Իտալական դատարանը բջջային հեռախոսներն ուղեղի քաղցկեղի առաջացման «մեղավորներ» է ճանաչել
Իտալիայի Իվերա քաղաքում դատարանը սահմանել է, որ 15 տարիների ընթացքում օրական 3-4 ժամ տևողությամբ բջջային հեռախոսազրույցները հանգեցրել են տեղի ընկերություններից մեկի ղեկավարի մոտ ուղեղի քաղցկեղի առաջացման, փոխանցում է BBC-ն:
Ուսումնասիրելով 57-ամյա Ռոբորտո Ռոմեոյի հայցն ընդդեմ սոցիալական ծառայությունների, դատարանը որոշել է, որ նա պետք է պետական թոշակ ստանար վտանգի դիմաց: Սոցծառայությունների փաստաբանները կարող են բողոքարկել դատարանի որոշումը:
Ինքը Ռոմեոն հեռու է բջջային կապի կիրառման նվազեցման մտքից. «Ես ընտրություն չունեի, ինձ պետք էր կազմակերպել աշխատանքային գործընթացը և զրուցել գործընկերներիս հետ ամենուր 15 տարի շարունակ: Բաց ես հավատում եմ, որ պետք է ավելի շատ իմանալ բջջային հեռախոսների ճիշտ օգտագործման մասին»,- նշել է նա:
Ինչպես նշում են գիտնականները, քաղցկեղի առաջացման վտանգը բջջային հեռախոսների ընդհատ օգտագործման պարագայում, ծայրահեղ քիչ հավանական է, մինչդեռ ռիսկը կա դրանց անընդհատ օգտագործման պարագայում:

Суд признал мобильник причиной опухоли мозга
Суд в городе Ивреа северо-западного итальянского региона Пьемонт постановил, что разговоры по мобильному телефону по три-четыре часа в день в течение 15 лет привело к развитию доброкачественной опухоли мозга у управляющего одной из местных компаний, передает BBC.
Рассмотрев иск, поданный 57-летним Роберто Ромео к социальным службам, суд счел, что ему полагается государственная пенсия за вредность. При этом адвокаты соцслужб могут обжаловать это решение.
Сам Ромео при этом далек от того, чтобы демонизировать сотовую связь: "У меня не было выбора - мне необходимо было организовывать рабочий процесс и беседовать с коллегами все время - хоть в машине, хоть дома - в течение 15 лет".
"Но я верю, что нам следует знать больше о том, как пользоваться мобильными", - добавил итальянец.
Как отмечают ученые, риск возникновения опухолей от непродолжительного использования мобильных телефонов крайне невелик, однако он присутствует при постоянном использовании таких устройств.