Իտալական դատարանը բջջային հեռախոսներն ուղեղի քաղցկեղի առաջացման «մեղավորներ» է ճանաչել
Իտալիայի Իվերա քաղաքում դատարանը սահմանել է, որ 15 տարիների ընթացքում օրական 3-4 ժամ տևողությամբ բջջային հեռախոսազրույցները հանգեցրել են տեղի ընկերություններից մեկի ղեկավարի մոտ ուղեղի քաղցկեղի առաջացման, փոխանցում է BBC-ն:
Ուսումնասիրելով 57-ամյա Ռոբորտո Ռոմեոյի հայցն ընդդեմ սոցիալական ծառայությունների, դատարանը որոշել է, որ նա պետք է պետական թոշակ ստանար վտանգի դիմաց: Սոցծառայությունների փաստաբանները կարող են բողոքարկել դատարանի որոշումը:
Ինքը Ռոմեոն հեռու է բջջային կապի կիրառման նվազեցման մտքից. «Ես ընտրություն չունեի, ինձ պետք էր կազմակերպել աշխատանքային գործընթացը և զրուցել գործընկերներիս հետ ամենուր 15 տարի շարունակ: Բաց ես հավատում եմ, որ պետք է ավելի շատ իմանալ բջջային հեռախոսների ճիշտ օգտագործման մասին»,- նշել է նա:
Ինչպես նշում են գիտնականները, քաղցկեղի առաջացման վտանգը բջջային հեռախոսների ընդհատ օգտագործման պարագայում, ծայրահեղ քիչ հավանական է, մինչդեռ ռիսկը կա դրանց անընդհատ օգտագործման պարագայում:

An Italian court has ruled that excessive, work-related use of a mobile phone caused an executive to develop a benign brain tumour, The Guardian reports.
In what could become a landmark ruling, the court in the northern town of Ivrea awarded the plaintiff a state-funded pension.
Roberto Romeo, 57, had testified that his work duties obliged him to use his mobile for three to four hours of each working day for 15 years.
Romeo said he did not want to demonise mobiles, "but I believe we have to be more aware about how to use them.
"I had no choice but to use my mobile to talk to colleagues and organise work – for 15 years I was calling all the time, from home, in the car.
Scientific studies of the potential health risks of mobile phones have mostly concluded that they pose no serious risk to human health at the level of most people’s use.