Կոնգրեսական առաջնորդները կոչ են արել ԱՄՆ նախագահին պատշաճ կերպով հիշատակել Հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին և հետախուզության հարցերի հանձնաժողովների նախագահները և բարձրաստիճան անդամները`  Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ղեկավարության և ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան 80 գործընկերների հետ միասին կոչ են արել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին պատշաճ կերպով հիշատակել Հայոց ցեղասպանության տարելիցն իր ապրիլքսանչորսյան հայտարարությունում: Այս մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Նամակում կոչ է արվում «հիշատակել ապրիլի 24-ը որպես ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր» և նշվում, որ «հիշատակելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ կանխելու ապագա վայրագությունները»:
«Մենք միանում ենք Կոնգրեսի անդամներին՝ նախագահ Թրամփին կոչ անելով մերժել Թուրքիայի լռեցնելու քաղաքականությունը և ընդունել Հայոց ցեղասպանության հարցում ազնիվ դիրքորոշում»,- ասել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:

Congressional Leaders Call on US President Trump to Properly Commemorate Armenian Genocide
The Chairmen and Ranking Members on both the House Foreign Affairs and Intelligence Committees together with the leadership of the Armenian Caucus and more than eighty of their U.S. House colleagues called upon US President Trump to properly commemorate the Armenian Genocide in his April 24th White House statement, the Armenian National Committee of America (ANCA) reports.
In a bipartisan letter calling upon US President to "appropriately mark April 24th as a day of American remembrance of the Armenian Genocide, signatories noted that, "by commemorating the Armenian Genocide, we renew our commitment to prevent future atrocities."
"We join with Members of Congress in calling upon President Trump to reject Turkey’s gag rule and embrace an honest American remembrance of the Armenian Genocide," said ANCA Executive Director Aram Hamparian. "It’s long past time for America to stop outsourcing our national policy on the Armenian Genocide to Recep Erdogan’s increasingly authoritarian and anti-American regime."