Յարոսլավ Լիսովոլիկ. ԵԱՏՄ-ում միասնական արժույթի ներդրման պայմաններ դեռևս չկան (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը Եվրասիական Զարգացման Բանկի (ԵԶԲ) գլխավոր տնտեսագետ  Յարոսլավ Լիսովոլիկի հետ:
- Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման հիմնական ուղղվածությունների և մակրոէկոնոմիկայի նախարար Տատյանա Վալովայան կարծիք է հայտնել, որ միասնական արժույթի ներմուծումը ԵԱՏՄ–ի համար աղետով կավարտվի. ինչպե՞ս կարող եք մեկնաբանել այս գնահատականը:
- Դա ցույց է տալիս, որ ԵԱՏՄ-ում միասնական արժույթի ներդրման պայմաններ դեռևս չկան: Միասնական արժույթի ներդրումն առանց օբյեկտիվ տնտեսական պայմանների հղի է մասնատման վտանգով միասնական արժութային ոլորտում և այլ բացասական հետևանքներով տնտեսական ինտեգրման համար: Ներկայումս, ԵԱՏՄ երկրների միասնական արժույթի հարցը դեռ օրակարգում չէ, և նախքան իրավիճակն այս ոլորտում կփոխվի հօգուտ արժույթի ինտեգրմանը, պահանջվում է ԵԱՏՄ երկրների  մակրոտնտեսական քաղաքականության բավականաչափ տևական կոորդիանցիա, ինչպես նաև մակրոտնտեսական անհավասարության կրճատում, այդ թվում գնաճի, բյուջեի դեֆիցիտի և պետական պարտքի մակարդակի:
- Ի՞նչ եք կարծում, միասնական արժույթի բացակայությունը չի սահմանափակում արդյոք այնպիսի տնտեսական ինտեգրացիոն կառույցի զարգացման հեռանկարները, ինչպիսին ԵԱՏՄ-ն է:
- Ես կարծում եմ, որ այս պահին միասնական արժույթի ներդրումը կարող է տեղիք տալ ավելի մեծ ռիսկերի աճի: Որպեսզի միասնական արժույթի ներդրումը մեր երկրներում դառնա տնտեսական աճի գործոն, պետք է երկար նախապատրաստական ​​փուլ, տնտեսական ինտեգրման երկարամյա պտուղների ամրապնդում և, իհարկե, մակրոտնտեսական քաղաքականության  համակարգում: ԵՄ-ի օրինակը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ ինտեգրման երկարատև նախապատրաստման և միասնական արժույթի  կյանքի սկզբնական փուլում բավականին  հաջող  փորձի դեպքում, հետագայում միևնույն է դժվարություններ ու մարտահրավերներ ի հայտ եկան՝ ինտեգրացիոն գործընթացների ոչ բավարար հավասարակշռության և  անցկացվող մակրոտնտեսական քաղաքականության հետ կապված: Այս ամենը վկայում է, որ ներկա պահին մեր երկրները պետք է կենտրոնանան տնտեսական անհավասարակշռությունը նվազեցնելու,  ինչպես նաև տնտեսական քաղաքականության համակարգումը բարելավելու շուրջ՝ այդ թվում ընթացիկ հակաճգնաժամային միջոցառումների  անցկացման առումով:

Ярослав Лисоволик: "Условий для введения единой валюты в ЕАЭС пока нет"(эксклюзив)
Эксклюзивное интерью ИАА "Армедиа" с  главным экономист ом Евразийского Банка Развития (ЕАБР) Ярославом Лисоволиком
- Примерно неделю назад министр по основным направлениям интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая во время лекции "Современное состояние и перспективы евразийской интеграции. Вызовы и угрозы ЕАЭС" озвучила мнение о том, что введение единой валюты для ЕАЭС завершится катастрофой. Как можете прокомментировать эту оценку?
- Это говорит о том, что условий для введения единой валюты в ЕАЭС пока нет. Введение единой валюты при отсутствии объективных макроэкономических условий чревато дезинтеграцией единой валютной зоны и другими негативными последствиями для экономической интеграции. На данный момент вопрос о единой валюте стран ЕАЭС не стоит на повестке дня, и прежде чем ситуация в этой сфере изменится в пользу валютной интеграции, необходим достаточно продолжительный период успешной координации макроэкономической политики всеми странами ЕАЭС, а также снижение макроэкономических дисбалансов, в том числе по инфляции, дефициту бюджета и уровню госдолга.
- Как Вы считаете, отсутствие единой валюты не ограничивает темпы и перспективы развития такого экономического интеграционного образования, как ЕАЭС?
- Я думаю, что на данный момент введение единой валюты может породить больше рисков для роста, чем драйверов. Для того, чтобы введение единой валюты стало фактором роста в наших странах, необходим продолжительный подготовительный этап и закрепление многолетних плодов экономической интеграции и координации макроэкономической политики. Пример ЕС свидетельствует о том, что даже на основе длительной подготовки и опыта интеграции за достаточно успешным начальным этапом жизни единой валюты в дальнейшем возникали трудности и вызовы, связанные с недостаточной сбалансированностью интеграционных процессов и проводимой макроэкономической политикой. Все это говорит о том, что на данный момент нашим странам необходимо сконцентрироваться на снижении своих экономических дисбалансов, а также на улучшении координации экономической политики, в том числе с точки зрения проводимых анти-кризисных мер.