Սելինա Դողան. Թուրքիայի ժողովուրդը՝ ներառյալ հայ համայնքը, ոչ մի հույս չունեն (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին կայանալիք Սահմանադրական հանրաքվեի նախօրեին «Արմեդիա» ՏՎԳ –ն հարցազրույցներ է վարել «այո» -ի և «ոչ»-ի ճամբարների քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության պատգամավոր, Թուրքիայի խորհրդարանի հայկական ծագում ունեցող ներկայացուցիչ Սելինա Դողանի հետ:
- Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Ձեր կուսակցությունը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ:
- Իհարկե մենք ընդդիմանում ենք այդ փոփոխություններին: Մենք աջակցում ենք Սահմանադրության բարեփոխումներին, բայց ո´չ այս կերպ, ո´չ այս Սահմանադրության: Մենք առաջարկում ենք փոփոխել ամբողջ օրենսդրությունը, որը գալիս է 1980-ականների ռազմական հեղաշրջումից, բայց նրանք որոշել են անցում կատարել նախագահական համակարգի, որը բնավ Թուրքիային պետք չէ: Նրանք պարտադրում են միանձնյա համակարգ: Ամեն ինչ կախված կլինի մեկ անձից՝ խորհրդարանական համակարգի բազմակարծության փոխարեն: Մենք չենք ասում, որ խորհրդարանական համակարգը կատարյալ է: Իհարկե, այն ևս պետք է բարեփոխումների ենթարկել:
Նախկինում մենք ԱԶԿ հետ պայմանավորվել էինք 60 հոդվածների շուրջ, բայց նրանք դեն նետեցին այդ ամենը և ձևավորեցին այն, ինչ ունենք հիմա: Խորհրդարանն այլևս իշխանություն չի ունենալու, այն չի կարողանալու որևէ վերահսկողություն իրականացնել: Մենք շարունակ կրկնում ենք, որ ոչ-ոքի չպետք է նման մեծ լիազորություններ ունենա, քանի որ խոսքը մարդ արարածի մասին է, յուրաքանչյուրը սխալական է: Ժողովրդավարությունը նշանակում է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել այդ սխալներից հնարավորինս խուսափելու համար:
Ինչ վերաբերում է մեր ռազմավարությանն այս քարոզարշավում, մենք պնդում ենք, որ այն, ինչ ԱԶԿ-ն է անում, կուսակցության խնդիր չէ: Նրանք փորձում են այդ փոփոխությունները նույնացնել Էրդողանի անձի հետ՝ հոդվածներում տեղ գտած փոփոխությունների իմաստը բացատրելու փոխարեն: Նրանք անում են զուտ ԱԶԿ քարոզչությունը: Սակայն, մենք փորձում ենք հասկացնել, որ սա ԱԶԿ հարցը չէ՝ դուք կարող եք քվեարկել այդ կուսակցության օգտին համապետական ​​ընտրություններին: Իսկ հանրաքվեին մարդկանց հարցնելու են, արդյո՞ք նրանք ցանկանում են փոխել կառավարման համակարգը, թե՞ ոչ: Մեր բոլոր գրքույկների, բուկլետների վրա մենք չկա ունենալու Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության լոգոն, մենք փորձում ենք իրականացնել անանուն քարոզարշավ, քանի որ նրանք «քրեականացնում» են բոլոր ընդդիմադիրներին, բոլոր «ոչ» ասողներին: Դա նրանց վարած կեղտոտ քարոզարշավն է, իսկ մենք փորձում ենք համագործակցել բոլոր նրանց հետ, ովքեր «ոչ» են ասում, անկախ նրանից, համալսարանի ուսանողներ են, ՀԿ-ներ և այլն:  Իշխանություններն ասում են՝ «Ե՛վ Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը (PKK) ասում է ոչ, և՛ Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը (ԺՀԿ) նույնպես ասում է ոչ: Դուք պետք է ասեք՝ այո»:Նրանք շատ կեղտոտ քարոզարշավ են իրականացնում: Մենք ասում ենք, որ դա ոչ թե ԺՀԿ հարցն է, այլ մեր երկրի հարցն է, Թուրքիայի խնդիրն է: Մենք ուզում ենք ապրել միասին, և չենք ուզում տալ բոլոր լիազորությունները մեկ անձի:
- Ի՞նչ զարգացումներ պետք է սպասել Թուրքիայի ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ, այն դեպքում, եթե անցում կատարվի նախագահական համակարգի:
- Եվրոպական միությունը և Եվրոպայի խորհուրդը կենտրոնացրել են իրենց ուշադրությունը Թուրքիա վրա: Նրանք անընդհատ պնդում են, որ սա դեմ է լինելու  եվրոպական հիմնարար արժեքներին, օրենքի գերակայությանը, իշխանությունների անկախությունը, բազմակարծությանը: Եթե ​​«Այո»-ն հաղթի, Թուրքիան կմնա միայնակ: Եթե ​​«այո»-ն հաղթի, Թուրքիան միակուսակցական պետություն կդառնա, քանի որ նախագահական համակարգը կախված է կուսակցությունից: Այսպիսով, ողջ դատական ​​համակարգը, խորհրդարանը, բյուրոկրատիան, ամենը կախված է լինելու մեկ անձից, մեկ կուսակցության գաղափարախոսությունից: Նա ով չի պատկանում այդ կուսակցությանը, չի կարող զգալ որ պատկանում է այս երկրին:  Արդեն իսկ Թուրքիան չափազանց բևեռացված է՝ ինչպես երկու մասի բաժանված միրգ: Այնպես որ, եթե «Այո» հաղթի, լինելու է շատ ավելի վատ վիճակ: Հարյուրավոր մարդիկ արդեն հեռացել են Թուրքիայից, քանի որ չունեն որևէ հույս՝ ներառյալ հայ համայնքը: Իսկ «Ոչ»-ի հաղթանակաը հույս կնշանակի Թուրքիայի Հանրապետությունում միասին ապրելու համար: Մենք պնդում ենք, որ Հանրապետությունը հանդիսանում է հասարակության ուժը, բայց հիմա նրանք տալիս են իշխանությունը մեկ անձի, անկախ նրանից, թե ով է այդ անձը: Մենք դեմ ենք նման համակարգին, ոչ թե կոնկրետ անձին:
- Ի՞նչ փոփոխություններ կբերի նախագահական համակարգը կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ թուրքական իշխանությունների քաղաքականությանում:
- Եթե «այո»-ն հաղթի, Թուրքիան կդառնա մեկ կուսակցության պետություն, և որևէ մեկը, ով չի պատկանում այդ քաղաքական կուսակցությանը, անկախ նրա ազգային և կրոնական պատկանելությունից, չի գտնի իր տեղը: Դա լինելու է համակարգ բազմակարծության դեմ: Իհարկե, բոլոր ազգային փոքրամասնությունները կարող են ավելի լավ ապրել միայն բազմակարծիք մթնոլորտում, լավ գործող խորհրդարանական համակարգում: Իսկ նախագահական համակարգում կլինեն հատուկ հրամանագրեր, որոնց միջոցով նախագահը կկարողանա կայացնել իրեն անհրաժեշտ որոշումներ հասարակական կյանքի, տնտեսական պայմանների շուրջ: Այնպես որ, նա ավելի շատ լիազորություններ կունենա բոլոր մակարդակներում:

