Երուսաղեմի արխիվում Հայոց ցեղասպանության մասին կորսված ապացույցներ են հայտնաբերվել
Երուսաղեմի արխիվում հայտնաբերվել է կորսված ապացույց, որը հետազոտողներն անվանել են «ծխացող ատրճանակ»՝ 1915թ. Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության անհերքելի ապացույց: Այս մասին հայտնում է Իսրայելական The Jerusalem Post թերթը:
The New York Times-ի փոխանցմամբ` Մասաչուսեթսի Քլարկ համալսարանի թուրք հետազոտող Թաներ Աքչամի մոտ է հայտնվել ռազմական դատարանի դատավարություններից մի հեռագրի բնօրինակ, որում դատապարտվել էին Հայոց ցեղասպանության ծրագրողները։ Այս հիմնական ապացույցը վաղուց անհետացած է եղել, և հենց փաստաթղթերի բնօրինակների բացակայությունն է պատճառ հանդիսանում, որ ներկայիս Թուրքիան շարունակում է  Ցեղասպանության հարցում ժխտողական քաղաքականություն վարել:
«Մինչ այժմ անհերքելի ապացույցներ չունեինք։ Սակայն սա «ծխացող ատրճանակ է»»,- The New York Times-ին է ասել Աքչամը։
Կոդավորված հեռագիրը օսմանյան բարձրաստիճան պաշտոնյա Բեհաէդդին Շաքիրից է` ուղղված իր գործընկերոջը: Հեռագրում նա ցանկանում է մանրամասներ ճշտել արևելյան Անատոլիայում հայերի տեղահանումների ու սպանությունների վերաբերյալ։ Այս հեռագրի պատճենն օգտագործվել էր Շաքիրի դատավարության նպատակով, որից անմիջապես հետո գրեթե բոլոր փաստաթղթերի և վկայությունների բնօրինակներն անհետացել էին՝ գիտնականներին ստիպելով թեմայի շուրջ իրենց հետազոտությունները կատարել` հիմնվելով երկրորդական աղբյուրների վրա:
Times-ի փոխանցմամբ` 1922-ին, երբ կայսրության վերահսկողությունն անցավ թուրք ազգայնականների ձեռքը, Ստամբուլի հայ ղեկավարները 24 արկղ փաստաթղթեր են ուղարկել Անգլիա։ Այնուհետև այդ փաստաթղթերը մի եկեղեցականի խնամքի տակ տեղափոխվել են Ֆրանսիա, ապա ի վերջո հայտնվել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի արխիվում, որտեղ էլ դրանք պահվել են 1930-ից մինչ այսօր և անհասանելի են մնացել գիտնականների համար «ոչ լիովին պարզ պատճառներով»։
Նյու Յորքում հեռագրի բնօրինակի լուսանկարները Աքչամին է փոխանցվել հայ մահացած վանականի եղբորորդու կողմից։

Lost Evidence on Proofing the Armenian Genocide Discovered in Jerusalem Archive
Lost evidence was recently recovered in a Jerusalem archive that researchers have called "smoking gun" proof of the Armenian Genocide by Ottoman Turkey.
The New York Times reported on Saturday that Taner Akcam, a Turkish historian at Clark University in Worcester, Massachusetts, came upon an original telegram from the military tribunals that initially convicted the genocide’s planners. This key evidence has long been missing, and the lack of original documents, the Times said, is the foundation of the Turkish narrative of denying the genocide, the Jerusalem Post reports.
"Until recently, the smoking gun was missing," Akcam told the Times. "This is the smoking gun."
The telegram, in code, is from Behaeddin Shakir, a high-ranking Ottoman official, to a colleague, inquiring about specifics regarding the deportation and murder of Armenians in eastern Anatolia. A copy of this telegram was used in Shakir’s conviction, shortly before almost all original documents and testimony went missing, forcing scholars to rely on secondary sources for their research on the topic.
According to the Times, Armenian leadership in Istanbul shipped 24 boxes of records to England when Turkish nationalists were seizing control of the country in 1922. The documents then made their way to France in the care of a bishop and finally to the archive of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, where they’ve remained since the 1930s, inaccessible to scholars "for reasons that are not entirely clear."
Akcam came upon photographs of the original telegram in New York, where they were in the possession of the nephew of a deceased Armenian monk.