Թրամփը մտադիր է Հարավային Կորեայից 1 մլրդ դոլար պահանջել THAAD համակարգի համար
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մտադիր է Հարավային Կորեայից 1 մլրդ դոլար պահանջել հակահրթիռային պաշտպանության THAAD համակարգի համար, որն ուղարկվել է Հյուսիսային Կորեայի կողմից պոտնեցիալ սպառնալիքից այդ երկիրը պաշտպանելու համար: Այս մասին Թրամփը հայտարարել է Reuters գործակալության հետ զրույցում:
«Ես տեղեկացրել եմ Հարավային Կորեային, որ վատ չէր լինի, որ նրանք վճարեին: Այդ համակարգի արժեքը 1 մլրդ դոլար է», - նշել է Թրամփը:
Հարավային Կորեայում արդեն նշել են, որ չեն պատրաստվում շեղվել նախնական պայմանավորվածությունից՝ իրենք տրամադրում են տարածք և օբյեկտներ, իսկ ԱՄՆ-ը վճարում է THAAD-ի տեղակայման և շահագործման համար:

Трамп хочет получить $1 млрд от Южной Кореи за систему THAAD
Президент США Дональд Трамп заявил, что намерен требовать у Южной Кореи $1 млрд за предоставленную стране систему ПРО THAAD, которая направлена на защиту от потенциальной угрозы со стороны КНДР. Об этом, как передает gazeta.ru, он рассказал в интервью Reuters.
"Я уведомил Южную Корею, что было бы неплохо, если бы они заплатили. Это система стоимостью один миллиард долларов. Она феноменальна, стреляет по ракетам прямо в небе", - заявил Трамп.
Бывший сотрудник Госдепартамента на условиях анонимности рассказал агентству, что система ПРО THAAD стоит около $1,2 млрд, добавив, что США не хотели продавать ее Сеулу. По его словам, США хотели оставить ПРО в своем собственном арсенале, развернутом на Корейском полуострове.