Եվրոպան կարող է կարևոր դեր խաղալ, եթե 27 երկրները միասնական գործեն. նախկին եվրապատգամավոր (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Եվրոպական խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Ալեսանդրո Բատիլոչիոյի հետ՝  ԵՄ վերջին զարգացումների և Եվրամիության ապագայի վերաբերյալ:
- Ինչպիսի՞ն է Ձեր դիրքորոշումը Brexit-ի հարցում: Ի՞նչ եք կարծում, այն կթուլացնի Եվրոպան և նախադեպ կդառնա՞ այլ ԵՄ երկրների համար:
- 2017 թ.-ին մենք նշում ենք Հռոմի պայմանագրի 60-ամյակը: Խաղաղության, բարեկեցության և համագործակցության 6 տասնամյակ: ԵՄ ընտանիքը սկիզբ առավ 6 անդամ պետություններից և հասավ 28-ի: Հիմա առաջին անգամ երկիր է հեռանում այդ ընտանիքից: Ես չեմ կարող ժխտել նման իրադարձության չափազանց մեծ կարևորությունը: Կարծում եմ, որ Մեծ Բրիտանիան պետք է դիմակայի մի քանի դժվար մարտահրավերների, գուցե նաև այն պատճառով, որ, հավանաբար, «Կոշտ Brexit» տեղի կունենա, ոչ թե «փափուկ Brexit»: Այնպես որ, ԵՄ-ն վերանայում է բոլոր կանոնները տնտեսական դյուրացման և փոխանակումների հետ կապված:
Մեծ Բրիտանիան կշարունակի մնալ «մտերիմ ընկեր», բայց ոչ այլևս «ընտանիքի անդամ»: Վերջին տարիներին Լոնդոնը վստահաբար եղել է ֆինանսական Եվրոպայի մայրաքաղաքը: Այս իրավիճակը նույնպես պատրաստվում է փոխվել: Երկարաժամկետ հեռանկարում, կարծում եմ, Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիները կգիտակցեն, որ ԵՄ-ից հեռանալը կոպիտ սխալ էր: Բայց Եվրոպան, այս նոր տարբերակով, պետք է շարունակի ամրապնդել իր կապերը և ծրագրերն արդեն նորացված ոգով, և գուցե ավելի մոտ կանգնի իր քաղաքացիներին:
- Ըստ ձեզ, որո՞նք են այն հիմնական մարտահրավերները, որոնց Եվրոպան բախվում է այժմ: Արդյո՞ք պատշաճ աշխատանք է տարվում դրանք հաղթահարելու համար:
- Պոպուլիզմը գլուխ է բարձրացնում ամբողջ Եվրոպայում: Դա լուրջ ռիսկ է հետագա ինտեգրման համար: Եվրոպական բաղադրատոմսերը պետք է ավելի լավ ներկայացվեն քաղաքացիներին: Եվրոպացիները պետք է ավելի լավ տեղյակ լինեն միասնականության առավելություններին՝ 28, ըմմ…27 պետությունների և գրեթե կես միլիարդ մարդու առավելություններին:
Երեք այլ մարտահրավերները, որ ես անձամբ տեսնում եմ մոտ ապագայում, հետևյալն են. ներգաղթի խնդիրը, իրական միասնական արտաքին քաղաքականության ձևավորումը (ոչ միայն բարձր ներկայացուցիչ`առանց իրական լիազորությունների և 27 տարբեր ձայներ), ինչպես նաև նոր հարաբերությունների հաստատումն ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի հետ՝ այս նոր միջազգային իրողության պայմաններում: Պայմանագրերը հնարավորություն են տալիս քայլեր ձեռնարկել այդ ոլորտներում, սակայն այս պահին ոչ մի մեծ նախաձեռնություն չի առաջացել, գուցե նաև այն պատճառով, որ սա ընտրական տարի է բազմաթիվ երկրներում: Առաջիկա ամիսներն իսկապես կարևոր են լինելու:
- Ամեն մարտահրավեր հնարավորություն է: Ժամանակը չէ՞ «թարմացնելու» ԵՄ քաղաքականությունը՝ դրա հետագա զարգացումն ապահովելու համար:
- Այո՛, ճիշտ այդպես: Առայժմ միայն տնտեսական հարցերում են անդամ-պետությունները հասել խորը համաձայնագրերի: Բայց արդեն իրոք ժամանակն է քաղաքական և հասարակական Եվրոպայի, որտեղ բոլոր երկրները պետք է ներկայացնեն իրենց ինքնությունը, ինչպես նաև ակտիվորեն մասնակցեն ավելի լայն ընդհանուր ծրագրերին:
Եվրոպական միության կարգախոսն է «Միասնությունը բազմազանության մեջ», և ես կարծում եմ, որ դա նաև ուղենիշ է մոտ ապագայում նպատակներին հասնելու համար: Գլոբալացող աշխարհում առանձին պետությունների դերը գնալով թուլանում է ... Եվրոպան կարող է կարևոր դեր խաղալ միայն այն դեպքում, եթե 27 երկրները միասնական գործեն՝ որպես մեկ երկիր: Դա իմ, ցանկությամբ լի, մոտեցումն է:

