ԵԽԽՎ-ում պահանջում են Պեդրո Ագրամունտի հրաժարականը
Ինչպես ավելի վաղ նշել էինք, Ստրասբուրգում  այսօր՝ ապրիլի 24-ին մեկնարկեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանը, որը կտևի մինչև ապրիլի 28-ը։
Նշենք, որ նստաշրջանի առաջին աշխատանքային օրվա մեկնարկից հետո պատգամավորները պահանջեցին ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամոնտի հրաժարականն ու նրան դուրս հանեցին դահլիճից, ԵԽԽՎ-ում տեղի ունեցավ քննարկում՝ պատգամավորներին ուղղված կոռուպցիայի պնդումների թեմայով, հաղորդում է panorama.am կայքը։
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը NEWS.am գործակալության թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ ԵԽԽՎ բոլոր քաղաքական խմբերի առավոտյան նիստերը նվիրված են եղել Պեդրո Ագրամունտի շուրջ զարգացող իրավիճակին։ Գործակալությունը հաղորդում է, որ բոլոր խմբերը համակարծիք են եղել, որ Պեդրո Ագրամունտն իր գործողություններով կորցրել է վստահությունը և, ըստ էության, գործ ունեն քաղաքական հասունացող ճգնաժամի հետ։

Deputies of PACE demand Agramunt’s Resignation
The session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on Monday was marked by unprecedented events and demands of the deputies with regard to the resignation of PACE President Pedro Agramunt.
Member of the Armenian delegation, Samvel Farmanyan, told NEWS.am  agency, that all the morning sessions were dedicated to the situation connected with Agramunt. All the groups agreed that the latter has lost credibility and, basically, a political crisis is becoming imminent.
“After the session of the political groups, the socialist faction came up with a statement, basically demanding the resignation of Pedro Agramunt. Like the European People’s Party (EPP), we adopted a similar decision, according to which Agramunt and two persons accompanying him, who the Armenian community remembers as pro-Azerbaijani lobbyists, must respond to the questions of all the groups in the format of public hearings, which must take place tomorrow morning,” Farmanyan said.
In his words, the situation is unprecedented. “Agramunt had to interrupt the session and take a 10-minute break, but he didn’t return to the session after the break,” Farmanyan said.