Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, սակայն սպասվում են տեղումներ
Ապրիլի 11-ից սկսած ՀՀ տարածք հարավից կրկին կներթափանցեն տաք օդային զանգվածներ, ինչի արդյունքում ապրիլի 11-12-ին բոլոր մարզերում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 5-7 աստիճանով, Երևանում արդեն ապրիլի 12-ին սպասվում է մինչև +20….+22 աստիճան տաքություն: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
«Այսօր և ապրիլի 12-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, ապրիլի 11-ին կեսօրից հետո հատկապես հյուսիսային շրջաններում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ապրիլի 13-14-ին Հայաստանը կգտնվի Միջերկրական ծովից ներթափանցող տաք ցիկլոնի ազդեցության գոտում, ինչի արդյունքում ժամանակ առ ժամանակ բոլոր մարզերում սպասվում է անձրև և ամպրոպ», - գրել է Սուրենյանը:
Ինչպես և կանխատեսվել էր, երեկ երեկոյան ժամերից և անցած գիշերը ցուրտ մթնոլորտային ճակատի անցմամբ պայմանավորված Տավուշի նախալեռնային գոտում, Լոռիում, Արագածոտնի, Կոտայքի, Վայոց ձորի լեռնային գոտիներում, Շիրակում և Գեղարքունիքում տեղացել է ձյուն, իսկ մյուս շրջաններում տեղումները հիմնականում եղել են անձրևի տեսքով, օդի ջերմաստիճանը ամենուրեք նվազել է 8-10 աստիճանով:

Суренян рассказал о погоде в Армении в ближайшие дни
Как и прогнозировалось, из-за прохождения холодного атмосферного фронта в предгорьях Тавуша, а также Лори, Арагацотне, Котайке, в горных районах Вайоц Дзора, Шираке, Гегаркунике выпал снег. В остальных же регионах наблюдались в основном осадки в виде дождя, температура воздуха повсеместно понизилась на 8-10 градусов. Как передает Panorama.am, об этом на своей странице в социальной сети Facebook написал начальник Центра метеорологических прогнозов "Армгосгидромета" министерства по чрезвычайным ситуациям РА Гагик Суренян.
"Сегодня, 10 апреля, и 12 апреля ожидается погода без осадков, а 11 апреля после полудня в частности в северных районах прогнозируются кратковременные дожди и гроза.
Территория Армении 13-14 апреля будет находиться в зоне воздействия проникающего со стороны Средиземного моря теплого циклона, в результате чего во всех областях республики время от времени ожидаются дожди и грозы", – представил прогнозы синоптиков Суренян.
"С завтрашнего дня на территорию Армении с юга проникнут теплые воздушные массы, в результате чего 11-12 апреля во всех областях температура воздуха повысится на 5-7 градусов. В Ереване уже 12 апреля ожидается до 20-22 градусов тепла", – отметил Гагик Суренян.