ՀՀ-ՌԴ բեռնափոխադրումների սակագների իջեցումն արդեն իսկ դրական է ազդել առևտրաշրջանառության վրա
Օրերս վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով փաստեց, որ Երևան-Մոսկվա և հակառակ ուղղությամբ Վրաստանի և ՌԴ տարածքով անցնող բեռնափոխադրումների սակագները սույն թվականի հունվարից փոխվել են: Մասնավորապես,  Երևան-Մոսկվա ուղղությամբ երկաթուղային և լաստանավային փոխադրումների սակագները նվազել են 52-54%-ով, Մոսկվա-Երևան ուղղությանը՝ 32-35%-ով:
Պետք է նշել, որ փոխադարձ առևտրային հարաբերությունների նմանօրինակ բարեփոխումը բավական մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով ՀՀ-ՌԴ առևտրաշրջանառության ծավալներն (2016թ. –ին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1,187 մլրդ դոլար) ու այն հայտնի ճշմարտությունը, որ ՌԴ-ն մեր համար առաջին առևտրային գործընկերն է: Բավական տրիվիալ թվացող այս հանգամանքից զատ, կցանկանայինք ևս երկու նրբության վրա ուշադրություն դարձնել:
Նախ և առաջ, ինչպես իր հայտարարության մեջ նշել է վարչապետը,  սակագների նվազեցման մասին որոշումն ընդունվել է ՀՀ-Վրաստան-ՌԴ եռակողմ բանակցությունների արդյունքում: Սա բավական հաջող նախադեպ է այս ձևաչափում ընթացող այլ բանակցությունների համար ևս, մասնավորապես՝ խոսքը վերաբերում է ՌԴ-Վրաստան-ՀՀ-Իրան էներգամիջանցքի տեխնիկատնտեսական հիմքերի շուրջ ընթացող գործընթացին, որում բավական մեծ է ՀՀ-ՌԴ-Վրաստան եռակողմ տանդեմի դերը: Բացի այդ, համագործակցության հաստատումը կարող է պրոյեկտվել նաև այլ հնարավոր ծրագրերի վրա:
Մյուս կողմից, պետք է ուշադրություն դարձնել, որ Ռուսաստանի հետ բեռնափոխադրումների սակագների նվազումը հավելում է ԵԱՏՄ սահմաններում տրվելիք առևտրային արտոնություններին: Այսինքն, այս համագործակցությունը նվազեցնում է Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ հետ ցամաքային սահման չունենալու հետ կապված խոչընդոտները:
Եթե փորձենք ձեռք բեված համաձայնության կիրառական գնահատականներին անդրադառնալ, ապա ամենատրամաբանականը վիճակագրության «արձագանքն» ուսումնասիրելն է:
Այսպես, ՀՀ-ՌԴ առևտրաշրջանառությունը 2017թ.-ի հունվար-փետրվար ամիսներին կազմել է 233,7 մլն դոլար: 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշն աճել է շուրջ 23%-ով:  Ընդ որում, բավական հետաքրքիր է, որ ավելացած ցուցանիշում իր հերթին ավելի մեծ աճ է գրանցվել ՀՀ-ից արտահանման մասով (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ 53%-ով), քան ՌԴ-ից ՀՀ ներմուծման մասով (15%):  Հիշեցնենք, որ բեռնափոխադրումների սակագները ՀՀ-ից ՌԴ ուղղությամբ նվազել են 52-54%-ով, ՌԴ-ից դեպի ՀՀ՝ 32-35%-ով:

Снижение тарифов на грузоперевозки Армения-Россия уже положительно воздействовало на товарооборот
На днях премьер-министр Карен Карапетян выступил с заявлением, в котором сказал, что тарифы на грузоперевозки Ереван-Москва и в обратном направлении - через территории Грузии и РФ - с января этого года изменились. В частности, в направлении Ереван-Москва тарифы на железнодорожные и паромные перевозки снизились на 52-54%, а в обратном направлении – на 32-35%.
Необходимо отметить, что подобное улучшение взаимных торговых отношений, с учетом объемов товарооборота между РА и РФ (в 2016-м году он составил 1.187 млрд долларов), а также известная истина о том, что РФ для нас является ведущим торговым партнером, имеет достаточно большое значение для Армении.
Кроме данного, казалось, тривиального обстоятельства, хотелось бы обратить внимание еще на две тонкости. Во-первых, как это отметил в своем заявлении премьер-министр Армении, решение о снижении тарифов было принято в результате трехсторонних переговоров между РА, Грузией и РФ. Это достаточно удачный прецедент для других переговоров в таком формате, в частности, речь идет о процессе вокруг техническо-экономических основ энергокорридора РФ-Грузия- РА-Иран, в котором достаточно велика роль трехстороннего тандема РА-РФ-Грузия. Кроме того, установление сотрудничества в данном формате может проецироваться и на другие возможные проекты.
С другой стороны, необходимо обратить внимание на то, что снижение тарифов на грузоперевозки с Россией дополняется торговыми преференциями на границах ЕАЭС. То есть это сотрудничество уменьшает препятствия, связанные с отсутствием наземных границ Армении с ЕАЭС.
Если обратиться к прикладным оценкам достигнутого соглашения, то самым логичным будет изучение статистических "отражений".
Так, товарооборот РА-РФ в январе-феврале 2017-го года составил 233.7 млн долларов. По сравнению с тем же показателем за 2016-ый год показатель вырос на почти 23%. Между тем, достаточно интересно то, что, в свою очередь, в выросших показателях больший прирост по сравнению с импортом из РФ в РА (на 15% по сравнению с показателем за прошлый год) составил экспорт из РА в РФ (на 53% за тот же период). Напомним, что тарифы на грузоперевозки из РА в РФ снизились на 52-54%, а из РФ в РА – на 32-35%.