Selina Dogan: People in Turkey, Including the Armenian Community, Do Not Have Any Hope (EXCLUSIVE)
On the eve of the Constitutional referendum in Turkey to be held on April 16, "Armedia" IAA is conducting interviews with the representatives of the political forces of "Yes" and "No" camps.
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with the representative of Republican People’s Party (CHP), Deputy of the Turkish Parliament with Armenian origin, Selina Dogan.
What is the position of your party on the constitutional changes in Turkey?
- Of course, we are opposing these reforms. We support amendment of this Constitution, but not in this way. Not only Constitution. We propose to amend the whole legislation that comes from the military coup in the 1980s, but they put this agenda – the presidential system, which is not at all what Turkey needs. They are imposing one person system. Everything is going to depend on one person instead of a common sense coming from the parliamentary system. We do not say that the parliamentary system is perfect. Of course, it also needs some reforms.
In the past we agreed with 60 articles with the AKP, but they threw them away and they formed what we have now. The Parliament is not going to have power; there will not be any control for the execution. We keep saying that no one should be attributed to such great powers with no control, because it is a human being, everybody can make mistakes. Democracy means to take necessary measures for these mistakes.
As for our strategy in this campaign, them it is based on country issue. We say that it is not an issue of a certain political party, because that is what AKP is doing. They are trying to reduce these changes to Erdogan’s personality, instead of explaining the changes in the articles. They do not do this at all. They are doing the propaganda of AKP. However, we are trying to say that it is not the question of AKP, you can vote for that party in general elections. In the referendum people are going to be asked whether they want to change the system of governance or no. In all our brochures, booklets we do not have CHP logo, we are trying to conduct an anonymous campaign, as they are trying to criminalize all the opposition, all the "No" sayers. They say "the PKK is saying "No" and also the CHP is saying "No", you should say "Yes"". It is such a dirty campaign they are conducting. So we are trying to cooperate with all those, who say "No", irrespective of who they are  - University students, NGOs, etc. We say it is not a CHP issue, it is a country issue – Turkey’s issue. We want to live together and we do not want to give all the powers to one person.
- What developments should be expected in the internal and external politics of Turkey in case it passes to presidential system?
- The European Union and the Council of Europe have concentrated their attention to Turkey. They keep saying that this is going to be against the European basic, fundamental values – rule of law, independence of powers, multi-pluralism. If "Yes" wins Turkey is going to be alone.
If "Yes" wins, Turkey is going to be a party state, because the presidential system depends on party. So all the judicial system, the Parliament, all the bureaucracy is going to depend on one person, on one political party’s ideology. So anybody, who does not belong to this party is not going to feel not to belong to this country. Already Turkey is extremely polarized, like a fruit cut into two parts. So if "Yes" wins, it is going to be worse. Hundreds of people have already left Turkey, because they do not have any hope, included the Armenian community. "No" will mean hope for living together in the Republic of Turkey. We say that the Republic is the power of the society, but now they give this power to one person, irrespective, who this person is. We are against the system, not a person.
- What changes will the presidential system bring in the policy of the Turkish authorities towards religious minorities?
- If "Yes" vote wins, Turkey is going to be one party state and anybody, who does not belong to that political party, no matter his ethnicity and religion, will not have place. It is going to be a system against pluralism. Of course, all ethnic minorities can live better in a pluralistic atmosphere, in a good functioning parliamentary system. In the Presidential system there will be presidential decrees, through which the President will be able to take necessary decisions about our social life, economic conditions. So he is going to have much more power at all levels.