Աշխարհում մահապատիժների թիվը նվազել է մեկ երրորդով. Amnesty
Աշխարհում մահապատիժների թիվը 2016 թվականին նվազել է 37 տոկոսով՝ համեմատած 2015 թվականի հետ։ Այս մասին հայտնում է միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպությունը։
Անցած տարի իրագործվել է մահվան 1032 վճիռ, մինչդեռ դրանից մեկ տարի առաջ մահապատժի ենթարկվածների թիվը կազմել է 1634։ Մահապատիժների թվի նվազումը տեղի է ունեցել առաջին հերթին Իրանի ու Պակիստանի հաշվին, փոխանցում է BBC-ն:
Հաշվարկներում հաշվի չեն առնվել Չինաստանում մահապատժի վերաբերյալ ցուցանիշները, քանի որ այդ երկրի վերաբերյալ հստակ տվյալները բացակայում են։ Ենթադրվում է, որ Չինաստանում մահապատժի է ենթարկվել ավելի շատ թվով մարդ, քան մնացած բոլոր երկրներում միասին վերցրած։
2006 թվականից ի վեր առաջին անգամ առավել մեծ թվով մահապատիժներ ունեցող երկրների ցուցակի հնգյակում ԱՄՆ-ը չի հայտնվել։ Այժմ մահապատիժների թվով առաջատար են Չինաստանը, Իրանը (567 մահապատիժ), Սաուդյան Արաբիան (154), Իրաքը (88) և Պակիստանը (87)։

Amnesty: число смертных казней в мире упало на треть
Число смертных казней в мире за 2016 год упало на 37% по сравнению с 2015 годом, сообщает международная правозащитная организация Amnesty International.
В прошлом году были приведены в исполнение 1032 смертных приговора, тогда как годом ранее были казнены 1634 человека. Снижение числа казней произошло в первую очередь за счет Ирана и Пакистана, передает BBC.
При подсчетах не учитывались казни в Китае, так как точные данные по этой стране отсутствуют. Предполагается, что в КНР казнено больше людей, чем во всех остальных странах вместе взятых.
Впервые с 2006 года в список пяти стран с наибольшим числом казней не попали США. Сейчас странами с самым большим числом казней являются Китай, Иран (567 казней), Саудовская Аравия (154 казни), Ирак (88 казней) и Пакистан (87 казней).
В настоящее время смертные казни отменены в 104 странах. Для сравнения, в 1997 году таких стран было только 64.