Սելինա Դողան. Թուրքիայի ժողովուրդը՝ ներառյալ հայ համայնքը, ոչ մի հույս չունեն (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին կայանալիք Սահմանադրական հանրաքվեի նախօրեին «Արմեդիա» ՏՎԳ –ն հարցազրույցներ է վարել «այո» -ի և «ոչ»-ի ճամբարների քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության պատգամավոր, Թուրքիայի խորհրդարանի հայկական ծագում ունեցող ներկայացուցիչ Սելինա Դողանի հետ:
- Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Ձեր կուսակցությունը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ:
- Իհարկե մենք ընդդիմանում ենք այդ փոփոխություններին: Մենք աջակցում ենք Սահմանադրության բարեփոխումներին, բայց ո´չ այս կերպ, ո´չ այս Սահմանադրության: Մենք առաջարկում ենք փոփոխել ամբողջ օրենսդրությունը, որը գալիս է 1980-ականների ռազմական հեղաշրջումից, բայց նրանք որոշել են անցում կատարել նախագահական համակարգի, որը բնավ Թուրքիային պետք չէ: Նրանք պարտադրում են միանձնյա համակարգ: Ամեն ինչ կախված կլինի մեկ անձից՝ խորհրդարանական համակարգի բազմակարծության փոխարեն: Մենք չենք ասում, որ խորհրդարանական համակարգը կատարյալ է: Իհարկե, այն ևս պետք է բարեփոխումների ենթարկել:
Նախկինում մենք ԱԶԿ հետ պայմանավորվել էինք 60 հոդվածների շուրջ, բայց նրանք դեն նետեցին այդ ամենը և ձևավորեցին այն, ինչ ունենք հիմա: Խորհրդարանն այլևս իշխանություն չի ունենալու, այն չի կարողանալու որևէ վերահսկողություն իրականացնել: Մենք շարունակ կրկնում ենք, որ ոչ-ոքի չպետք է նման մեծ լիազորություններ ունենա, քանի որ խոսքը մարդ արարածի մասին է, յուրաքանչյուրը սխալական է: Ժողովրդավարությունը նշանակում է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել այդ սխալներից հնարավորինս խուսափելու համար:
Ինչ վերաբերում է մեր ռազմավարությանն այս քարոզարշավում, մենք պնդում ենք, որ այն, ինչ ԱԶԿ-ն է անում, կուսակցության խնդիր չէ: Նրանք փորձում են այդ փոփոխությունները նույնացնել Էրդողանի անձի հետ՝ հոդվածներում տեղ գտած փոփոխությունների իմաստը բացատրելու փոխարեն: Նրանք անում են զուտ ԱԶԿ քարոզչությունը: Սակայն, մենք փորձում ենք հասկացնել, որ սա ԱԶԿ հարցը չէ՝ դուք կարող եք քվեարկել այդ կուսակցության օգտին համապետական ​​ընտրություններին: Իսկ հանրաքվեին մարդկանց հարցնելու են, արդյո՞ք նրանք ցանկանում են փոխել կառավարման համակարգը, թե՞ ոչ: Մեր բոլոր գրքույկների, բուկլետների վրա մենք չկա ունենալու Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության լոգոն, մենք փորձում ենք իրականացնել անանուն քարոզարշավ, քանի որ նրանք «քրեականացնում» են բոլոր ընդդիմադիրներին, բոլոր «ոչ» ասողներին: Դա նրանց վարած կեղտոտ քարոզարշավն է, իսկ մենք փորձում ենք համագործակցել բոլոր նրանց հետ, ովքեր «ոչ» են ասում, անկախ նրանից, համալսարանի ուսանողներ են, ՀԿ-ներ և այլն:  Իշխանություններն ասում են՝ «Ե՛վ Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը (PKK) ասում է ոչ, և՛ Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը (ԺՀԿ) նույնպես ասում է ոչ: Դուք պետք է ասեք՝ այո»:Նրանք շատ կեղտոտ քարոզարշավ են իրականացնում: Մենք ասում ենք, որ դա ոչ թե ԺՀԿ հարցն է, այլ մեր երկրի հարցն է, Թուրքիայի խնդիրն է: Մենք ուզում ենք ապրել միասին, և չենք ուզում տալ բոլոր լիազորությունները մեկ անձի:
