ազատ տեղաշարժվել, որտեղ մեր արտաքին սահմաններն արդյունավետ, պատասխանատու և կայուն միգրացիոն քաղաքականությամբ պաշտպանված կլինեն՝ հարգելով միջազգային նորմերը; Եվրոպա, որն ահաբեկչության և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարելու վճռականություն կունենա:
2. բարգավաճ և կայուն Եվրոպա. միություն, որը ստեղծում է աճ և նոր աշխատատեղեր; Միություն, որտեղ կա ուժեղ, փոխկապակցված և զարգացող միասնական շուկա՝ հագեցած տեխնոլոգիական նորարարություններով, որտեղ կայուն միասնական արժույթը բացում է աճի, համախմբվածության, մրցունակության, նորարարության և փոխանակման դռները՝ հատկապես փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար: Միություն, որը կայուն աճ է խթանում ներդրումների միջոցով; Միություն, որտեղ տնտեսությունները զուգամիտվում են; Միություն, որտեղ էներգիան ապահով է և մատչելի, իսկ շրջակա միջավայրը՝ մաքուր և անվտանգ:
3. սոցիալական Եվրոպա. Միություն, որը հիմնված է կայուն աճի վրա և նպաստում է տնտեսական և սոցիալական առաջընթացին, ինչպես նաև համախմբվածությանն ու կոնվերգենցիային՝ բարձր պահելով ներքին շուկայի ինտեգրվածությունը; Միություն, որը հաշվի է առնում ազգային համակարգերի բազմազանությունն ու սոցիալական գործընկերների առանցքային դերը; Միություն, որը խթանում է կանանց և տղամարդկանց հավասարությունը, ինչպես նաև բոլորի իրավունքներն ու հավասար հնարավորությունները; Միություն, որը պայքարում է գործազրկության, խտրականության, սոցիալական բացառման և աղքատության դեմ; Միություն, որտեղ երիտասարդները ստանում են լավագույն կրթություն և կարող են աշխատանք գտնել ողջ մայրցամաքում; Միություն, որը պահպանում է մեր մշակութային ժառանգությունը և նպաստում մշակութային բազմազանությանը:
4. ուժեղ Եվրոպա համաշխարհային թատերաբեմում. Միություն, որը զարգացնում է  գործընկերային հարաբերությունները, կառուցում է նորերն ու խթանում կայունությունն իր անմիջական հարևանությամբ՝ դեպի արևելք և հարավ, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում, Աֆրիկայում և առհասարակ; Միություն, որը պատրաստ է ավելի մեծ պատասխանատվություն վերցնել իր վրա և աջակցել ավելի մրցունակ ու ինտեգրված պաշտպանական արդյունաբերություն ձևավորելուն; Միություն, որը հավատարիմ է ընդհանուր անվտանգությունն ու պաշտպանությունն ամրապնդելուն՝ համագործակցելով և փոխլրացնելով Հյուսիսատլանտյան Դաշինքը՝ հաշվի առնելով ազգային առանձնահատկություններն ու իրավական հանձնառությունները; Միություն, որը ներգրավված է Միավորված ազգերի կազմակերպության մեջ և սատարում է կանոնակարգված բազմակողմ համակարգը, հպարտ է իր արժեքների համար և իր ժողովրդի պաշտպանն է ՝ նպաստելով ազատ և արդար առևտրին և կլիմայի դրական գլոբալ քաղաքականությանը:
Մենք հետամուտ ենք լինելու այդ նպատակներին՝ հավատալով, որ Եվրոպայի ապագան մեր սեփական ձեռքերում է, և որ Եվրոպական Միությունը մեր նպատակներին հասնելու լավագույն գործիքն է: Մենք խոստանում ենք լսել և արձագանքել մեր քաղաքացիների բոլոր մտահոգություններին:
Մենք կաշխատենք միասին այն մակարդակով, որն իրական տարբերություն կտա. լինի դա Եվրամիության մակարդակը, թե ազգային, տարածաշրջանային կամ տեղական որևէ մակարդակ: Մենք կաշխատենք վստահության և հավատարիմ համագործակցության ոգով՝ ինչպես անդամ պետությունների ներսում և նրանց միջև, այնպես էլ ԵՄ ինստիտուտների շրջանակներում: Մենք կտանք անհրաժեշտության դեպքում տարբեր մակարդակներով մանևրելու հնարավորություն՝ Եվրոպայի ինովացիոն և աճի ներուժն ամրապնդելու համար: Մենք ցանկանում ենք, որ միությունը մեծ լինի՝ մեծ հարցերի համար և փոքր՝ փոքրերի: Մենք կնպաստենք ավելի ժողովրդավարական, արդյունավետ և թափանցիկ որոշումների կայացման գործընթացին:
Մենք՝ որպես ղեկավարներ, աշխատելով Եվրոպական խորհրդի և մյուս ինստիտուտների հետ միասին, կապահովենք, որ այսօրվա օրակարգն ի կատար ածվի և դառնա վաղվա իրականությունը: Մենք միավորվել ենք՝ հանուն ավելի լավի: Եվրոպան մեր ընդհանուր ապագան է:

The Rome Declaration (Full Text)
On March 25 non-official summit of the heads of the EU states took place in Rome dedicated to the 60th anniversary of Rome Declaration that became basis for the creation of the EU. At the end of the event the heads of the states signed a joint declaration, which defines the paths of further development of the EU after Brexit. Here you can find the full text of the Rome Declaration:
We, the Leaders of 27 Member States and of EU institutions, take pride in the achievements of the European Union: the construction of European unity is a bold, far-sighted endeavour. Sixty years ago, recovering from the tragedy of two world wars, we decided to bond together and rebuild our continent from its ashes. We have built a unique Union with common institutions and strong values, a community of peace, freedom, democracy, human rights and the rule of law, a major economic power with unparalleled levels of social protection and welfare.
