Իրանի պաշտպանության նախարարը սպառնացել է ոչնչացնել Սաուդյան Արաբիան
Իրանի պաշտպանության նախարար Հոսեյն Դեհղանը նախազգուշացրել է Սաուդյան Արաբիային, որ Թեհրանը ձեռք չի տա միայն մուսուլմանների համար սրբազան քաղաքներ Մեքքային և Մեդինային, եթե Էր-Ռիադը գործի չմտածված կերպով, հաղորդում է Tasnim գործակալությունը:
«Մենք նրանց խորհուրդ ենք տալիս հիմարություն չանել: Սակայն եթե նրանք որևէ չմտածված քայլ անեն, մենք կոչնչացնենք ամեն ինչ, բացառությամբ Մեքքայի և Մեդինայի»,-ասել է Դեհղանը:
Իրանցի նախարարը նման հայտարարությամբ հանդես է եկել այն բանից հետո, երբ Սաուդյան Արաբիայի արքայազնի տեղակալ, պաշտպանության նախարար Մուհամադ բեն Սալմանը հայտարարել է, որ «իսլամական աշխարհի վրա իշխելու» Իրանի ցանկությունը խոչընդոտ է հանդիսանում Սաուդյան Արաբիայի հետ երկխոսություն սկսելու համար:

Iran will hit back at most of Saudi Arabia with the exception of Islam's holiest places if the kingdom does anything "ignorant", Tehran's defense minister was quoted as saying on Sunday after a Saudi prince threatened to move the "battle" to Iran, Reuters reports.
"If the Saudis do anything ignorant, we will leave no area untouched except Mecca and Medina," Iranian Defence Minister Hossein Dehghan was quoted by the semi-official Tasnim news agency as saying.
Dehghan, speaking to Arabic-language Al-Manar TV, was commenting on remarks by Saudi Deputy Crown Prince Mohammed bin Salman, who said on Tuesday any contest for influence between the Sunni Muslim kingdom and the revolutionary Shi'ite theocracy ought to take place "inside Iran, not in Saudi Arabia".