- Ի՞նչ զարգացումներ պետք է սպասել Թուրքիայի ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ, այն դեպքում, եթե անցում կատարվի նախագահական համակարգի:
- Եվրոպական միությունը և Եվրոպայի խորհուրդը կենտրոնացրել են իրենց ուշադրությունը Թուրքիա վրա: Նրանք անընդհատ պնդում են, որ սա դեմ է լինելու  եվրոպական հիմնարար արժեքներին, օրենքի գերակայությանը, իշխանությունների անկախությունը, բազմակարծությանը: Եթե ​​«Այո»-ն հաղթի, Թուրքիան կմնա միայնակ: Եթե ​​«այո»-ն հաղթի, Թուրքիան միակուսակցական պետություն կդառնա, քանի որ նախագահական համակարգը կախված է կուսակցությունից: Այսպիսով, ողջ դատական ​​համակարգը, խորհրդարանը, բյուրոկրատիան, ամենը կախված է լինելու մեկ անձից, մեկ կուսակցության գաղափարախոսությունից: Նա ով չի պատկանում այդ կուսակցությանը, չի կարող զգալ որ պատկանում է այս երկրին:  Արդեն իսկ Թուրքիան չափազանց բևեռացված է՝ ինչպես երկու մասի բաժանված միրգ: Այնպես որ, եթե «Այո» հաղթի, լինելու է շատ ավելի վատ վիճակ: Հարյուրավոր մարդիկ արդեն հեռացել են Թուրքիայից, քանի որ չունեն որևէ հույս՝ ներառյալ հայ համայնքը: Իսկ «Ոչ»-ի հաղթանակաը հույս կնշանակի Թուրքիայի Հանրապետությունում միասին ապրելու համար: Մենք պնդում ենք, որ Հանրապետությունը հանդիսանում է հասարակության ուժը, բայց հիմա նրանք տալիս են իշխանությունը մեկ անձի, անկախ նրանից, թե ով է այդ անձը: Մենք դեմ ենք նման համակարգին, ոչ թե կոնկրետ անձին:
- Ի՞նչ փոփոխություններ կբերի նախագահական համակարգը կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ թուրքական իշխանությունների քաղաքականությանում:
- Եթե «այո»-ն հաղթի, Թուրքիան կդառնա մեկ կուսակցության պետություն, և որևէ մեկը, ով չի պատկանում այդ քաղաքական կուսակցությանը, անկախ նրա ազգային և կրոնական պատկանելությունից, չի գտնի իր տեղը: Դա լինելու է համակարգ բազմակարծության դեմ: Իհարկե, բոլոր ազգային փոքրամասնությունները կարող են ավելի լավ ապրել միայն բազմակարծիք մթնոլորտում, լավ գործող խորհրդարանական համակարգում: Իսկ նախագահական համակարգում կլինեն հատուկ հրամանագրեր, որոնց միջոցով նախագահը կկարողանա կայացնել իրեն անհրաժեշտ որոշումներ հասարակական կյանքի, տնտեսական պայմանների շուրջ: Այնպես որ, նա ավելի շատ լիազորություններ կունենա բոլոր մակարդակներում:

Селин Доган: у народа Турции, включая и армянскую общину, нет никаких надежд (эксклюзив)
До прошедшего 16 апреля в Турции референдума по конституционным реформам ИАА "Армедиа" провела ряд интервью с политическими представителями лагерей "да" и "нет". ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с депутатом парламента Турции от Народно-республиканской партии (НРП) Селин Доган, которая имеет армянские корни.
- Какова позиция вашей партии в отношении конституционных реформ в Турции?