Экс-евродепутат - о трех главных вызовах Европы (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с бывшим депутатом Европейского парламента Александро Баттилочи - о последних событиях в ЕС и будущем Евросоюза.
- Какова Ваша позиция по Brexit-у? Ослабит ли он Европу, станет ли прецедентом для других стран-членов ЕС?
- В 2017-ом мы отмечаем 60-летие Римского договора - шесть десятилетий мира, благосостояния и сотрудничества. Семья ЕС стала строиться с шести государств-членов и дошла до 28-и. Сегодня впервые эту семью покидает один из ее членов. Я не могу отрицать чрезвычайную важность подобного события. Думаю, что Великобритании предстоит противостоять нескольким трудным вызовам, хотя бы по той причине, что, вероятно, будет иметь место "жесткий", а не "мягкий" Brexit. Так что, ЕС пересматривает все свои правила, связанные с либерализацией экономики и с обменом. Великобритания продолжит оставаться "близким другом", но уже не "членом семьи". В последние годы Лондон, безусловно, был финансовой столицей Европы. И это состояние также готовится к переменам. В долгосрочной перспективе, думаю, граждане Великобритании осознают, что уход из ЕС – это грубая ошибка. Но Европа - в своем новом варианте - должна продолжать укреплять свои связи и проекты уже в духе обновления, и, может, станет ближе к своим гражданам.
- По Вашему, каковы те основные вызовы, с которыми сегодня сталкивается Европа? Ведется ли должная работа по их преодолению?
- Популизм поднимает голову во всей Европе. Это серьезный риск для дальнейшей интеграции. Европейские рецепты должны быть лучше представлены гражданам. Европейцы должны быть лучше информированы о преимуществах единения почти полмиллиарда людей – 28-и... г-м... 27-и государств. Три вызова, которые я вижу в ближайшем будущем, следующие: проблема миграции, реальное формирование единой внешней политики (не только в виде высокого представителя, без реальных полномочий и 27-и различных голосов), а также - в нынешних условиях международных реалий - установление новых отношений с США и Россией. Договора дают возможность предпринимать шаги в этих направлениях, однако на данный момент какой-либо заметной инициативы нет, может, и по той причине, что этот год предвыборный во многих странах. Последующие месяцы, на самом деле, будут важными.
- Каждый вызов, в свою очередь, является возможностью. Не время ли "освежить" политику ЕС для обеспечения ее дальнейшего развития?
- Да, это точно! Пока лишь в экономических вопросах государства-члены ЕС достигли глубоких соглашений. Но уже на самом деле настало время политической и общественной Европы, где все страны должны представлять собственную идентичность, как и активно участвовать в более широких общих программах. Девизом Европейского Союза является "Единство в многообразии", и я думаю, что он также является ориентиром для достижения целей в ближайшей перспективе. В глобализирующемся мире роль отдельных государств становится все слабее и слабее... Европа может играть важную роль лишь в том случае, если 27 стран будут действовать единым образом, как одна страна. Это подход, полностью исходящий из моего желания.