Հետընտրական Հայաստան. քաղաքական մշակույթում փոփոխություններ են արձանագրվում
Ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները կարևոր էին ոչ միայն նրանով, որ առաջինն էին 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխություններից հետո, այլ նաև նրանով, որ դրանք, անկասկած, կթողնեն իրենց դրական հետքը Հայաստանում նոր, ավելի կայացած քաղաքական մշակույթի ձևավորման գործընթացի վրա:
Ու թեպետ ընտրությունների մասին վերլուծությունները շատ են ու բազմաբաղադրիչ, դրանցում գրեթե անդրադարձ չկա այն ազդեցությանը, որ այս ընտրությունները կունենան մեր երկրի քաղաքական մշակույթի վրա:
Ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած ընտրությունները նոր էին նրանով, որ դրանք ընտրություն չէին «սևի և սպիտակի» միջև: Սա դրական հատկանիշ է՝ բնորոշ կառավարման խորհրդարանական համակարգին, երբ չկա բացարձակ հաղթող կամ պարտվող, և ընտրություններին մասնակցող յուրաքանչյուր ուժ կարող է պայքարել և ստանալ հանրության քվեն:
«Սև և սպիտակի» ընտրության բացակայությամբ էր թերևս պայմանավորված այն հանգամանքը, որ ընտրություններից հետո խորհրդարան չանցած ուժերից և ոչ մեկը չգնաց սովորական դարձած՝ ժողովրդին փողոց դուրս բերելու ճանապարհով: Ըստ էության, սա քայլ առաջ էր նախկին մտածելակերպից, առ այն, որ ամեն ինչ պետք է ջնջել և սկսել զրոյից:
Մեծամասնական ընտրական համակարգից անցումը համամասնական համակարգի, ինչն առաջին անգամ դրսևորվեց այս ընտրություններում, թույլ կտա աստիճանաբար փոխել իրենց ընտրությունն անձերով պայմանավորելու մեր հանրության սովորությունը: Այս համակարգի հետագա զագացումն իր հերթին կնպաստի մեր երկրում ինստիտուտների լիարժեք զարգացմանը և կայացմանը, որոնց արդյունավետ գործունեությունն այլևս գլխավորապես պայմանավորված չի լինի այս կամ այն անձի գործոնով:
Այս ընտրություններն աչքի ընկան դիտորդների աննախադեպ թվով՝ որոնցում ընդգրկված էին ինչպես տեղական, միջազգային դիտորդներ, այնպես էլ Սփյուռքի մեր հայրենակիցներ:  Սա ինքնին արդեն  խոսում է այն մասին, որ մեր հասարակության ավելի շատ ներկայացուցիչների մոտ է սկսում զարգանալ քաղաքացիական պատասխանատվության զգացողությունը, երբ իրենք իրենց պատասխանատու են զգում երկրի հետագա ճակատագրի համար՝ չօտարելով իրենց քաղաքական գործընթացներից: Սա միտում է, որը շատ կարևոր է երկրում ժողովրդավար, կայացած քաղաքական մշակույթի ձևավորման համար:
Իհարկե, վեր նշված գործոնները դրական են, սակայն դրանց վերջնարդյունքը չի կարող լինել ամբողջական, եթե չտարվի հետևողական աշխատանք սկսածը շարունակելու և ամրապնդելու ուղղությամբ:  Իսկ դրան հասնելու համար նախևառաջ անհրաժեշտ է, որ հասարակության և քաղաքական տարբեր ուժերի միջև լինի ակտիվ երկխոսություն, որպեսզի վերջիններս պարբերաբար հաղորդակից լինեն առկա մտահոգություններին, իսկ հանրությունն էլ իրեն օտարված չզգա քաղաքական գործընթացներից:

Поствыборная Армения: в политической культуре фиксируются изменения
Состоявшиеся 2-го апреля парламентские выборы были важны не только тем, что стали первыми после конституционных реформ 2015-го года, но и тем, что они, несомненно, оставят свой положительный след на процесс формирования новой, более состоятельной политической культуры в Армении.
И, несмотря на то, что аналитических работ по выборам очень много и они разнообразны, в них почти не рассматривается то влияние, которое эти выборы будут иметь на политическую культуру страны.
Состоявшиеся 2-го апреля выборы были новы тем, что это не было выбором между "черным и белым". Это положительное явление, характерное для парламентской системы правления, когда нет абсолютных победителей и проигравших, и каждая участвующая в выборах сила может бороться и получить голоса избирателей.
Отсутствием выбора по схеме "черное-белое", думается, обусловлено то обстоятельство, что после выборов ни одна из не прошедших в парламент сил не пошла по привычному ранее пути – выводить народ на улицу. По сути, это является шагом вперед от того мышления, согласно которому необходимо все стереть и начать с нуля.
Переход от мажоритарной избирательной системы к пропорциональной, который впервые был сделан на этих выборах, позволит постепенно изменить привычку нашего общества обуславливать свой выбор личностями. Дальнейшее развитие этой системы, в свою очередь, будет способствовать полноценному развитию и становлению институтов, эффективная деятельность которых больше не будет обусловлена фактором той или иной личности.
Эти выборы выделялись беспрецедентным числом наблюдателей, в число которых были включены как международные наблюдатели, так и местные, а также наши соотечественники из Спюрка. Уже само это говорит о том, что у большего числа представителей нашего общества начинает развиваться чувство гражданской ответственности, когда они сами чувствуют себя ответственными за дальнейшую судьбу страны, не отчуждая себя от политических процессов. Это уже - тенденция, которая важна для формирования в стране демократической, состоятельной политической культуры.
Конечно, вышеназванные факторы являются положительными, однако их окончательный результат не может быть цельным, если не будет проводиться последовательная работа по продолжению и закреплению начатого. А для достижения этого, во-первых, необходимо, чтобы между обществом и различными политическими силами установился активный диалог, чтобы последние периодически приобщались к существующим проблемам, а общество не чувствовало себя отчужденным от политических процессов.