European unity started as the dream of a few, it became the hope of the many. Then Europe became one again. Today, we are united and stronger: hundreds of millions of people across Europe benefit from living in an enlarged Union that has overcome the old divides.
The European Union is facing unprecedented challenges, both global and domestic: regional conflicts, terrorism, growing migratory pressures, protectionism and social and economic inequalities. Together, we are determined to address the challenges of a rapidly changing world and to offer to our citizens both security and new opportunities.
We will make the European Union stronger and more resilient, through even greater unity and solidarity amongst us and the respect of common rules. Unity is both a necessity and our free choice. Taken individually, we would be side-lined by global dynamics. Standing together is our best chance to influence them, and to defend our common interests and values. We will act together, at different paces and intensity where necessary, while moving in the same direction, as we have done in the past, in line with the Treaties and keeping the door open to those who want to join later. Our Union is undivided and indivisible.
In the ten years to come we want a Union that is safe and secure, prosperous, competitive, sustainable and socially responsible, and with the will and capacity of playing a key role in the world and of shaping globalisation. We want a Union where citizens have new opportunities for cultural and social development and economic growth. We want a Union which remains open to those European countries that respect our values and are committed to promoting them.
In these times of change, and aware of the concerns of our citizens, we commit to the Rome Agenda, and pledge to work towards:
1. A safe and secure Europe: a Union where all citizens feel safe and can move freely, where our external borders are secured, with an efficient, responsible and sustainable migration policy, respecting international norms; a Europe determined to fight terrorism and organised crime.
2. A prosperous and sustainable Europe: a Union which creates growth and jobs; a Union where a strong, connected and developing Single Market, embracing technological transformation, and a stable and further strengthened single currency open avenues for growth, cohesion, competitiveness, innovation and exchange, especially for small and medium-sized enterprises; a Union promoting sustained and sustainable growth, through investment, structural reforms and working towards completing the Economic and Monetary Union; a Union where economies converge; a Union where energy is secure and affordable and the environment clean and safe.
3. A social Europe: a Union which, based on sustainable growth, promotes economic and social progress as well as cohesion and convergence, while upholding the integrity of the internal market; a Union taking into account the diversity of national systems and the key role of social partners; a Union which promotes equality between women and men as well as rights and equal opportunities for all; a Union which fights unemployment, discrimination, social exclusion and poverty; a Union where young people receive the best education and training and can study and find jobs across the continent; a Union which preserves our cultural heritage and promotes cultural diversity.
4. A stronger Europe on the global scene: a Union further developing existing partnerships, building new ones and promoting stability and prosperity in its immediate neighbourhood to the east and south, but also in the Middle East and across Africa and globally; a Union ready to take more responsibilities and to assist in creating a more competitive and integrated defence industry; a Union committed to strengthening its common security and defence, also in cooperation and complementarity with the North Atlantic TreatyOrganisation, taking into account national circumstances and legal commitments; a Union engaged in the United Nations and standing for a rules-based multilateral system, proud of its European Council The President values and protective of its people, promoting free and fair trade and a positive global climate policy.
We will pursue these objectives, firm in the belief that Europe's future lies in our own hands and that the European Union is the best instrument to achieve our objectives. We pledge to listen and respond to the concerns expressed by our citizens and will engage with our national parliaments. We will work together at the level that makes a real difference, be it the European Union, national, regional, or local, and in a spirit of trust and loyal cooperation, both among Members States and between them and the EU institutions, in line with the principle of subsidiarity. We will allow for the necessary room for manoeuvre at the various levels to strengthen Europe's innovation and growth potential. We want the Union to be big on big issues and small on small ones. We will promote a democratic, effective and transparent decision-making process and better delivery.
We as Leaders, working together within the European Council and among our institutions, will ensure that today's agenda is implemented, so as to become tomorrow's reality. We have united for the better. Europe is our common future.