Առաջին պաշտոնական այցերով Թրամփը կմեկնի Սաուդյան Արաբիա, Իսրայել և Վատիկան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն անվանել է այն երկրները, որտեղ նա, որպես նախագահ, առաջին պաշտոնական այցերը կիրականացնի, հաղորդում է Euronews-ը:
Այդ երկրներն են՝ Սաուդյան Արաբիա, Իսրայել և Վատիկան:
ԱՄՆ նախագահը մտադիր է միավորել երեք կրոնական ուղղությունների հետևորդներին ահաբեկչության դեմ պայքարի գործում. «Այս այցելությունները կիրականացվեն մինչ ՆԱՏՕ-ի և «Մեծ յոթնակի» անդամների հետ հանդիպումները և կմերկարկեն Սարուդյան Արաբիա կատարվելիք պատմական այցով, որտեղ հանդիպում կլինի մուսուլմանական աշխարհի առաջնորդների հետ: Հենց այսպես մենք կարող են մուսուլման մեր գործընկերներին ներքաշել ահաբեկչության և բռնության դեմ պայքարում»,- ասված է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդվում է, որ Թրամփը հայտարարել է նաև Իսրայելի և Պաղեստինի միջև բռնության դադարեցման և խաղաղ համաձայնության հասնելու համար ջանքեր ներդնելու պատրաստակամության մասին:

С первыми официальными визитами Трамп посетит в Саудовскую Аравию, Израиль и Ватикан
Президент США Дональд Трамп подписал в четверг указ в защиту свободы слова и религиозной свободы. Он также назвал страны, которые посетит с первыми официальными визитами в конце мая, передает Euronews.
Речь идет о Саудовской Аравии, Израиле и Ватикане. Трамп стремится объединить последователей трёх мировых религий для борьбы с терроризмом: "Эти визиты пройдут до начала встреч стран-членов НАТО и членов "Большой семерки" и начнутся с поистине исторической встречи в Саудовской Аравии с лидерами всего мусульманского мира. Именно так мы заложим новую основу для сотрудничества и поддержки наших мусульманских союзников в борьбе с экстремизмом, терроризмом и насилием".
Трамп заявил также, что намерен приложить усилия для прекращения насилия и достижения мирного соглашения между Израилем и Палестиной.