The Independent-ը՝ Արցախում հույսի և ֆուտբոլի մասին
Արցախի ֆուտբոլի ասոցիացիան երկարատև պայքար է սկսել ՈւԵՖԱ-ի կողմից արդեն 30 տարի պատերազմի ստվերում ապրող տարածաշրջանի ճանաչման համար, գրում է The Independent-ը «Ֆուտբոլը և հույսը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում. մոռացված տարածաշրջանը պայքարում է ՖԻՖԱ-ի պատժամիջոցների դեմ» վերնագրով հոդվածում:
«Մի օր Արցախի ազգային թիմը կմասնակցի Աշխարհի գավաթին և Եվրոպայի առաջնությանը: Վաղ թե ուշ Ադրբեջանը կճանաչի Արցախի անկախությունը և մենք կմասնակցենք ոչ միայն ֆուտբոլին, այլև միջազգային կյանքի բոլոր ասպեկտներին», - բրիտանական հեղինակավոր պարբերականի հետ զրույցում նշել է Արցախի ֆուտբոլի ասոցիացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանը:
The Independent-yը հիշեցնում է, որ ՈւԵՖԱ-ի հետ քննարկումները Արցախի ֆուտբոլի ասոցիացիայի անդամակցության շուրջ սկսվել են 2016 թվականի նոյեմբերին. մինչև 2016 թվականը Արցախում չկար կազմակերպված ֆուտբոլ: Նշվում է, որ միակ պաշտոնական ֆուտբոլային ակումբը՝ «Արցախ»-ը հինադրվել է այդ նույն թվականի մարտին: «Մենք մի շարք ընկերական հանդիպումներ ենք ունեցել Հայաստանից, երբեմն էլ Վրաստանից թիմերի հետ: Սակայն մենք երբեք մրցակցային խաղեր չենք ունեցել: Դա անհնար է մեզ համար», - The Independent-ի հետ զրույցում նշել է ՈւԵՖԱ-ի լիցենզավորված մարզիչ Սլավա Գաբրիելյանը:

The Independent About Football and Nagorno-Karabakh Republic
"Inside the offices of the Artsakh Union of Freedom Fighters, the Head of the Artsakh Football Association (AFA) uses carefully chosen words to explain how his organisation has begun the long process of winning UEFA recognition for a region which has spent 30 years living in the shadow of war." This was written in an article titled "Football and hope in the Nagorno-Karabakh Republic - a forgotten region fighting Fifa's sanctions" published by The Independent.
In The Independent’s talk with Samuel Karapetyan, the latter said that one day soon, the Artsakh national team will participate in the World Cup or European Championship.
"We are hopeful", reiterates Karapetyan. "In fact we are convinced that recognition will come soon, because all the world is interested in establishing peace in this region. Sooner or later Azerbaijan will recognize Artsakh, then we will participate not just in football but in every aspect of international life".
The Independent reminds that the preliminary discussions with Uefa over the AFA’s membership began in November 2016.
"Before 2006 there was no organized football in Artsakh" says Slava Gabrielyan, the Uefa Pro-license coach with responsibility for selecting the nascent NKR national team. March 1st of that year saw the establishment of FC Artsakh, the region’s only formal football club, but there has never been a national championship here for the team to compete in. "We have some friendly games against teams from Armenia and sometimes from Georgia", he says. "But we never have competitive games. It’s not possible for us,"The Independent writes.