ՄԲ Խորհրդարանի անդամ. չեմ կարծում, որ հանրաքվեի դեպքում Հս. Իռլանդիան կցանկանա դուրս գալ Միացյալ Թագավորության կազմից
«Արմեդիա» ՏՎԳ ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Հյուսիսային Իռլանդիայի քաղաքական գործիչ և Դեմոկրատական ​​ ​​կուսակցությունից Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի պատգամավոր, Ջեֆրի Դոնալդսոնի հետ՝ վերջերս տեղի ունեցած ԵՄ գագաթաժողովի և Brexit-ից հետո Հյուսիսային Իռլանդիայի ապագայի վերաբերյալ:
- Պարոն Դոնալդսոն, կա՞ արդյոք որևէ կոնսենսուս ԵՄ-ի և Մեծ Բրիտանիայի միջև՝ ամրագրելու Հյուսիսային Իռլանդիայի և Իռլանդիայի Հանրապետության վերամիավորման, ինչպես նաև միացյալ Իռլանդիան ԵՄ-ի անդամ պետություն դարձնելու հնարավորությունը:
- Համաձայն ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ Բրիտանական կառավարության, Իռլանդիայի կառավարության և Հյուսիսային Իռլանդիայի քաղաքական կուսակցությունների միջև արդեն իսկ համաձայնեցված է, որ ընտրությունը, թե արդյոք Հյուսիսային Իռլանդիան պետք է մնա Միացյալ Թագավորության կազմում, թե միավորվի  Իռլանդիայի հետ, բացառապես պատկանում է Հյուսիսային Իռլանդիայի ժողովրդին:  Դա կարող է վճռվել միմիայն հանրաքվեի միջոցով, և միայն Հյուսիսային Իռլանդիայի ժողովուրդը պետք է իր վերջնական խոսքն ասի, թե արդյոք ուզում է, որ Իռլանդիաները միավորվեն, թե՝ ոչ: Այս պահին ես չեմ կարծում, որ մարդկանց մեծամասնությունը  կքվեարկի հօգուտ միասնական Իռլանդիայի:
- Արդյո՞ք հնարավոր համարում եք հանրաքվեի անցկացումը Հյուսիսային Իռլանդիայում: Այդ դեպքում դուք հակամարտության վերսկսման ռիսկեր չե՞ք տեսնում:
- Ես չեմ կարծում, որ հանրաքվեն տեղի կունենա մոտ ապագայում, բայց եթե այն այնուամենայնիվ անցկացվի, ապա կարծում եմ, որ արդյունքը կլինի Հյուսիսային Իռլանդիայի մնալը Միացյալ Թագավորության կազմում: Հուսով եմ, որ դա չի հանգեցնի հակամարտության վերսկսման և պատճառ էլ չեմ տեսնում, թե ինչու այն պետք է վերսկսվի:
Իսկ ինչ վերաբերում է ԵՄ անդամակցությանը, ապա ԵՄ-ն հասկացրել է Գերմանիայի օրինակով, որ երբ Արևելյան Գերմանիան վերամիավորվեց Արևմտյան Գերմանիայի հետ, վերջինս ինքնաբերաբար դարձավ Եվրոպական Միության մի մասը: Նույնն Իռլանդիայի պարագայում է: Եթե Հյուսիսային Իռլանդիան հեռանա Միացյալ Թագավորությունից և դառնա Միացյալ Իռլանդիայի մի մասը, ապա ավտոմատ կերպով մուտք կգործի Եվրոպական Միություն:
- Կարո՞ղ է արդյոք ԵՄ-ն օգտագործել Իռլանդիայի վերամիավորման հարցը որպես գործիք՝ստիպելու Մեծ Բրիտանիային հրաժարվել Brexit-ի գաղափարից:
- Ո՛չ, ես չեմ կարծում, որ դա հնարավոր է երկու պատճառներով: Առաջին հերթին, կարծում եմ, որ քանզի Միացյալ Թագավորության ժողովուրդը կողմ է քվեարկել Brexit-ին և արդեն իսկ գործի է դրվել Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածը, Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն այժմ արդեն հետ չի կանգնի իր սկսած գործընթացից:
Երկրորդ, քանի որ միայն Հյուսիսային Իռլանդիայի ժողովուրդը կարող է որոշել հանրաքվեի միջոցով, արդյոք ցանկանում է լինել միասնական Իռլանդիայի մի մասը, թե՝ ոչ, ԵՄ-ն չի կարող դա որպես գործիք օգտագործել բրիտանական կառավարությանը սպառնալու համա: Ի վերջո, ԵՄ-ն չի վերահսկում Հյուսիսային Իռլանդիայի ժողովրդին և նրակարծիքը:
Հետևաբար, ես չեմ կարծում, որ ԵՄ-ն կկարողանա օգտագործել դա որպես լծակ՝փորձելով համոզել բրիտանական կառավարությանը հետ  կանգնել Brexit-ից:

Британский депутат: "Не думаю, что в случае референдума Северная Ирландия захочет выйти из состава Великобритании"
Джеффри Дональдсон
депутат парламента Соединенного Королевства от Демократической партии, политический деятель из Ирландии
- Господин Дональдсон, есть ли консенсус между ЕС и Великобританией по вопросу воссоединения Северной Ирландии с Республикой Ирландии, а также возможного членства объединенной Ирландии в ЕС?
- Согласно достигнутой договоренности между правительствами Британии, Ирландии и политическими партиями Северной Ирландии, уже согласовано то, что выбор Северной Ирландии - остаться в составе Соединенного Королевства или объединиться с Ирландией - полностью остается за народом Северной Ирландии. Этот вопрос может быть решен лишь через референдум, и только народ Северной Ирландии должен сказать окончательное слово - желает он или нет объединения двух Ирландий. На данный момент я не думаю, что большинство людей проголосует за единую Ирландию.
- Считаете ли возможным проведение референдума в Северной Ирландии? В этом случае Вы не видите риски возобновления конфликта?
- Не думаю, что референдум будет иметь место в ближайшем будущем, но если тем не менее он будет проведен, думаю, что результат будет в пользу сохранения Северной Ирландии в составе Соединенного Королевства. Надеюсь, что это не приведет к возобновлению конфликта, не вижу и причин того, почему он должен возобновиться.
А что касается членства в ЕС, то ЕС на примере Германии дал понять, что, когда Восточная Германия воссоединилась с Западной Германией, то первая автоматически стала частью Европейского Союза. То же самое будет в случае Ирландии. Если Северная Ирландия выйдет из состава Соединенного Королевства и станет частью Соединенной Ирландии, то автоматически войдет в Европейский Союз.
- Может ли ЕС использовать вопрос воссоединения в качестве инструмента для того, чтобы заставить Великобританию отказаться от Brexit-а?
- Нет, не думаю, что это возможно, - по двум причинам. В первую очередь, думаю, что, поскольку народ Соединенного Королевства проголосовал за Brexit и уже включена 50-ая статья Лиссабонского договора, правительство Великобритании уже не отступит от начатого процесса.
Во-вторых, поскольку лишь народ Северной Ирландии через референдум может решить, желает он быть частью объединенной Ирландии или нет, ЕС не может использовать это в качестве инструмента для угроз британскому правительству. В конце концов ЕС не контролирует народ Северной Ирландии или его мнение.
Следовательно, не думаю, что ЕС сможет использовать проблему Северной Ирландии в качестве рычага - в попытке убедить британское правительство отступить от Brexit-a.