- Конечно, мы находимся в оппозиции к этим реформам. Мы поддерживаем конституционные реформы, но не в таком виде, не эту Конституцию. Мы предлагаем реформировать все законодательство, которое берет начало с военных переворотов с 1980-ых годов. Однако турецкие власти решили перейти к президентской форме правления, которая вовсе не нужна Турции. Они навязывают систему единоличного правления. Теперь все будет зависеть от одной личности - вместо плюрализма мнений парламентской системы. Мы не утверждаем, что парламентская система идеальна, конечно, она также должна быть реформирована. Ранее с правящей Партией справедливости и развития (ПСР) мы пришли к соглашению вокруг 60-и статей, однако они отбросили в сторону все договоренности и подготовили то, что мы имеем сегодня. У парламента больше не будет власти, он не сможет осуществлять какой- либо контроль. Мы все время повторяли, что никто не должен иметь таких больших полномочий, поскольку речь идет о человеческом существе, и тут любой может совершить ошибки. Демократия означает привлечение необходимых средств во избежание возможных ошибок. Что касается нашей стратегии в пропагандистской кампании, то мы утверждаем, что то, что делает ПСР, не является вопросом партии. Они пытаются эти реформы отождествлять с личностью Эрдогана - вместо того, чтобы объяснять смысл изменений в статьях (Конституции – ред.). Они ведут лишь агитацию за ПСР. Однако мы пытаемся объяснять, что это не вопрос ПСР, что за эту партию можно проголосовать на общереспубликанских выборах. А на референдуме у людей будут спрашивать - желают ли они изменить систему правления или нет? На всех наших книжках, буклетах нет логотипов НРП, мы пытаемся провести анонимную кампанию, поскольку они "криминализируют" всех оппозиционеров, всех говорящих "нет". Это их грязная кампания, а мы пытаемся сотрудничать со всеми теми, кто говорит "нет" - независимо от того, являются они  студентами университетов, представителями НПО и т.д. Власти говорят: "и Рабочая партия Курдистана (PKK), и Народно-республиканская партия (НРП) говорят "нет". Вы должны сказать – "да"". Они проводят очень грязную кампанию. Мы говорим, что это не вопрос НРП, это вопрос будущего всей страны, всей Турции. Мы желаем жить вместе и не хотим отдавать все полномочия одному человеку.
- Чего можно ожидать во внутренней и внешней политике Турции в случае, если в стране произойдет переход к президентской системе правления?
- Европейский Союз и Совет Европы сконцентрировали свое внимание на Турции. Они постоянно твердят, что изменения в Конституции будут против основополагающих европейских ценностей, верховенства закона, независимости властей (ветвей властей – ред.), плюрализма мнений. Если победит "да", Турция останется одна. Если победит "да", Турция станет однопартийным государством, поскольку президентская система зависит от партии. Таким образом, вся судебная система, парламент, бюрократия – все будет зависеть от одной личности, от одной партийной идеологии. Тот, кто не принадлежит данной партии, не может почувствовать, что принадлежит этой стране. Турция уже чересчур поляризована - как плод,  разделенный на две части. Так что если победит "да", будет намного худшая ситуация. Сотни людей уже покинули Турцию, поскольку у них нет никакой надежды, включая и армянскую общину. А победа "нет" означает надежду на то, что мы будем вместе жить в Республике Турция. Мы утверждаем, что Республика является силой общества, однако сегодня они передают власть одному человеку, независимо от того, кем является этот человек. Мы - против подобной системы, а не конкретной личности.
- Какие изменения привнесет президентская система правления в политику турецких властей по отношению к религиозным меньшинствам?
- Если победит "да", Турция станет страной одной партии, и любой, кто не принадлежит этой политической партии, независимо от его национальной и религиозной принадлежности, не найдет места для себя. Это будет система, противостоящая плюрализму мнений. Конечно, все национальные меньшинства смогут жить лучше только в атмосфере плюрализма мнений, в слаженно работающей парламентской системе. А при президенсткой системе правления будут издаваться особые декреты, с помощью которых президент сможет претворить в жизнь свои решения, касающиеся общественной, экономической жизни страны. Так что он будет иметь больше полномочий на всех уровнях...